Giro d'Italia 2019

Giro d'Italia 2019 Cycling (road) pictogram.svg
GIRO0536 carapaz (48002197537).jpg
Løbsdetaljer
Rute102. Giro d'Italia
KonkurrenceUCI World Tour 2019 2.UWT
Etaper21
Datoer11. maj – 2. juni 2019
Distance3.486,5 km
LandeITA Italien
SMR San Marino
StartbyBologna
MålbyVerona
Hold22
Startende ryttere176
Fuldførende ryttere142
Gennemsnitlig fart38,726 km/t
Resultater
VinderECU Richard Carapaz (Movistar)
ToerITA Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida)
TreerSLO Primož Roglič (Jumbo-Visma)
PointtrøjeGER Pascal Ackermann (Bora-Hansgrohe)
BjergtrøjeITA Giulio Ciccone (Trek-Segafredo)
SprinttrøjeITA Fausto Masnada (Androni Giocattoli-Sidermec)
UngdomstrøjeCOL Miguel Ángel López (Astana)
Mest angrebsivrigeITA Fausto Masnada (Androni Giocattoli-Sidermec)
UdbrudITA Damiano Cima (Nippo-Vini Fantini-Faizanè)
HoldkonkurrenceESP Movistar
◀ 20182020 ▶
Dokumentation Wikidata-logo S.svg

Giro d'Italia 2019 var den 102. udgave af cykelløbet Giro d'Italia. Det blev afholdt i perioden 11. maj til 2. juni 2019. Løbet startede i Bologna med en 8,2 km enkeltstart.

Løbets 21 etaper gik over i alt 3.486,5 km og indeholdt tre enkeltstarter.

Den samlede vinder af løbet blev ecuadorianske Richard Carapaz fra Movistar Team.[1]

Hold og ryttereRediger

WorldTeams (18)Professionelle kontinentalhold (4)

Danske ryttereRediger

EtaperneRediger

 EtapeDatoStart – MåltypeAfstand (km)EtapevinderFørende rytter
1. etape 11. majBologna – Santuario della Madonna di San Luca8  Primož Roglič  Primož Roglič
2. etape 12. majBologna – Fucecchio205  Pascal Ackermann  Primož Roglič
3. etape 13. majVinci – Orbetello220  Fernando Gaviria  Primož Roglič
4. etape 14. majOrbetello – Frascati235  Richard Carapaz  Primož Roglič
5. etape 15. majFrascatiTerracina140  Pascal Ackermann  Primož Roglič
6. etape 16. majCassino – San Giovanni Rotondo238  Fausto Masnada  Valerio Conti
7. etape 17. majVastoL'Aquila185  Pello Bilbao  Valerio Conti
8. etape 18. majTortoreto – Pesaro239  Caleb Ewan  Valerio Conti
9. etape 19. majRiccione –   San Marino34,8  Primož Roglič  Valerio Conti
20. majHviledag
10. etape 21. majRavennaModena145  Arnaud Démare  Valerio Conti
11. etape 22. majCarpi – Novi Ligure221  Caleb Ewan  Valerio Conti
12. etape 23. majCuneoPinerolo158  Cesare Benedetti  Jan Polanc
13. etape 24. majPinerolo – Ceresole Reale196  Ilnur Zakarin  Jan Polanc
14. etape 25. majSaint-VincentCourmayeur131  Richard Carapaz  Richard Carapaz
15. etape 26. majIvrea – Como232  Dario Cataldo  Richard Carapaz
27. majHviledag
16. etape 28. majLovere – Ponte di Legno194  Giulio Ciccone  Richard Carapaz
17. etape 29. majCommezzadura – Rasen-Antholz181  Nans Peters  Richard Carapaz
18. etape 30. majOlang – Santa Maria di Sala222  Damiano Cima  Richard Carapaz
19. etape 31. majTreviso – San Martino di Castrozza151  Esteban Chaves  Richard Carapaz
20. etape 1. junFeltre – Croce d'Aune194  Pello Bilbao  Richard Carapaz
21. etape 2. junVeronaVerona17  Chad Haga  Richard Carapaz

Trøjernes fordeling gennem løbetRediger

 EtapeVinder
_
Samlede stilling
 
Pointtrøje
 
Bjergtrøje
 
Ungdomstrøje
 
Holdkonkurrence
_
1. etape  Primož Roglič  Primož Roglič  Primož Roglič  Giulio Ciccone  Miguel Ángel López   Jumbo-Visma
2. etape  Pascal Ackermann  Pascal Ackermann
3. etape  Fernando Gaviria  Fernando Gaviria
4. etape  Richard Carapaz  Pascal Ackermann  Bora-Hansgrohe
5. etape  Pascal Ackermann
6. etape  Fausto Masnada  Valerio Conti  Giovanni Carboni  Movistar
7. etape  Pello Bilbao
8. etape  Caleb Ewan
9. etape  Primož Roglič  Nans Peters
10. etape  Arnaud Démare
11. etape  Caleb Ewan  Arnaud Démare
12. etape  Cesare Benedetti  Jan Polanc  Gianluca Brambilla  Hugh Carthy  Androni Giocattoli-Sidermec
13. etape  Ilnur Zakarin  Giulio Ciccone  Pavel Sivakov  Movistar
14. etape  Richard Carapaz  Richard Carapaz
15. etape  Dario Cataldo
16. etape  Giulio Ciccone  Miguel Ángel López
17. etape  Nans Peters
18. etape  Damiano Cima  Pascal Ackermann
19. etape  Esteban Chaves
20. etape  Pello Bilbao
21. etape  Chad Haga
Samlet  Richard Carapaz  Pascal Ackermann  Giulio Ciccone  Miguel Ángel López   Movistar

ResultaterRediger

HoldkonkurrencenRediger

 Holdkonkurrence
HoldTid
1.   Movistar 270t 44' 14"
2.   Astana + 17' 36"
3.   Bahrain-Merida + 18' 31"
4.   EF Education First Pro Cycling + 25' 35"
5.   Mitchelton-Scott + 30' 56"
6.   Ineos + 37' 36"
7.   Trek-Segafredo + 1t 11' 03"
8.   Bora-Hansgrohe + 1t 37' 39"
9.   Androni Giocattoli-Sidermec + 1t 37' 39"
10.   Jumbo-Visma + 2t 07' 26"


StartlisteRediger

  Startliste
Movistar
MOV
Nr.RytterPlacering
1  Mikel Landa (ESP) 4.
2  Andrey Amador (CRC) 39.
3  Richard Carapaz (ECU)  1.
4  Héctor Carretero (ESP) 88.
5  Lluís Mas (ESP) 126.
6  Antonio Pedrero (ESP) 46.
7  José Joaquín Rojas (ESP) 50.
8  Jasha Sütterlin (GER) 120.
AG2R La Mondiale
ALM
Nr.RytterPlacering
11  Tony Gallopin (FRA) DNF-16
12  François Bidard (FRA) 30.
13  Nico Denz (GER) 124.
14  Hubert Dupont (FRA) 47.
15  Ben Gastauer (LUX) 79.
16  Nans Peters (FRA) 61.
17  Larry Warbasse (USA) 52.
18  Alexis Vuillermoz (FRA) 29.
Androni Giocattoli-Sidermec
ANS
Nr.RytterPlacering
21  Francesco Gavazzi (ITA) 58.
22  Manuel Belletti (ITA) 109.
23  Mattia Cattaneo (ITA) 28.
24  Miguel Flórez López (COL) 72.
25  Marco Frapporti (ITA) 81.
26  Fausto Masnada (ITA) 20.
27  Matteo Montaguti (ITA) 53.
28  Andrea Vendrame (ITA) 55.
Astana
AST
Nr.RytterPlacering
31  Miguel Ángel López (COL)  7.
32  Pello Bilbao (ESP) 31.
33  Manuele Boaro (ITA) 90.
34  Dario Cataldo (ITA) 48.
35  Jan Hirt (CZE) 27.
36  Jon Izagirre (ESP) 36.
37  Davide Villella (ITA) 60.
38  Andrej Zejts (KAZ) 26.
Bahrain-Merida
TBM
Nr.RytterPlacering
41  Vincenzo Nibali (ITA) 2.
42  Valerio Agnoli (ITA) 93.
43  Grega Bole (SLO) 110.
44  Damiano Caruso (ITA) 23.
45  Andrea Garosio (ITA) 98.
46  Kristjan Koren (SLO) DNS-5
47  Antonio Nibali (ITA) 76.
48  Domenico Pozzovivo (ITA) 19.
Bardiani CSF
BRD
Nr.RytterPlacering
51  Enrico Barbin (ITA) DNF-14
52  Giovanni Carboni (ITA) 57.
53  Luca Covili (ITA) 84.
54  Mirco Maestri (ITA) 103.
55  Umberto Orsini (ITA) DNS-9
56  Lorenzo Rota (ITA) 85.
57  Manuel Senni (ITA) 59.
58  Paolo Simion (ITA) 140.
Bora-Hansgrohe
BOH
Nr.RytterPlacering
61  Rafał Majka (POL) 6.
62  Pascal Ackermann (GER)   122.
63  Cesare Benedetti (ITA) 74.
64  Davide Formolo (ITA) 14.
65  Jay McCarthy (AUS) 62.
66  Paweł Poljański (POL) 89.
67  Michael Schwarzmann (GER) 114.
68  Rüdiger Selig (GER) 127.
CCC
CCC
Nr.RytterPlacering
71  Amaro Antunes (POR) 54.
72  Josef Černý (CZE) 115.
73  Víctor de la Parte (ESP) 21.
74  Kamil Gradek (POL) 129.
75  Jakub Mareczko (ITA) HD-12
76  Łukasz Owsian (POL) 73.
77  Laurens ten Dam (NED) DNF-6
78  Francisco Ventoso (ESP) 87.
Deceuninck-Quick-Step
DQT
Nr.RytterPlacering
81  Elia Viviani (ITA)  DNS-12
82  Eros Capecchi (ITA) 37.
83  Mikkel Frølich Honoré (DEN) 101.
84  Bob Jungels (LUX)  (landevej) 33.
85  James Knox (GBR) DNS-13
86  Fabio Sabatini (ITA) 92.
87  Florian Sénéchal (FRA) DNF-20
88  Pieter Serry (BEL) 38.
EF Education First Pro Cycling
EF1
Nr.RytterPlacering
91  Sacha Modolo (ITA) DNF-7
92  Sean Bennett (USA) 106.
93  Matti Breschel (DEN) DNF-4
94  Nathan Brown (USA) 67.
95  Jonathan Caicedo (ECU) 108.
96  Hugh Carthy (GBR) 11.
97  Joe Dombrowski (USA) 12.
98  Tanel Kangert (EST) 18.
Groupama-FDJ
GFC
Nr.RytterPlacering
101  Arnaud Démare (FRA) 123.
102  Jacopo Guarnieri (ITA) 132.
103  Ignatas Konovalovas (LTU) DNF-13
104  Olivier Le Gac (FRA) 112.
105  Tobias Ludvigsson (SWE) 82.
106  Valentin Madouas (FRA) 13.
107  Miles Scotson (AUS) 138.
109  Ramon Sinkeldam (NED) 133.
Israel Cycling Academy
ICA
Nr.RytterPlacering
111  Davide Cimolai (ITA) 130.
112  Awet Ghebremedhn (ERI) 128.
113  Guillaume Boivin (CAN) 125.
114  Conor Dunne (IRL) 135.
115  Krists Neilands (LAT) 100.
116  Rubén Plaza (ESP) 71.
117  Guy Niv (ISR) 113.
118  Kristian Sbaragli (ITA) 77.
Lotto-Soudal
LTS
Nr.RytterPlacering
121  Caleb Ewan (AUS) DNS-12
122  Victor Campenaerts (BEL) 111.
123  Jasper De Buyst (BEL) DNF-15
124  Thomas De Gendt (BEL) 51.
125  Adam Hansen (AUS) 68.
126  Roger Kluge (GER) DNS-13
127  Jelle Vanendert (BEL) DNF-5
128  Tosh Van der Sande (BEL) 64.
Mitchelton-Scott
MTS
Nr.RytterPlacering
131  Simon Yates (GBR) 8.
132  Jack Bauer (NZL) 95.
133  Brent Bookwalter (USA) DNS-16
134  Esteban Chaves (COL) 40.
135  Luke Durbridge (AUS) 78.
136  Lucas Hamilton (AUS) 25.
137  Christopher Juul-Jensen (DEN) 70.
138  Mikel Nieve (ESP) 17.
Nippo-Vini Fantini-Faizanè
NIP
Nr.RytterPlacering
141  Marco Canola (ITA) 107.
142  Damiano Cima (ITA) 137.
143  Nicola Bagioli (ITA) DNF-16
144  Juan José Lobato (ESP) 134.
145  Giovanni Lonardi (ITA) DNF-13
146  Hiroki Nishimura (JPN) HD-1
147  Sho Hatsuyama (JPN)  142.
148  Ivan Santaromita (ITA) 102.
Dimension Data
TDD
Nr.RytterPlacering
151  Ben O'Connor (AUS) 32.
152  Scott Davies (GBR) 118.
153  Enrico Gasparotto (ITA) 69.
154  Amanuel Gebrezgabihier (ERI) 45.
155  Ryan Gibbons (RSA) 91.
156  Giacomo Nizzolo (ITA) DNS-13
157  Mark Renshaw (AUS) DNF-13
158  Danilo Wyss (SUI) 83.
Ineos
INS
Nr.RytterPlacering
161  Pavel Sivakov (RUS) 9.
162  Eddie Dunbar (IRL) 22.
163  Tao Geoghegan Hart (GBR) DNF-13
164  Sebastián Henao (COL) 24.
165  Christian Knees (GER) 96.
166  Jhonatan Narváez (ECU) 80.
167  Salvatore Puccio (ITA) 86.
168  Iván Sosa (COL) 44.
Jumbo-Visma
TJV
Nr.RytterPlacering
171  Primož Roglič (SLO) 3.
172  Koen Bouwman (NED) 41.
173  Laurens De Plus (BEL) DNF-7
174  Sepp Kuss (USA) 56.
175  Tom Leezer (NED) 119.
176  Paul Martens (GER) 75.
177  Antwan Tolhoek (NED) 65.
178  Jos van Emden (NED) 104.
Katusha-Alpecin
TKA
Nr.RytterPlacering
181  Ilnur Zakarin (RUS) 10.
182  Enrico Battaglin (ITA) 66.
183  Jenthe Biermans (BEL) 117.
184  Marco Haller (AUT) 116.
185  Reto Hollenstein (SUI) 94.
186  Vjatjeslav Kuznetsov (RUS) DNF-17
187  Daniel Navarro (ESP) DNF-4
188  Dmitrij Strakhov (RUS) 121.
Sunweb
SUN
Nr.RytterPlacering
191  Tom Dumoulin (NED) DNF-5
192  Jan Bakelants (BEL) 43.
193  Chad Haga (USA) 105.
194  Chris Hamilton (AUS) 34.
195  Jai Hindley (AUS) 35.
196  Sam Oomen (NED) DNF-14
197  Robert Power (AUS) DNF-6
198  Louis Vervaeke (BEL) DNF-13
Trek-Segafredo
TFS
Nr.RytterPlacering
201  Bauke Mollema (NED) 5.
202  Gianluca Brambilla (ITA) 49.
203  Giulio Ciccone (ITA)  16.
204  William Clarke (AUS) 141.
205  Nicola Conci (ITA) 63.
206  Michael Gogl (AUT) 97.
207  Markel Irízar (ESP) 136.
208  Matteo Moschetti (ITA) DNS-11
UAE Team Emirates
UAD
Nr.RytterPlacering
211  Fernando Gaviria (COL) DNF-7
212  Tom Bohli (SUI) 139.
213  Simone Consonni (ITA) 131.
214  Valerio Conti (ITA) DNS-18
215  Marco Marcato (ITA) 99.
216  Sebastián Molano (COL) DNS-4
217  Jan Polanc (SLO) 15.
218  Diego Ulissi (ITA) 42.

ReferencerRediger

Eksterne henvisningerRediger