La Flèche Wallonne 2019

La Flèche Wallonne 2019 Cycling (road) pictogram.svg
2019 Fleche Wallonne 195a.jpg
Løbsdetaljer
Rute83. La Flèche Wallonne
KonkurrenceUCI World Tour 2019 1.UWT
Dato24. april 2019
Distance195,5 km
LandBEL Belgien
StartbyAns
MålbyHuy
Hold25
Startende ryttere175
Fuldførende ryttere102
Gennemsnitlig fart39,63 km/t
Resultater
VinderFRA Julian Alaphilippe (Deceuninck-Quick Step)
ToerDEN Jakob Fuglsang (Astana Pro Team)
TreerITA Diego Ulissi (UAE Team Emirates)
Fleche wallonne circuits 2019.png
◀ 20182020 ▶
Dokumentation Wikidata-logo S.svg

La Flèche Wallonne 2019 var den 83. udgave af cykelløbet La Flèche Wallonne. Det var det 19. arrangement på UCI's World Tour-kalender i 2019 og blev afviklet 24. april 2019. Løbet blev vundet af franske Julian Alaphilippe fra Deceuninck-Quick Step foran danske Jakob Fuglsang.

Hold og ryttereRediger

WorldTeams (18)Professionelle kontinentalhold (7)

Danske ryttereRediger

ResultaterRediger

 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Julian Alaphilippe Deceuninck-Quick Step4t 55' 14"
2.   Jakob Fuglsang Astana Pro Team+ 0"
3.   Diego Ulissi UAE Team Emirates+ 6"
4.   Bjorg Lambrecht Lotto-Soudal+ 8"
5.   Maximilian Schachmann Bora-Hansgrohe+ 8"
6.   Bauke Mollema Trek-Segafredo+ 8"
7.   Patrick Konrad Bora-Hansgrohe+ 8"
8.   Michael Matthews Sunweb+ 8"
9.   Jelle Vanendert Lotto-Soudal+ 11"
10.   Enrico Gasparotto Dimension Data+ 11"
Kilde: ProCyclingStats


StartlisteRediger

  Startliste
Deceuninck-Quick Step
DQT
Nr.RytterPlacering
1  Julian Alaphilippe (FRA) 1.
2  Rémi Cavagna (FRA) DNF
3  Dries Devenyns (BEL) 50.
4  Mikkel Frølich Honoré (DEN) DNF
5  Enric Mas (ESP) 30.
6  Pieter Serry (BEL) DNF
7  Petr Vakoč (CZE) 87.
Movistar
MOV
Nr.RytterPlacering
11  Alejandro Valverde (ESP)  (landevej) 11.
12  Andrey Amador (CRC) 58.
14  Carlos Betancur (COL) 33.
15  Jaime Castrillo (ESP) DNF
16  Imanol Erviti (ESP) DNF
17  Carlos Verona (ESP) 43.
18  Winner Anacona (COL) 56.
Lotto-Soudal
LTS
Nr.RytterPlacering
21  Jelle Vanendert (BEL) 9.
22  Sander Armée (BEL) 71.
23  Bjorg Lambrecht (BEL) 4.
24  Tomasz Marczyński (POL) 47.
25  Maxime Monfort (BEL) 64.
26  Tosh Van der Sande (BEL) 77.
27  Tim Wellens (BEL) 17.
Mitchelton-Scott
MTS
Nr.RytterPlacering
31  Adam Yates (GBR) DNF
32  Michael Albasini (SUI) DNF
33  Tsgabu Grmay (ETH) DNF
34  Damien Howson (AUS) 28.
35  Daryl Impey (RSA) DNF
36  Nick Schultz (AUS) DNF
37  Dion Smith (NZL) DNF
Sunweb
SUN
Nr.RytterPlacering
41  Michael Matthews (AUS) 8.
42  Jan Bakelants (BEL) 70.
43  Johannes Fröhlinger (GER) DNF
44  Lennard Kämna (GER) DNF
45  Nicolas Roche (IRL) 60.
46  Florian Stork (GER) DNF
47  Louis Vervaeke (BEL) 82.
Trek-Segafredo
TFS
Nr.RytterPlacering
51  Bauke Mollema (NED) 6.
52  Julien Bernard (FRA) 79.
53  Giulio Ciccone (ITA) 25.
54  Nicola Conci (ITA) DNF
55  Fabio Felline (ITA) DNF
56  Michael Gogl (AUT) 69.
57  Toms Skujiņš (LAT) 62.
AG2R La Mondiale
ALM
Nr.RytterPlacering
61  Romain Bardet (FRA) 13.
62  Mickaël Cherel (FRA) 37.
63  Clément Chevrier (FRA) DNF
64  Benoît Cosnefroy (FRA) 12.
65  Mathias Frank (SUI) 38.
66  Aurélien Paret-Peintre (FRA) 99.
67  Larry Warbasse (USA) 51.
Bora-Hansgrohe
BOH
Nr.RytterPlacering
71  Peter Sagan (SVK) DNF
72  Cesare Benedetti (ITA) 78.
73  Davide Formolo (ITA) 27.
74  Patrick Konrad (AUT) 7.
75  Jay McCarthy (AUS) 39.
76  Gregor Mühlberger (AUT) 83.
77  Maximilian Schachmann (GER) 5.
Sky
SKY
Nr.RytterPlacering
81  Michał Kwiatkowski (POL) 16.
82  David de la Cruz (ESP) DNF
83  Eddie Dunbar (IRL) DNF
84  Michał Gołaś (POL) DNF
85  Wout Poels (NED) 22.
86  Diego Rosa (ITA) DNF
87  Dylan van Baarle (NED) 81.
Dimension Data
TDD
Nr.RytterPlacering
91  Roman Kreuziger (CZE) DNF
92  Enrico Gasparotto (ITA) 10.
93  Jacques Janse van Rensburg (RSA) DNF
94  Ben King (USA) DNF
95  Tom-Jelte Slagter (NED) 48.
96  Jay Robert Thomson (RSA) DNF
97  Michael Valgren (DEN) 100.
Groupama-FDJ
GFC
Nr.RytterPlacering
101  David Gaudu (FRA) 46.
102  Tobias Ludvigsson (SWE) 91.
103  Valentin Madouas (FRA) 40.
104  Rudy Molard (FRA) 19.
105  Sébastien Reichenbach (SUI) 36.
106  Romain Seigle (FRA) 74.
107  Léo Vincent (FRA) DNF
UAE Team Emirates
UAD
Nr.RytterPlacering
111  Daniel Martin (IRL) DNF
112  Rui Costa (POR) 26.
113  Sergio Henao (COL) 20.
114  Manuele Mori (ITA) DNF
115  Tadej Pogačar (SLO) 53.
116  Rory Sutherland (AUS) DNF
117  Diego Ulissi (ITA) 3.
Astana Pro Team
AST
Nr.RytterPlacering
121  Jakob Fuglsang (DEN) 2.
123  Omar Fraile (ESP) 94.
124  Gorka Izagirre (ESP)  29.
125  Aleksej Lutsenko (KAZ)  31.
126  Luis León Sánchez (ESP) 44.
127  Davide Villella (ITA) 57.
128  Jon Izagirre (ESP) DNF
Katusha-Alpecin
TKA
Nr.RytterPlacering
131  Enrico Battaglin (ITA) 84.
132  Steff Cras (BEL) DNF
133  José Gonçalves (POR) 73.
134  Ruben Guerreiro (POR) 90.
135  Nathan Haas (AUS) 42.
136  Willie Smit (RSA) DNF
137  Dmitrij Strakhov (RUS) DNF
Jumbo-Visma
TJV
Nr.RytterPlacering
141  Robert Gesink (NED) 52.
142  Koen Bouwman (NED) 85.
143  Laurens De Plus (BEL) 15.
145  Lennard Hofstede (NED) DNF
146  Bert-Jan Lindeman (NED) DNF
147  Paul Martens (GER) 80.
149  Timo Roosen (NED) DNF
Cofidis, Solutions Crédits
COF
Nr.RytterPlacering
151  Jesús Herrada (ESP) 24.
153  Mathias Le Turnier (FRA) DNF
154  Luis Ángel Maté (ESP) 65.
155  Anthony Perez (FRA) 59.
156  Pierre-Luc Périchon (FRA) 88.
157  Julien Simon (FRA) 72.
158  Dimitri Claeys (BEL) DNF
Bahrain-Merida
TBM
Nr.RytterPlacering
161  Dylan Teuns (BEL) 14.
162  Grega Bole (SLO) DNF
165  Luka Pibernik (SLO) DNF
166  Domenico Pozzovivo (ITA) DNF
167  Matej Mohorič (SLO)  49.
168  Damiano Caruso (ITA) 54.
169  Heinrich Haussler (AUS) DNF
EF Education First Pro Cycling
EF1
Nr.RytterPlacering
171  Michael Woods (CAN) 55.
172  Sean Bennett (USA) 101.
173  Nathan Brown (USA) 75.
174  Simon Clarke (AUS) 23.
175  Lawson Craddock (USA) DNF
176  Alex Howes (USA) DNF
179  James Whelan (AUS) DNF
CCC
CPT
Nr.RytterPlacering
181  Serge Pauwels (BEL) 34.
182  Will Barta (USA) DNF
183  Josef Černý (CZE) DNF
184  Alessandro De Marchi (ITA) 21.
185  Jonas Koch (GER) 86.
186  Łukasz Owsian (POL) DNF
187  Joey Rosskopf (USA) 41.
Rally UHC Cycling
RLY
Nr.RytterPlacering
191  Brandon McNulty (USA) DNF
192  Ryan Anderson (CAN) 95.
193  Robin Carpenter (USA) 89.
194  Adam de Vos (CAN) DNF
195  Colin Joyce (USA) 93.
196  Gavin Mannion (USA) DNF
197  Svein Tuft (CAN) DNF
Sport Vlaanderen-Baloise
SVB
Nr.RytterPlacering
201  Dries Van Gestel (BEL) DNF
202  Kevin Deltombe (BEL) 67.
203  Emiel Planckaert (BEL) DNF
204  Thomas Sprengers (BEL) 32.
205  Mathias Van Gompel (BEL) DNF
206  Kenneth Van Rooy (BEL) DNF
207  Aaron Verwilst (BEL) 97.
Wanty-Gobert
WGG
Nr.RytterPlacering
211  Guillaume Martin (FRA) 18.
212  Bart De Clercq (BEL) DNF
213  Thomas Degand (BEL) 76.
214  Fabien Doubey (FRA) 68.
215  Odd Christian Eiking (NOR) 66.
216  Wesley Kreder (NED) DNF
217  Marco Minnaard (NED) 92.
Israel Cycling Academy
ICA
Nr.RytterPlacering
221  Ben Hermans (BEL) DNF
222  Awet Ghebremedhn (ERI) DNF
223  Edwin Ávila (COL) DNF
226  August Jensen (NOR) 63.
227  Daniel Turek (CZE) 96.
228  Clément Carisey (FRA) DNF
229  Guy Sagiv (ISR) DNF
Wallonie Bruxelles
WVA
Nr.RytterPlacering
231  Eliot Lietaer (BEL) 45.
232  Kevyn Ista (BEL) DNF
233  Kenny Molly (BEL) DNF
234  Julien Mortier (BEL) DNF
235  Mathijs Paasschens (NED) 98.
236  Dimitri Peyskens (BEL) 35.
237  Tom Wirtgen (LUX) 102.
Euskadi Basque Country-Murias
EUS
Nr.RytterPlacering
241  Óscar Rodríguez (ESP) DNF
242  Ander Barrenetxea (ESP) DNF
243  Cyril Barthe (FRA) DNF
245  Mario González Salas (ESP) 61.
246  Julen Irizar (ESP) DNF
247  Héctor Sáez (ESP) DNF
249  Sergio Rodríguez Reche (ESP) DNF

Eksterne henvisningerRediger