Gent-Wevelgem 2021

83. udgave af denne belgiske cykelklassiker
Gent-Wevelgem 2021 Cycling (road) pictogram.svg
Løbsdetaljer
Rute83. Gent-Wevelgem
KonkurrenceUCI World Tour 2021 1.UWT
Dato28. marts 2021
Distance247 km
LandBEL Belgien
StartbyIeper
MålbyWevelgem
Hold25
Startende ryttere158
Fuldførende ryttere91
Gennemsnitlig fart42,933 km/t
Elevation1402 m
Resultater
VinderBEL Wout van Aert (Jumbo-Visma)
ToerITA Giacomo Nizzolo (Qhubeka Assos)
TreerITA Matteo Trentin (UAE Team Emirates)
◀ 2020
Dokumentation Wikidata-logo S.svg

Gent-Wevelgem 2021 var den 83. udgave af det belgiske brostens-cykelløb Gent-Wevelgem. Det blev kørt den 28. marts 2021 med start i Ieper (Ypres) og mål i Wevelgem i Flandern. Løbet var tiende arrangement på UCI World Tour 2021.

Aftenen før starten på løbet, meddelte Trek-Segafredo at de trak holdet og deres ryttere fra deltagelse, da én af de planlagt startende ryttere var blevet testet postitiv for COVID-19. Dette betød også at den forsvarende mester, danske Mads Pedersen, ikke kunne stille op til forsvar for sidste års sejr.[1] Bora-Hansgrohe stillede heller ikke til start, da en belgisk læge nægtede at holde skulle deltage, på grund af at holdets rytter Matthew Walls ved E3 Saxo Bank Classic to dage før, også var testet positiv for COVID-19.[2]

Syv ryttere kom samlet til mål, og her var Team Jumbo-Vismas belgier Wout van Aert hurtigst, og henviste Giacomo Nizzolo (Team Qhubeka Assos) og Matteo Trentin (UAE Team Emirates) til anden- og tredjepladsen.[3]

ResultatRediger

 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Wout van Aert Jumbo-Visma5t 45' 11"
2.   Giacomo Nizzolo  Qhubeka Assos+ 0"
3.   Matteo Trentin UAE Team Emirates+ 0"
4.   Sonny Colbrelli Bahrain Victorious+ 0"
5.   Michael Matthews Team BikeExchange+ 0"
6.   Stefan Küng  Groupama-FDJ+ 0"
7.   Nathan Van Hooydonck Jumbo-Visma+ 3"
8.   Dylan van Baarle Ineos Grenadiers+ 52"
9.   Anthony Turgis Total Direct Énergie+ 54"
10.   Gianni Vermeersch Alpecin-Fenix+ 1' 25"
Kilder: ProCyclingStats Cycling Quotient


Hold og ryttereRediger

WorldTeams (19)ProTeams (6)

Danske ryttereRediger

  Danske ryttere på startlisten[4]
Rygnummer Rytter Hold Placering
1 Mads Pedersen Trek-Segafredo DNS[1]
14 Michael Mørkøv Deceuninck-Quick Step 51
72 Mads Würtz Schmidt Israel Start-Up Nation DNF
131 Søren Kragh Andersen Team DSM 35
135 Casper Pedersen Team DSM DNF[5]
143 Andreas Stokbro Team Qhubeka Assos 66
145 Emil Vinjebo Team Qhubeka Assos 71
153 Mikkel Bjerg UAE Team Emirates DNS[6]

* DNF = gennemførte ikke
* DNS = stillede ikke til start

StartlisteRediger

  Startliste
Trek-Segafredo
TFS
Nr.RytterPlacering
1  Mads Pedersen (DEN) DNS
2  Jasper Stuyven (BEL) DNS
3  Edward Theuns (BEL) DNS
4  Kiel Reijnen (USA) DNS
5  Quinn Simmons (USA) DNS
6  Koen de Kort (NED) DNS
7  Ryan Mullen (IRL) DNS
Deceuninck-Quick Step
DQT
Nr.RytterPlacering
11  Yves Lampaert (BEL) 14.
12  Sam Bennett (IRL) 55.
13  Davide Ballerini (ITA) 52.
14  Michael Mørkøv (DEN) 51.
15  Stijn Steels (BEL) 83.
16  Zdeněk Štybar (CZE) 25.
17  Bert Van Lerberghe (BEL) 20.
Lotto-Soudal
LTS
Nr.RytterPlacering
21  Philippe Gilbert (BEL) DNF
22  John Degenkolb (GER) 27.
23  Frederik Frison (BEL) 36.
24  Jasper De Buyst (BEL) DNF
25  Brent Van Moer (BEL) 49.
26  Roger Kluge (GER) DNF
27  Florian Vermeersch (BEL) DNF
Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
IWG
Nr.RytterPlacering
31  Andrea Pasqualon (ITA) DNF
32  Taco van der Hoorn (NED) DNF
33  Aimé De Gendt (BEL) 30.
34  Boy van Poppel (NED) 65.
35  Danny van Poppel (NED) 23.
36  Pieter Vanspeybrouck (BEL) DNF
37  Loïc Vliegen (BEL) DNF
AG2R Citroën
ACT
Nr.RytterPlacering
41  Greg Van Avermaet (BEL) 12.
42  Oliver Naesen (BEL) 16.
43  Stan Dewulf (BEL) DNF
44  Gijs Van Hoecke (BEL) DNF
45  Michael Schär (SUI) 89.
46  Damien Touzé (FRA) DNF
47  Julien Duval (FRA) DNF
Jumbo-Visma
TJV
Nr.RytterPlacering
51  Wout van Aert (BEL) 1.
52  Pascal Eenkhoorn (NED) 80.
53  Timo Roosen (NED) 47.
54  Edoardo Affini (ITA) DNF
55  Jos van Emden (NED) 79.
56  Nathan Van Hooydonck (BEL) 7.
57  Maarten Wynants (BEL) 46.
Bora-Hansgrohe
BOH
Nr.RytterPlacering
61  Nils Politt (GER) DNS
62  Pascal Ackermann (GER) DNS
63  Marcus Burghardt (GER) DNS
64  Daniel Oss (ITA) DNS
65  Michael Schwarzmann (GER) DNS
66  Maciej Bodnar (POL) DNS
67  Rüdiger Selig (GER) DNS
Israel Start-Up Nation
ISN
Nr.RytterPlacering
71  Sep Vanmarcke (BEL) DNF
72  Mads Würtz Schmidt (DEN) DNF
73  André Greipel (GER) DNF
74  Hugo Hofstetter (FRA) 45.
75  Alexis Renard (FRA) DNF
76  Tom Van Asbroeck (BEL) 31.
77  Rick Zabel (GER) 67.
Bahrain Victorious
TBV
Nr.RytterPlacering
81  Heinrich Haussler (AUS) 29.
82  Sonny Colbrelli (ITA) 4.
83  Fred Wright (GBR) DNF
84  Marco Haller (AUT) DNF
85  Phil Bauhaus (GER) DNF
86  Jonathan Milan (ITA) DNF
87  Marcel Sieberg (GER) 68.
Astana-Premier Tech
APT
Nr.RytterPlacering
91  Jevgenij Fedorov (KAZ) DNF
92  Jevgenij Giditj (KAZ) DNF
93  Dmitrij Gruzdev (KAZ) 72.
94  Hugo Houle (CAN) DNF
95  Artjom Zakharov (KAZ) 61.
97  Benjamin Perry (CAN) 88.
Cofidis
COF
Nr.RytterPlacering
101  Christophe Laporte (FRA) 78.
102  Simone Consonni (ITA) 62.
103  Jempy Drucker (LUX) 87.
104  Piet Allegaert (BEL) DNF
105  André Carvalho (POR) DNF
106  Kenneth Vanbilsen (BEL) DNF
107  Jelle Wallays (BEL) DNF
Team BikeExchange
BEX
Nr.RytterPlacering
111  Jack Bauer (NZL) 15.
112  Luke Durbridge (AUS) 41.
113  Alexander Edmondson (AUS) DNF
114  Amund Grøndahl Jansen (NOR) DNF
115  Luka Mezgec (SLO) DNF
116  Michael Matthews (AUS) 5.
117  Robert Stannard (AUS) 32.
Movistar Team
MOV
Nr.RytterPlacering
121  Gabriel Cullaigh (GBR) DNF
122  Imanol Erviti (ESP) 24.
123  Iván García Cortina (ESP) 18.
124  Juri Hollmann (GER) 64.
125  Johan Jacobs (SUI) 69.
126  Lluís Mas (ESP) 48.
127  Sebastián Mora (ESP) DNF
Team DSM
DSM
Nr.RytterPlacering
131  Søren Kragh Andersen (DEN) 35.
132  Nico Denz (GER) DNF
133  Cees Bol (NED) DNF
134  Niklas Märkl (GER) DNF
135  Casper Pedersen (DEN) DNF
136  Nils Eekhoff (NED) 81.
137  Jasha Sütterlin (GER) DNF
Qhubeka Assos
TQA
Nr.RytterPlacering
141  Giacomo Nizzolo (ITA)  (landevej) 2.
142  Michael Gogl (AUT) DNF
143  Andreas Stokbro (DEN) 66.
144  Dimitri Claeys (BEL) 33.
145  Emil Vinjebo (DEN) 71.
146  Max Walscheid (GER) 26.
147  Łukasz Wiśniowski (POL) DNF
UAE Team Emirates
UAD
Nr.RytterPlacering
151  Alexander Kristoff (NOR) 28.
152  Sven Erik Bystrøm (NOR)  (landevej) 13.
153  Mikkel Bjerg (DEN) DNS
154  Ryan Gibbons (RSA) 39.
155  Maximiliano Richeze (ARG) DNF
156  Ivo Oliveira (POR) DNF
157  Matteo Trentin (ITA) 3.
EF Education-Nippo
EFN
Nr.RytterPlacering
161  Alberto Bettiol (ITA) DNF
162  Jens Keukeleire (BEL) DNF
163  Stefan Bissegger (SUI) 50.
164  Fumiyuki Beppu (JPN) DNF
165  Daniel Arroyave Cañas (COL) DNF
166  Sebastian Langeveld (NED) DNF
167  Jonas Rutsch (GER) 56.
Groupama-FDJ
GFC
Nr.RytterPlacering
171  Arnaud Démare (FRA)  (landevej) 44.
172  Kevin Geniets (LUX) DNF
173  Stefan Küng (SUI)  (landevej) 6.
174  Olivier Le Gac (FRA) 37.
175  Jacopo Guarnieri (ITA) DNF
176  Fabian Lienhard (SUI) 73.
177  Ramon Sinkeldam (NED) DNF
Ineos Grenadiers
IGD
Nr.RytterPlacering
181  Andrey Amador (CRC) 90.
182  Owain Doull (GBR) 17.
183  Michał Gołaś (POL) 21.
185  Leonardo Basso (ITA) 74.
186  Dylan van Baarle (NED) 8.
187  Cameron Wurf (AUS) DNF
Sport Vlaanderen-Baloise
SVB
Nr.RytterPlacering
191  Cedric Beullens (BEL) 70.
193  Arne Marit (BEL) DNF
194  Fabio Van den Bossche (BEL) 84.
195  Lindsay De Vylder (BEL) DNF
196  Jordi Warlop (BEL) 85.
197  Thimo Willems (BEL) 63.
198  Robbe Ghys (BEL) 91.
Alpecin-Fenix
AFC
Nr.RytterPlacering
201  Jasper Philipsen (BEL) 38.
202  Tim Merlier (BEL) 34.
203  Silvan Dillier (SUI) 75.
204  Jonas Rickaert (BEL) 43.
205  Oscar Riesebeek (NED) 40.
206  Scott Thwaites (GBR) DNF
207  Gianni Vermeersch (BEL) 10.
Bingoal Pauwels Sauces WB
BWB
Nr.RytterPlacering
211  Timothy Dupont (BEL) 42.
212  Jonas Castrique (BEL) 86.
213  Laurenz Rex (BEL) DNF
214  Ludovic Robeet (BEL) DNF
215  Milan Menten (BEL) 60.
216  Jelle Vanendert (BEL) DNF
217  Kenny Molly (BEL) 76.
B&B Hotels p/b KTM
BBK
Nr.RytterPlacering
221  Bryan Coquard (FRA) 53.
222  Julien Morice (FRA) DNF
223  Bert De Backer (BEL) 77.
224  Jens Debusschere (BEL) 57.
225  Jérémy Lecroq (FRA) 11.
226  Cyril Lemoine (FRA) 22.
227  Jonas Vangenechten (BEL) DNF
Arkéa-Samsic
ARK
Nr.RytterPlacering
231  Amaury Capiot (BEL) DNF
232  Benjamin Declercq (BEL) DNF
233  Clément Russo (FRA) DNF
234  Connor Swift (GBR) 82.
235  Bram Welten (NED) DNF
236  Daniel McLay (GBR) 54.
237  Christophe Noppe (BEL) DNF
Total Direct Énergie
TDE
Nr.RytterPlacering
241  Niki Terpstra (NED) 59.
242  Damien Gaudin (FRA) DNF
243  Adrien Petit (FRA) 58.
244  Geoffrey Soupe (FRA) DNF
245  Edvald Boasson Hagen (NOR) DNF
246  Anthony Turgis (FRA) 9.
247  Dries Van Gestel (BEL) 19.

Se ogsåRediger

ReferencerRediger

  1. ^ a b "Trek-Segafredo men's team out of Gent-Wevelgem" (engelsk). Trek-Segafredo. 27. marts 2021. Hentet 27. marts 2021. 
  2. ^ Russotti, Nicolai (28. marts 2021). "Storhold i vildrede: Nægtet at stille til start i klassiker". Feltet.dk. Hentet 28. marts 2021. 
  3. ^ Pedersen, Andy Joachim (28. marts 2021). "Van Aert vandaliserer konkurrenterne i hektisk sidevindskaos". Feltet.dk. Hentet 28. marts 2021. 
  4. ^ "Startlist" (engelsk). ProCyclingStats. Hentet 28. marts 2021. 
  5. ^ Pedersen, Andy Joachim (28. marts 2021). "Casper Pedersen styrter og udgår af Gent-Wevelgem". Feltet.dk. Hentet 28. marts 2021. 
  6. ^ Pedersen, Andy Joachim (28. marts 2021). "Mikkel Bjerg ude af Gent-Wevelgem". Feltet.dk. Hentet 28. marts 2021. 

Eksterne henvisningerRediger