Paris-Nice 2019

Paris-Nice 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Final podium 3, 2019 Paris-Nice.jpg
Løbsdetaljer
Rute77. Paris-Nice
KonkurrenceUCI World Tour 2019 2.UWT
Etaper8
Datoer10. – 17. marts 2019
Distance1.240 km
LandFRA Frankrig
StartbySaint-Germain-en-Laye
MålbyNice
Hold23
Startende ryttere161
Fuldførende ryttere118
Gennemsnitlig fart42,344 km/t
Resultater
VinderCOL Egan Bernal (Sky)
ToerCOL Nairo Quintana (Movistar Team)
TreerPOL Michał Kwiatkowski (Sky)
PointtrøjePOL Michał Kwiatkowski (Sky)
BjergtrøjeBEL Thomas De Gendt (Lotto-Soudal)
UngdomstrøjeCOL Egan Bernal (Sky)
HoldkonkurrenceGBR Sky
◀ 20182020 ▶
Dokumentation Wikidata-logo S.svg

Paris-Nice 2019 var den 77. udgave af cykelløbet Paris-Nice. Det franske etapeløb var det sjette arrangement på UCI's World Tour-kalender i 2019 og blev arrangeret mellem 10. og 17. marts 2019. Den samlede vinder af løbet blev colombianske Egan Bernal fra Team Sky.

Hold og ryttereRediger

WorldTeams (18)Professionelle kontinentalhold (5)

Danske ryttereRediger

EtaperneRediger

 EtapeDatoStart – MåltypeAfstand (km)EtapevinderFørende rytter
1. etape 10. marSaint-Germain-en-Laye – Saint-Germain-en-Laye138,5  Dylan Groenewegen  Dylan Groenewegen
2. etape 11. marLes Bréviaires – Bellegarde163,5  Dylan Groenewegen  Dylan Groenewegen
3. etape 12. marCepoy – Moulins200  Sam Bennett  Dylan Groenewegen
4. etape 13. marVichy – Pélussin210,5  Magnus Cort  Michał Kwiatkowski
5. etape 14. marBarbentane – Barbentane25,5  Simon Yates  Michał Kwiatkowski
6. etape 15. marPeynier – Brignoles210,5  Sam Bennett  Michał Kwiatkowski
7. etape 16. marNice – Col de Turini181,5  Daniel Martínez  Egan Bernal
8. etape 17. marNiceNice110  Jon Izagirre  Egan Bernal

1. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Dylan Groenewegen Jumbo-Visma3t 17' 35"
2.   Caleb Ewan Lotto-Soudal+ 0"
3.   Fabio Jakobsen Deceuninck-Quick Step+ 0"
4.   Sam Bennett Bora-Hansgrohe+ 0"
5.   John Degenkolb Trek-Segafredo+ 0"
6.   Matteo Trentin Mitchelton-Scott+ 0"
7.   Arnaud Démare Groupama-FDJ+ 0"
8.   Sonny Colbrelli Bahrain-Merida+ 0"
9.   Bryan Coquard Vital Concept-B&B Hotels+ 0"
10.   Anthony Turgis Direct Énergie+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Dylan Groenewegen   Jumbo-Visma3t 17' 35"
2.   Caleb Ewan  Lotto-Soudal+ 4"
3.   Luis León Sánchez Astana Pro Team+ 5"
4.   Michał Kwiatkowski Sky+ 5"
5.   Fabio Jakobsen Deceuninck-Quick Step+ 6"
6.   Egan Bernal Sky+ 9"
7.   Rudy Molard Groupama-FDJ+ 9"
8.   Sam Bennett Bora-Hansgrohe+ 10"
9.   John Degenkolb Trek-Segafredo+ 10"
10.   Matteo Trentin Mitchelton-Scott+ 10"
Kilde: ProCyclingStats


2. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Dylan Groenewegen   Jumbo-Visma3t 14' 04"
2.   Iván García Cortina Bahrain-Merida+ 0"
3.   Philippe Gilbert Deceuninck-Quick Step+ 0"
4.   Matteo Trentin Mitchelton-Scott+ 0"
5.   Michał Kwiatkowski Sky+ 0"
6.   Luis León Sánchez Astana Pro Team+ 0"
7.   Egan Bernal Sky+ 0"
8.   Arnaud Démare Groupama-FDJ+ 5"
9.   André Greipel Arkéa-Samsic+ 5"
10.   Mike Teunissen Jumbo-Visma+ 5"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Dylan Groenewegen   Jumbo-Visma6t 31' 19"
2.   Michał Kwiatkowski Sky+ 12"
3.   Luis León Sánchez Astana Pro Team+ 13"
4.   Philippe Gilbert Deceuninck-Quick Step+ 16"
5.   Egan Bernal  Sky+ 19"
6.   Matteo Trentin Mitchelton-Scott+ 20"
7.   Tony Gallopin AG2R La Mondiale+ 22"
8.   Rudy Molard Groupama-FDJ+ 23"
9.   Romain Bardet AG2R La Mondiale+ 23"
10.   Oliver Naesen AG2R La Mondiale+ 24"
Kilde: ProCyclingStats


3. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Sam Bennett Bora-Hansgrohe5t 16' 25"
2.   Caleb Ewan Lotto-Soudal+ 0"
3.   Fabio Jakobsen Deceuninck-Quick Step+ 0"
4.   Daniel McLay EF Education First Pro Cycling+ 0"
5.   Bryan Coquard Vital Concept-B&B Hotels+ 0"
6.   Niccolò Bonifazio Direct Énergie+ 0"
7.   Alexander Kristoff UAE Team Emirates+ 0"
8.   Arnaud Démare Groupama-FDJ+ 0"
9.   Dylan Groenewegen   Jumbo-Visma+ 0"
10.   Edward Theuns Trek-Segafredo+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Dylan Groenewegen   Jumbo-Visma11t 47' 44"
2.   Michał Kwiatkowski Sky+ 6"
3.   Luis León Sánchez Astana Pro Team+ 11"
4.   Philippe Gilbert Deceuninck-Quick Step+ 16"
5.   Egan Bernal  Sky+ 17"
6.   Matteo Trentin Mitchelton-Scott+ 20"
7.   Tony Gallopin AG2R La Mondiale+ 21"
8.   Rudy Molard Groupama-FDJ+ 23"
9.   Romain Bardet AG2R La Mondiale+ 23"
10.   Oliver Naesen AG2R La Mondiale+ 24"
Kilde: ProCyclingStats


4. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Magnus Cort Astana Pro Team5t 03' 49"
2.   Thomas De Gendt Lotto-Soudal+ 7"
3.   Giulio Ciccone Trek-Segafredo+ 13"
4.   Alessandro De Marchi CCC+ 18"
5.   Lilian Calmejane Direct Énergie+ 48"
6.   Valentin Madouas Groupama-FDJ+ 48"
7.   Sonny Colbrelli Bahrain-Merida+ 48"
8.   Matteo Trentin Mitchelton-Scott+ 48"
9.   Philippe Gilbert Deceuninck-Quick Step+ 48"
10.   Michał Kwiatkowski Sky+ 48"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Michał Kwiatkowski  Sky16t 52' 27"
2.   Luis León Sánchez Astana Pro Team+ 5"
3.   Philippe Gilbert Deceuninck-Quick Step+ 10"
4.   Egan Bernal  Sky+ 11"
5.   Matteo Trentin Mitchelton-Scott+ 14"
6.   Tony Gallopin AG2R La Mondiale+ 15"
7.   Rudy Molard Groupama-FDJ+ 17"
8.   Romain Bardet AG2R La Mondiale+ 17"
9.   Oliver Naesen AG2R La Mondiale+ 18"
10.   Felix Großschartner Bora-Hansgrohe+ 18"
Kilde: ProCyclingStats


5. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Simon Yates Mitchelton-Scott30' 26"
2.   Nils Politt Katusha-Alpecin+ 7"
3.   Michał Kwiatkowski  Sky+ 11"
4.   Tejay van Garderen EF Education First Pro Cycling+ 15"
5.   Daniel Martínez EF Education First Pro Cycling+ 15"
6.   Egan Bernal  Sky+ 15"
7.   Lawson Craddock EF Education First Pro Cycling+ 15"
8.   Thomas Scully EF Education First Pro Cycling+ 27"
9.   Marc Soler Movistar Team+ 30"
10.   Luis León Sánchez Astana Pro Team+ 30"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Michał Kwiatkowski  Sky17t 23' 04"
2.   Egan Bernal  Sky+ 15"
3.   Luis León Sánchez Astana Pro Team+ 24"
4.   Wilco Kelderman Sunweb+ 57"
5.   Bob Jungels Deceuninck-Quick Step+ 57"
6.   Nairo Quintana Movistar Team+ 1' 01"
7.   Felix Großschartner Bora-Hansgrohe+ 1' 05"
8.   Jack Haig Mitchelton-Scott+ 1' 15"
9.   Rudy Molard Groupama-FDJ+ 1' 18"
10.   Romain Bardet AG2R La Mondiale+ 1' 21"
Kilde: ProCyclingStats


6. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Sam Bennett Bora-Hansgrohe4t 12' 35"
2.   Arnaud Démare Groupama-FDJ+ 0"
3.   Matteo Trentin Mitchelton-Scott+ 0"
4.   John Degenkolb Trek-Segafredo+ 0"
5.   Bryan Coquard Vital Concept-B&B Hotels+ 0"
6.   Anthony Turgis Direct Énergie+ 0"
7.   Florian Sénéchal Deceuninck-Quick Step+ 0"
8.   Oliver Naesen AG2R La Mondiale+ 0"
9.   Alexander Kristoff UAE Team Emirates+ 0"
10.   Egan Bernal  Sky+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Michał Kwiatkowski  Sky21t 35' 36"
2.   Egan Bernal  Sky+ 18"
3.   Luis León Sánchez Astana Pro Team+ 22"
4.   Wilco Kelderman Sunweb+ 1' 00"
5.   Bob Jungels Deceuninck-Quick Step+ 1' 00"
6.   Nairo Quintana Movistar Team+ 1' 04"
7.   Felix Großschartner Bora-Hansgrohe+ 1' 08"
8.   Jack Haig Mitchelton-Scott+ 1' 17"
9.   Rudy Molard Groupama-FDJ+ 1' 21"
10.   Romain Bardet AG2R La Mondiale+ 1' 24"
Kilde: ProCyclingStats


7. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Daniel Martínez EF Education First Pro Cycling4t 55' 49"
2.   Miguel Ángel López Astana Pro Team+ 6"
3.   Nicolas Edet Cofidis, Solutions Crédits+ 20"
4.   Simon Yates Mitchelton-Scott+ 20"
5.   Jonathan Hivert Direct Énergie+ 55"
6.   Giulio Ciccone Trek-Segafredo+ 2' 03"
7.   Julien El Fares Delko Marseille Provence+ 2' 03"
8.   Sergio Henao UAE Team Emirates+ 2' 08"
9.   Víctor de la Parte CCC+ 2' 13"
10.   Alessandro De Marchi CCC+ 2' 15"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Egan Bernal   Sky26t 35' 26"
2.   Philippe Gilbert Deceuninck-Quick Step+ 45"
3.   Nairo Quintana Movistar Team+ 46"
4.   Michał Kwiatkowski  Sky+ 1' 03"
5.   Jack Haig Mitchelton-Scott+ 1' 21"
6.   Romain Bardet AG2R La Mondiale+ 1' 45"
7.   George Bennett Jumbo-Visma+ 2' 20"
8.   Ilnur Zakarin Katusha-Alpecin+ 2' 52"
9.   Rudy Molard Groupama-FDJ+ 3' 02"
10.   Bob Jungels Deceuninck-Quick Step+ 3' 06"
Kilde: ProCyclingStats


8. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Jon Izagirre Astana Pro Team2t 41' 10"
2.   Oliver Naesen AG2R La Mondiale+ 18"
3.   Wilco Kelderman Sunweb+ 18"
4.   Daniel Martínez EF Education First Pro Cycling+ 18"
5.   Felix Großschartner Bora-Hansgrohe+ 18"
6.   Domenico Pozzovivo Bahrain-Merida+ 18"
7.   Luis León Sánchez Astana Pro Team+ 18"
8.   Simon Yates Mitchelton-Scott+ 20"
9.   Tejay van Garderen EF Education First Pro Cycling+ 20"
10.   Nairo Quintana Movistar Team+ 22"
Kilde: ProCyclingStats


ResultaterRediger

HoldkonkurrencenRediger

 Holdkonkurrence
HoldTid
1.   Sky  87t 57' 51"
2.   Astana Pro Team + 9' 46"
3.   AG2R La Mondiale + 10' 25"
4.   Mitchelton-Scott + 15' 27"
5.   Bahrain-Merida + 17' 18"
6.   Movistar Team + 33' 16"
7.   Direct Énergie + 40' 19"
8.   Groupama-FDJ + 41' 41"
9.   Trek-Segafredo + 42' 18"
10.   Deceuninck-Quick Step + 43' 46"


StartlisteRediger

  Startliste
Movistar Team
MOV
Nr.RytterPlacering
1  Marc Soler (ESP) 50.
2  Winner Anacona (COL) 33.
3  Héctor Carretero (ESP) 77.
4  Imanol Erviti (ESP) 80.
5  Nairo Quintana (COL) 2.
6  Jürgen Roelandts (BEL) 94.
7  Rafael Valls (ESP) DNF-6
Mitchelton-Scott
MTS
Nr.RytterPlacering
11  Simon Yates (GBR) 25.
12  Jack Bauer (NZL) 97.
13  Esteban Chaves (COL) 51.
14  Jack Haig (AUS) 4.
15  Luka Mezgec (SLO) DNF-8
16  Mikel Nieve (ESP) 56.
17  Matteo Trentin (ITA)  (landevej) 39.
Astana Pro Team
AST
Nr.RytterPlacering
21  Miguel Ángel López (COL) 28.
22  Laurens De Vreese (BEL) 89.
23  Hugo Houle (CAN) 23.
24  Gorka Izagirre (ESP)  (landevej) DNF-2
25  Jon Izagirre (ESP) 21.
26  Magnus Cort (DEN) 71.
27  Luis León Sánchez (ESP) 9.
Lotto-Soudal
LTS
Nr.RytterPlacering
31  Caleb Ewan (AUS) DNS-7
32  Jasper De Buyst (BEL) DNF-1
33  Thomas De Gendt (BEL)  58.
34  Adam Hansen (AUS) 68.
35  Roger Kluge (GER) DNF-8
36  Nikolas Maes (BEL) 100.
37  Maxime Monfort (BEL) 30.
Bahrain-Merida
TBM
Nr.RytterPlacering
41  Domenico Pozzovivo (ITA) 26.
42  Sonny Colbrelli (ITA) 49.
43  Iván García Cortina (ESP) 46.
44  Heinrich Haussler (AUS) 60.
45  Kristjan Koren (SLO) 69.
46  Domen Novak (SLO) DNF-3
47  Dylan Teuns (BEL) 17.
Bora-Hansgrohe
BOH
Nr.RytterPlacering
51  Patrick Konrad (AUT) 36.
52  Sam Bennett (IRL) DNF-7
53  Jempy Drucker (LUX) DNF-8
54  Felix Großschartner (AUT) 12.
55  Christoph Pfingsten (GER) DNF-8
56  Paweł Poljański (POL) 47.
57  Michael Schwarzmann (GER) DNF-8
AG2R La Mondiale
ALM
Nr.RytterPlacering
61  Romain Bardet (FRA) 5.
62  Mickaël Cherel (FRA) 22.
63  Benoît Cosnefroy (FRA) 79.
64  Mathias Frank (SUI) DNF-7
65  Tony Gallopin (FRA) DNS-8
66  Oliver Naesen (BEL) 13.
67  Stijn Vandenbergh (BEL) 61.
Sky
SKY
Nr.RytterPlacering
71  Egan Bernal (COL)   1.
72  Tao Geoghegan Hart (GBR) 32.
73  Sebastián Henao (COL) 57.
74  Michał Kwiatkowski (POL)  (landevej)  3.
75  Jhonatan Narváez (ECU) 81.
76  Luke Rowe (GBR) 104.
77  Iván Sosa (COL) 41.
UAE Team Emirates
UAD
Nr.RytterPlacering
81  Sergio Henao (COL) 31.
82  Fabio Aru (ITA) DNF-3
83  Sven Erik Bystrøm (NOR) 99.
84  Alexander Kristoff (NOR) DNS-8
85  Marco Marcato (ITA) 62.
86  Rory Sutherland (AUS) 113.
87  Diego Ulissi (ITA) DNF-6
Trek-Segafredo
TFS
Nr.RytterPlacering
91  John Degenkolb (GER) 75.
92  Julien Bernard (FRA) 34.
93  Giulio Ciccone (ITA) 37.
94  Koen de Kort (NED) 85.
95  Alex Kirsch (LUX) 76.
96  Jarlinson Pantano (COL) 54.
97  Edward Theuns (BEL) 35.
Groupama-FDJ
GFC
Nr.RytterPlacering
101  Arnaud Démare (FRA) 70.
102  Jacopo Guarnieri (ITA) 102.
103  Ignatas Konovalovas (LTU) 88.
104  Olivier Le Gac (FRA) 84.
105  Valentin Madouas (FRA) 11.
106  Rudy Molard (FRA) 7.
107  Ramon Sinkeldam (NED) 108.
Deceuninck-Quick Step
DQT
Nr.RytterPlacering
111  Bob Jungels (LUX)  (landevej og enkeltstart) 8.
112  Tim Declercq (BEL) 64.
113  Philippe Gilbert (BEL) 15.
114  Fabio Jakobsen (NED) DNF-6
115  Iljo Keisse (BEL) 115.
116  Fabio Sabatini (ITA) 103.
117  Florian Sénéchal (FRA) DNF-8
Katusha-Alpecin
TKA
Nr.RytterPlacering
121  Ilnur Zakarin (RUS) 10.
122  Jens Debusschere (BEL) DNF-7
123  Marco Haller (AUT) 93.
124  Reto Hollenstein (SUI) 82.
125  Marcel Kittel (GER) DNF-4
126  Nils Politt (GER) 48.
127  Simon Špilak (SLO) 59.
Arkéa-Samsic
PCB
Nr.RytterPlacering
131  Warren Barguil (FRA) DNF-2
132  Maxime Bouet (FRA) DNF-2
133  Élie Gesbert (FRA) 38.
134  André Greipel (GER) 95.
135  Amaël Moinard (FRA) 74.
136  Laurent Pichon (FRA) 83.
137  Bram Welten (NED) DNF-7
Jumbo-Visma
TJV
Nr.RytterPlacering
141  Dylan Groenewegen (NED) DNS-7
142  George Bennett (NZL) 6.
143  Pascal Eenkhoorn (NED) 78.
144  Amund Grøndahl Jansen (NOR) 87.
145  Bert-Jan Lindeman (NED) 65.
146  Mike Teunissen (NED) 55.
147  Maarten Wynants (BEL) DNF-8
EF Education First Pro Cycling
EF1
Nr.RytterPlacering
151  Rigoberto Urán (COL) DNF-2
152  Lawson Craddock (USA) DNF-6
153  Mitchell Docker (AUS) 91.
154  Daniel Martínez (COL)  (enkeltstart) 18.
155  Daniel McLay (GBR) DNS-8
156  Thomas Scully (NZL) 109.
157  Tejay van Garderen (USA) 19.
Sunweb
SUN
Nr.RytterPlacering
161  Michael Matthews (AUS) DNF-1
162  Jan Bakelants (BEL) 98.
163  Roy Curvers (NED) DNF-8
164  Wilco Kelderman (NED) 14.
165  Casper Pedersen (DEN) 96.
166  Martijn Tusveld (NED) DNF-1
167  Louis Vervaeke (BEL) DNF-6
Cofidis, Solutions Crédits
COF
Nr.RytterPlacering
171  Christophe Laporte (FRA) DNS-8
172  Nicolas Edet (FRA) 40.
173  Jesper Hansen (DEN) 67.
174  Mathias Le Turnier (FRA) 72.
175  Pierre-Luc Périchon (FRA) 66.
176  Geoffrey Soupe (FRA) 112.
177  Bert Van Lerberghe (BEL) 110.
Dimension Data
TDD
Nr.RytterPlacering
181  Mark Cavendish (GBR) DNF-2
182  Lars Bak (DEN) DNF-6
183  Edvald Boasson Hagen (NOR) DNS-7
184  Scott Davies (GBR) 52.
185  Bernhard Eisel (AUT) 107.
186  Louis Meintjes (RSA) DNF-2
187  Julien Vermote (BEL) 118.
CCC
CPT
Nr.RytterPlacering
191  Amaro Antunes (POR) 29.
192  Will Barta (USA) 114.
193  Víctor de la Parte (ESP) 43.
194  Alessandro De Marchi (ITA) 27.
195  Jakub Mareczko (ITA) DNF-7
196  Laurens ten Dam (NED) 44.
197  Francisco Ventoso (ESP) DNF-6
Direct Énergie
TDE
Nr.RytterPlacering
201  Lilian Calmejane (FRA) 16.
202  Niccolò Bonifazio (ITA) 105.
203  Damien Gaudin (FRA) DNF-8
204  Jonathan Hivert (FRA) 42.
205  Adrien Petit (FRA) 101.
206  Niki Terpstra (NED) 63.
207  Anthony Turgis (FRA) 73.
Vital Concept-B&B Hotels
VCB
Nr.RytterPlacering
211  Bryan Coquard (FRA) 86.
212  Kris Boeckmans (BEL) 116.
213  Cyril Gautier (FRA) 20.
214  Patrick Müller (SUI) 90.
215  Quentin Pacher (FRA) 45.
216  Kévin Réza (FRA) DNF-8
217  Arthur Vichot (FRA) DNF-7
Delko Marseille Provence
DMP
Nr.RytterPlacering
221  Romain Combaud (FRA) 53.
222  Julien El Fares (FRA) 24.
223  Alessandro Fedeli (ITA) 111.
224  Mauro Finetto (ITA) 92.
225  Eduard-Michael Grosu (ROU) 117.
226  Ramūnas Navardauskas (LTU) DNF-8
227  Evaldas Šiškevicius (LTU) 106.

Eksterne henvisningerRediger