Romandiet Rundt 2019

Romandiet Rundt 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Løbsdetaljer
Rute73. Romandiet Rundt
KonkurrenceUCI World Tour 2019 2.UWT
Etaper6
Datoer30. april – 5. maj 2019
Distance699,52 km
LandSUI Schweiz
StartbyNeuchâtel
MålbyGenève
Hold20
Startende ryttere140
Fuldførende ryttere112
Gennemsnitlig fart45,365 km/t
Resultater
VinderSLO Primož Roglič (Jumbo-Visma)
ToerPOR Rui Costa (UAE Team Emirates)
TreerGBR Geraint Thomas (Ineos)
PointtrøjeSLO Primož Roglič (Jumbo-Visma)
BjergtrøjeSUI Simon Pellaud (Schweiz)
UngdomstrøjeFRA David Gaudu (Groupama-FDJ)
Mest angrebsivrigeSUI Simon Pellaud (Schweiz)
HoldkonkurrenceUSA EF Education First
◀20182021▶
Commons-logo.svgDokumentation Wikidata-logo S.svg

Romandiet Rundt 2019 var den 73. udgave af cykelløbet Romandiet Rundt. Det schweiziske etapeløb var det 21. arrangement på UCI's World Tour-kalender i 2019 og blev arrangeret mellem 30. april og 5. maj 2019. Den samlede vinder af løbet blev slovenske Primož Roglič fra Team Jumbo-Visma for andet år i træk.

Hold og ryttereRediger

WorldTeams (18)Professionelt kontinentalholdLandshold
  •   Schweiz

Danske ryttereRediger

EtaperneRediger

 EtapeDatoStart – MåltypeAfstand (km)EtapevinderFørende rytter
Prolog 30. apr.NeuchâtelNeuchâtel3,87  Jan Tratnik  Jan Tratnik
1. etape 1. majNeuchâtelLa Chaux-de-Fonds168,4  Primož Roglič  Primož Roglič
2. etape 2. majLe LocleMorges174,4  Stefan Küng  Primož Roglič
3. etape 3. majRomont – Romont160  David Gaudu  Primož Roglič
4. etape 4. majLucens – Torgon107,6  Primož Roglič  Primož Roglič
5. etape 5. majGenèveGenève16,85  Primož Roglič  Primož Roglič

PrologRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Jan Tratnik Bahrain-Merida5' 06"
2.   Primož Roglič Jumbo-Visma+ 1"
3.   Tom Bohli UAE Team Emirates+ 1"
4.   Tony Martin Jumbo-Visma+ 4"
5.   Geraint Thomas Ineos+ 4"
6.   Alex Dowsett Katusha-Alpecin+ 4"
7.   Stefan Küng Groupama-FDJ+ 5"
8.   Carlos Betancur Movistar Team+ 5"
9.   Maciej Bodnar Bora-Hansgrohe+ 5"
10.   Rui Costa UAE Team Emirates+ 5"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Jan Tratnik   Bahrain-Merida5' 06"
2.   Primož Roglič Jumbo-Visma+ 1"
3.   Tom Bohli UAE Team Emirates+ 1"
4.   Tony Martin Jumbo-Visma+ 4"
5.   Geraint Thomas Ineos+ 4"
6.   Alex Dowsett Katusha-Alpecin+ 4"
7.   Stefan Küng Groupama-FDJ+ 5"
8.   Carlos Betancur Movistar Team+ 5"
9.   Maciej Bodnar Bora-Hansgrohe+ 5"
10.   Rui Costa UAE Team Emirates+ 5"
Kilde: ProCyclingStats


1. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Primož Roglič Jumbo-Visma4t 15' 18"
2.   David Gaudu Groupama-FDJ+ 0"
3.   Rui Costa UAE Team Emirates+ 0"
4.   Michael Woods EF Education First+ 0"
5.   Damien Howson Mitchelton-Scott+ 0"
6.   Carl Fredrik Hagen Lotto-Soudal+ 0"
7.   Eduardo Sepúlveda Movistar Team+ 0"
8.   Jan Hirt Astana+ 0"
9.   Felix Großschartner Bora-Hansgrohe+ 0"
10.   Guillaume Martin Wanty-Gobert+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Primož Roglič   Jumbo-Visma4t 20' 15"
2.   Rui Costa UAE Team Emirates+ 10"
3.   David Gaudu  Groupama-FDJ+ 12"
4.   Geraint Thomas Ineos+ 13"
5.   Carlos Betancur Movistar Team+ 14"
6.   Felix Großschartner Bora-Hansgrohe+ 15"
7.   Steven Kruijswijk Jumbo-Visma+ 17"
8.   James Knox Deceuninck-Quick Step+ 18"
9.   Damien Howson Mitchelton-Scott+ 18"
10.   Winner Anacona Movistar Team+ 19"
Kilde: ProCyclingStats


2. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Stefan Küng Groupama-FDJ4t 10' 59"
2.   Sam Bennett Bora-Hansgrohe+ 59"
3.   Sonny Colbrelli Bahrain-Merida+ 59"
4.   Simone Consonni UAE Team Emirates+ 59"
5.   Elia Viviani Deceuninck-Quick Step+ 59"
6.   Patrick Bevin CCC Team+ 59"
7.   Michael Albasini Mitchelton-Scott+ 59"
8.   Vjatjeslav Kuznetsov Katusha-Alpecin+ 59"
9.   Giacomo Nizzolo Dimension Data+ 59"
10.   Andrea Pasqualon Wanty-Gobert+ 59"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Primož Roglič  Jumbo-Visma8t 32' 13"
2.   Rui Costa UAE Team Emirates+ 10"
3.   David Gaudu  Groupama-FDJ+ 12"
4.   Geraint Thomas Ineos+ 13"
5.   Carlos Betancur Movistar Team+ 14"
6.   Felix Großschartner Bora-Hansgrohe+ 15"
7.   Steven Kruijswijk Jumbo-Visma+ 17"
8.   James Knox Deceuninck-Quick Step+ 18"
9.   Damien Howson Mitchelton-Scott+ 18"
10.   Winner Anacona Movistar Team+ 19"
Kilde: ProCyclingStats


3. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   David Gaudu  Groupama-FDJ3t 50' 53"
2.   Rui Costa UAE Team Emirates+ 0"
3.   Primož Roglič  Jumbo-Visma+ 0"
4.   Michael Woods EF Education First+ 0"
5.   Felix Großschartner Bora-Hansgrohe+ 0"
6.   Guillaume Martin Wanty-Gobert+ 3"
7.   Emanuel Buchmann Bora-Hansgrohe+ 3"
8.   Davide Villella Astana+ 3"
9.   Carl Fredrik Hagen Lotto-Soudal+ 3"
10.   Damien Howson Mitchelton-Scott+ 3"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Primož Roglič   Jumbo-Visma12t 23' 02"
2.   David Gaudu  Groupama-FDJ+ 6"
3.   Rui Costa UAE Team Emirates+ 8"
4.   Felix Großschartner Bora-Hansgrohe+ 19"
5.   Geraint Thomas Ineos+ 20"
6.   Carlos Betancur Movistar Team+ 21"
7.   Damien Howson Mitchelton-Scott+ 25"
8.   Steven Kruijswijk Jumbo-Visma+ 27"
9.   Michael Woods EF Education First+ 28"
10.   Emanuel Buchmann Bora-Hansgrohe+ 29"
Kilde: ProCyclingStats


4. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Primož Roglič   Jumbo-Visma2t 42' 21"
2.   Rui Costa UAE Team Emirates+ 0"
3.   Geraint Thomas Ineos+ 0"
4.   Michael Woods EF Education First+ 0"
5.   David Gaudu  Groupama-FDJ+ 0"
6.   Felix Großschartner Bora-Hansgrohe+ 0"
7.   Jan Hirt Astana+ 0"
8.   Emanuel Buchmann Bora-Hansgrohe+ 0"
9.   Steven Kruijswijk Jumbo-Visma+ 0"
10.   Ilnur Sakarin Katusha-Alpecin+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Primož Roglič   Jumbo-Visma15t 05' 13"
2.   Rui Costa UAE Team Emirates+ 12"
3.   David Gaudu  Groupama-FDJ+ 16"
4.   Geraint Thomas Ineos+ 26"
5.   Felix Großschartner Bora-Hansgrohe+ 29"
6.   Steven Kruijswijk Jumbo-Visma+ 37"
7.   Michael Woods EF Education First+ 38"
8.   Emanuel Buchmann Bora-Hansgrohe+ 39"
9.   Carlos Betancur Movistar Team+ 57"
10.   Simon Špilak Katusha-Alpecin+ 1' 00"
Kilde: ProCyclingStats


5. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Primož Roglič   Jumbo-Visma19' 58"
2.   Victor Campenaerts Lotto-Soudal+ 13"
3.   Filippo Ganna Ineos+ 15"
4.   Patrick Bevin CCC Team+ 16"
5.   Tony Martin Jumbo-Visma+ 16"
6.   Stefan Küng Groupama-FDJ+ 22"
7.   Rui Costa UAE Team Emirates+ 37"
8.   Will Barta CCC Team+ 43"
9.   Felix Großschartner Bora-Hansgrohe+ 44"
10.   Geraint Thomas Ineos+ 46"
Kilde: ProCyclingStats


ResultaterRediger

HoldkonkurrencenRediger

 Holdkonkurrence
HoldTid
1.   EF Education First 46t 23' 17"
2.   Movistar Team + 43"
3.   CCC Team + 4' 38"
4.   Groupama-FDJ + 6' 14"
5.   Jumbo-Visma + 6' 52"
6.   Astana + 8' 13"
7.   AG2R La Mondiale + 8' 57"
8.   Trek-Segafredo + 10' 12"
9.   Ineos + 11' 54"
10.   UAE Team Emirates + 12' 45"


StartlisteRediger

  Startliste
Jumbo-Visma
TJV
Nr.RytterPlacering
1  Steven Kruijswijk (NED) 6.
2  Lennard Hofstede (NED) 68.
3  Tony Martin (GER) 80.
4  Neilson Powless (USA) DNF-4
5  Primož Roglič (SLO) 1.
6  Jos van Emden (NED) DNS-4
7  Jonas Vingegaard (DEN) 72.
Ineos
INS
Nr.RytterPlacering
11  Geraint Thomas (GBR)  (enkeltstart) 3.
12  Kenny Elissonde (FRA) 58.
13  Filippo Ganna (ITA) 84.
14  Vasil Kiryjenka (BLR) 89.
15  Diego Rosa (ITA) 59.
16  Ben Swift (GBR) 60.
17  Dylan van Baarle (NED) 32.
Trek-Segafredo
TFS
Nr.RytterPlacering
21  Gianluca Brambilla (ITA) 27.
22  Julien Bernard (FRA) 24.
23  William Clarke (AUS) 108.
24  Niklas Eg (DEN) 30.
25  Markel Irízar (ESP) 95.
26  Matteo Moschetti (ITA) 109.
27  Ryan Mullen (IRL) 107.
AG2R La Mondiale
ALM
Nr.RytterPlacering
31  Mathias Frank (SUI) 12.
32  Clément Chevrier (FRA) 44.
33  Nico Denz (GER) 79.
34  Silvan Dillier (SUI) 85.
35  Gediminas Bagdonas (LTU) 101.
36  Alexis Gougeard (FRA) 63.
37  Nans Peters (FRA) 23.
Deceuninck-Quick Step
DQT
Nr.RytterPlacering
41  Elia Viviani (ITA)  (landevej) DNS-3
42  Eros Capecchi (ITA) DNS-4
43  Remco Evenepoel (BEL) 76.
44  James Knox (GBR) 14.
45  Davide Martinelli (ITA) 110.
46  Fabio Sabatini (ITA) DNS-4
47  Florian Sénéchal (FRA) DNS-4
Groupama-FDJ
GFC
Nr.RytterPlacering
51  Stefan Küng (SUI)  (enkeltstart) 56.
52  William Bonnet (FRA) 93.
53  Kilian Frankiny (SUI) 42.
54  David Gaudu (FRA) 5.
55  Sébastien Reichenbach (SUI) 21.
56  Benjamin Thomas (FRA) 70.
57  Léo Vincent (FRA) DNS-3
Astana
AST
Nr.RytterPlacering
61  Merhawi Kudus (ERI)  (landevej) 26.
62  Rodrigo Contreras (COL) DNS-3
63  Daniil Fominykh (KAZ)  (enkeltstart) 102.
64  Jonas Gregaard (DEN) 51.
65  Jan Hirt (CZE) DNS-4
66  Nikita Stalnow (KAZ) 99.
67  Davide Villella (ITA) DNS-4
Bora-Hansgrohe
BOH
Nr.RytterPlacering
71  Emanuel Buchmann (GER) 7.
72  Shane Archbold (NZL) 104.
73  Erik Baška (SVK) 111.
74  Sam Bennett (IRL) DNF-3
75  Maciej Bodnar (POL) 100.
76  Felix Großschartner (AUT) 4.
77  Christoph Pfingsten (GER) 94.
Team Sunweb
SUN
Nr.RytterPlacering
81  Nicolas Roche (IRL) 36.
82  Johannes Fröhlinger (GER) 90.
83  Chad Haga (USA) DNF-4
84  Lennard Kämna (GER) 86.
85  Asbjørn Kragh Andersen (DEN) DNF-3
86  Michael Storer (AUS) 55.
87  Florian Stork (GER) 67.
UAE Team Emirates
UAD
Nr.RytterPlacering
91  Rui Costa (POR) 2.
92  Tom Bohli (SUI) 98.
93  Simone Consonni (ITA) 97.
94  Manuele Mori (ITA) DNF-3
95  Simone Petilli (ITA) 38.
96  Edward Ravasi (ITA) 40.
97  Aljaksandr Rabusjenka (BLR) 106.
Mitchelton-Scott
MTS
Nr.RytterPlacering
101  Damien Howson (AUS) 19.
102  Michael Albasini (SUI) 78.
103  Sam Bewley (NZL) DNS
104  Tsgabu Grmay (ETH) 46.
105  Cameron Meyer (AUS) 57.
106  Callum Scotson (AUS) 92.
107  Dion Smith (NZL) DNS-2
Bahrain-Merida
TBM
Nr.RytterPlacering
111  Sonny Colbrelli (ITA) 52.
112  Chun Kai Feng (TPE) DNF-3
113  Hermann Pernsteiner (AUT) 35.
114  Luka Pibernik (SLO) 91.
115  Jan Tratnik (SLO)  (enkeltstart) 88.
116  Meiyin Wang (CHN) 105.
117  Stephen Williams (GBR) DNS-3
Movistar Team
MOV
Nr.RytterPlacering
121  Andrey Amador (CRC) DNS-3
122  Winner Anacona (COL) 20.
123  Jorge Arcas (ESP) 71.
124  Carlos Betancur (COL) 11.
125  Jaime Castrillo (ESP) 49.
126  Eduard Prades (ESP) 62.
127  Eduardo Sepúlveda (ARG) 13.
EF Education First
EF1
Nr.RytterPlacering
131  Nathan Brown (USA) DNS-3
132  Jonathan Caicedo (ECU) 48.
133  Hugh Carthy (GBR) 28.
134  Joe Dombrowski (USA) 33.
135  Tanel Kangert (EST) 17.
136  Daniel Martínez (COL) 25.
137  Michael Woods (CAN) 10.
Lotto-Soudal
LTS
Nr.RytterPlacering
141  Victor Campenaerts (BEL)  (enkeltstart) 83.
142  Sander Armée (BEL) 75.
143  Adam Blythe (GBR) DNF-2
144  Thomas De Gendt (BEL) 29.
145  Carl Fredrik Hagen (NOR) 15.
146  Rasmus Byriel Iversen (DEN) 112.
147  Harm Vanhoucke (BEL) 87.
CCC Team
CPT
Nr.RytterPlacering
151  Patrick Bevin (NZL) 37.
152  Will Barta (USA) 82.
153  Jakub Mareczko (ITA) DNF-2
154  Łukasz Owsian (POL) 50.
155  Joey Rosskopf (USA)  (enkeltstart) 22.
156  Francisco Ventoso (ESP) 74.
157  Riccardo Zoidl (AUT) 16.
Katusha-Alpecin
TKA
Nr.RytterPlacering
161  Simon Špilak (SLO) 9.
162  Alex Dowsett (GBR) DNF-2
163  Pavel Kotjetkov (RUS) 73.
164  Vjatjeslav Kuznetsov (RUS) 81.
165  Mads Würtz Schmidt (DEN) DNS-2
166  Dmitrij Strakhov (RUS) 77.
167  Ilnur Sakarin (RUS) 8.
Dimension Data
TDD
Nr.RytterPlacering
171  Giacomo Nizzolo (ITA) DNS-3
172  Jacques Janse van Rensburg (RSA) DNS-1
173  Gino Mäder (SUI) DNS-1
174  Louis Meintjes (RSA) 34.
175  Jay Robert Thomson (RSA) 103.
176  Jacobus Venter (RSA) 96.
177  Danilo Wyss (SUI) 43.
Wanty-Gobert
WGG
Nr.RytterPlacering
181  Guillaume Martin (FRA) 18.
182  Frederik Backaert (BEL) 65.
183  Aimé De Gendt (BEL) 64.
184  Thomas Degand (BEL) 39.
185  Odd Christian Eiking (NOR) 66.
186  Xandro Meurisse (BEL) 53.
187  Andrea Pasqualon (ITA) 61.
  Schweiz
SUI
Nr.RytterPlacering
191  Roland Thalmann47.
192  Matteo Badilatti31.
193  Mathias Flückiger45.
194  Claudio Imhof69.
195  Patrick MüllerDNF-4
196  Simon Pellaud41.
197  Patrick Schelling54.

Eksterne henvisningerRediger