Tour des Alpes-Maritimes et du Var 2021

Tour des Alpes-Maritimes et du Var 2021
Løbsdetaljer
Rute53. Tour des Alpes-Maritimes
KonkurrenceUCI Europe Tour 2021 2.1
Etaper3
Datoer19. – 21. februar 2021
Distance491,7 km
LandFRA Frankrig
StartbyBiot
MålbyBlausasc
Hold22
Startende ryttere150
Fuldførende ryttere117
Gennemsnitlig fart38,264 km/t
Resultater
VinderITA Gianluca Brambilla (Trek-Segafredo)
ToerCAN Michael Woods (Israel Start-Up Nation)
TreerNED Bauke Mollema (Trek-Segafredo)
PointtrøjeNED Bauke Mollema (Trek-Segafredo)
BjergtrøjeNED Martijn Tusveld (Team DSM)
UngdomstrøjeFRA David Gaudu (Groupama-FDJ)
HoldkonkurrenceFRA Groupama-FDJ
◀20202022▶
Dokumentation

Tour des Alpes-Maritimes et du Var 2021 var den 53. udgave af det franske etapeløb Tour des Alpes-Maritimes et du Var. Cykelløbets tre etaper blev kørt fra 19. februar hvor det starter i Biot, til 21. februar 2021 hvor løbet sluttede i Blausasc. Løbet var en del UCI Europe Tour 2021.

Efter at han vandt tredje og sidste etape, blev italienske Gianluca Brambilla fra Trek-Segafredo samlet vinder af løbet. De sidste to pladser på podiet blev taget af Michael Woods og Bauke Mollema.[1]

Etaperne redigér


 EtapeDatoStart – MåltypeAfstand (km)EtapevinderFørende rytter
1. etape 19. feb.Biot – Gourdon
 
middel bjergetape
186,8  Bauke Mollema  Bauke Mollema
2. etape 20. feb.Fayence – Fayence
 
kuperet etape
168,9  Michael Woods  Michael Woods
3. etape 21. feb.Blausasc – Blausasc
 
bjergetape
136  Gianluca Brambilla  Gianluca Brambilla

1. etape redigér

Biot - Gourdon
 
middel bjergetape
(186,8 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Bauke Mollema Trek-Segafredo4t 50' 20"
2.   Greg Van Avermaet AG2R Citroën Team+ 1"
3.   Valentin Madouas Groupama-FDJ+ 1"
4.   Michael Woods Israel Start-Up Nation+ 1"
5.   Giulio Ciccone Trek-Segafredo+ 1"
6.   Dorian Godon AG2R Citroën Team+ 1"
7.   Rudy Molard Groupama-FDJ+ 1"
8.   Jesús Herrada Cofidis+ 1"
9.   Thibaut Pinot Groupama-FDJ+ 1"
10.   David Gaudu Groupama-FDJ+ 1"
Kilde: ProCyclingStats


 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Bauke Mollema   Trek-Segafredo4t 50' 20"
2.   Greg Van Avermaet AG2R Citroën Team+ 1"
3.   Valentin Madouas  Groupama-FDJ+ 1"
4.   Michael Woods Israel Start-Up Nation+ 1"
5.   Giulio Ciccone Trek-Segafredo+ 1"
6.   Dorian Godon AG2R Citroën Team+ 1"
7.   Rudy Molard Groupama-FDJ+ 1"
8.   Jesús Herrada Cofidis+ 1"
9.   Thibaut Pinot Groupama-FDJ+ 1"
10.   David Gaudu Groupama-FDJ+ 1"
Kilde: ProCyclingStats


2. etape redigér

Fayence - Fayence
 
kuperet etape
(168,9 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Michael Woods Israel Start-Up Nation4t 16' 54"
2.   Bauke Mollema   Trek-Segafredo+ 2"
3.   Jhonatan Narváez Ineos Grenadiers+ 4"
4.   David Gaudu Groupama-FDJ+ 7"
5.   Alexis Vuillermoz Total Direct Énergie+ 10"
6.   Rudy Molard Groupama-FDJ+ 10"
7.   Ben O'Connor AG2R Citroën Team+ 11"
8.   Jesús Herrada Cofidis+ 13"
9.   Arjen Livyns Bingoal-WB+ 13"
10.   Pavel Sivakov Ineos Grenadiers+ 13"
Kilde: ProCyclingStats


 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Michael Woods  Israel Start-Up Nation9t 07' 15"
2.   Bauke Mollema  Trek-Segafredo+ 1"
3.   David Gaudu  Groupama-FDJ+ 7"
4.   Rudy Molard Groupama-FDJ+ 10"
5.   Ben O'Connor AG2R Citroën Team+ 11"
6.   Jesús Herrada Cofidis+ 13"
7.   Giulio Ciccone Trek-Segafredo+ 13"
8.   Valentin Madouas Groupama-FDJ+ 13"
9.   Arjen Livyns Bingoal-WB+ 13"
10.   Nairo Quintana Arkéa-Samsic+ 13"
Kilde: ProCyclingStats


3. etape redigér

Blausasc - Blausasc
 
bjergetape
(136 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Gianluca Brambilla Trek-Segafredo3t 43' 32"
2.   Tao Geoghegan Hart Ineos Grenadiers+ 13"
3.   Ben O'Connor AG2R Citroën Team+ 13"
4.   Rudy Molard Groupama-FDJ+ 13"
5.   Valentin Madouas Groupama-FDJ+ 18"
6.   Jakob Fuglsang Astana-Premier Tech+ 18"
7.   David Gaudu  Groupama-FDJ+ 18"
8.   Bauke Mollema  Trek-Segafredo+ 18"
9.   Nairo Quintana Arkéa-Samsic+ 18"
10.   Michael Woods  Israel Start-Up Nation+ 18"
Kilde: ProCyclingStats


Resultater redigér

Samlede stilling redigér

 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Gianluca Brambilla  Trek-Segafredo12t 51' 00"
2.   Michael Woods Israel Start-Up Nation+ 5"
3.   Bauke Mollema  Trek-Segafredo+ 6"
4.   Rudy Molard Groupama-FDJ+ 10"
5.   Ben O'Connor AG2R Citroën Team+ 11"
6.   David Gaudu  Groupama-FDJ+ 12"
7.   Valentin Madouas Groupama-FDJ+ 13"
8.   Jakob Fuglsang Astana-Premier Tech+ 18"
9.   Nairo Quintana Arkéa-Samsic+ 18"
10.   Tao Geoghegan Hart Ineos Grenadiers+ 26"
Kilde: ProCyclingStats


Bjergkonkurrencen redigér

 Bjergkonkurrence
RytterHoldPoint
1.   Martijn Tusveld  Team DSM25 point
2.   Valentin Madouas Groupama-FDJ22 point
3.   Rudy Molard Groupama-FDJ20 point
4.   Biniam Girmay Delko16 point
5.   Gianluca Brambilla  Trek-Segafredo15 point


Pointkonkurrencen redigér

 Pointkonkurrence
RytterHoldPoint
1.   Bauke Mollema  Trek-Segafredo53 point
2.   Michael Woods Israel Start-Up Nation45 point
3.   Rudy Molard Groupama-FDJ33 point
4.   David Gaudu  Groupama-FDJ29 point
5.   Valentin Madouas Groupama-FDJ28 point


Ungdomskonkurrencen redigér

 Ungdomskonkurrence
RytterHoldTid
1.   David Gaudu  Groupama-FDJ12t 51' 12"
2.   Valentin Madouas Groupama-FDJ+ 1"
3.   Clément Champoussin AG2R Citroën Team+ 1' 26"
4.   Michael Storer Team DSM+ 3' 30"
5.   Pavel Sivakov Ineos Grenadiers+ 3' 41"


Holdkonkurrencen redigér

 Holdkonkurrence
HoldTid
1.   Groupama-FDJ  38t 33' 35"
2.   Astana-Premier Tech + 5' 34"
3.   Ineos Grenadiers + 7' 28"
4.   Trek-Segafredo + 7' 50"
5.   AG2R Citroën Team + 11' 48"


Hold og ryttere redigér

UCI WorldTeams (11)UCI ProTeams (8)UCI Kontinentalhold (3)

Danske ryttere redigér

  Danske ryttere på startlisten[2]
Rygnummer Rytter Hold Placering
61 Magnus Cort EF Education-Nippo 37
76 Emil Vinjebo Team Qhubeka Assos 74
91 Jakob Fuglsang Astana-Premier Tech 8

* DNF = gennemførte ikke

Startliste redigér

  Startliste
Arkéa-Samsic
ARK
Nr.RytterPlacering
1  Nairo Quintana (COL) 9.
2  Amaury Capiot (BEL) 96.
3  Miguel Flórez López (COL) DNF-3
4  Élie Gesbert (FRA) 71.
5  Romain Hardy (FRA) DNF-1
6  Łukasz Owsian (POL) 67.
AG2R Citroën Team
ACT
Nr.RytterPlacering
11  Clément Champoussin (FRA) 11.
12  Ben Gastauer (LUX) 48.
13  Dorian Godon (FRA) 34.
14  Ben O'Connor (AUS) 5.
15  Oliver Naesen (BEL) 50.
16  Nans Peters (FRA) 78.
17  Greg Van Avermaet (BEL) 44.
Trek-Segafredo
TFS
Nr.RytterPlacering
21  Bauke Mollema (NED) 3.
22  Julien Bernard (FRA) 94.
23  Gianluca Brambilla (ITA) 1.
24  Giulio Ciccone (ITA) 28.
25  Kenny Elissonde (FRA) 33.
26  Juan Pedro López (ESP) 36.
27  Toms Skujiņš (LAT) 83.
Team DSM
DSM
Nr.RytterPlacering
31  Martijn Tusveld (NED) 47.
32  Martin Salmon (GER) 115.
33  Kevin Vermaerke (USA) DNF-3
34  Michael Storer (AUS) 13.
35  Marco Brenner (GER) 88.
36  Leon Heinschke (GER) 103.
37  Henri Vandenabeele (BEL) 69.
Groupama-FDJ
GFC
Nr.RytterPlacering
41  Thibaut Pinot (FRA) 35.
42  Bruno Armirail (FRA) 30.
43  David Gaudu (FRA) 6.
44  Simon Guglielmi (FRA) 53.
45  Valentin Madouas (FRA) 7.
46  Rudy Molard (FRA) 4.
47  Antoine Duchesne (CAN) DNF-3
Cofidis
COF
Nr.RytterPlacering
51  Jesús Herrada (ESP) 24.
52  Simon Geschke (GER) 40.
53  Jempy Drucker (LUX) DNF-3
54  Christophe Laporte (FRA) 61.
55  Fernando Barceló (ESP) 97.
56  Anthony Perez (FRA) 32.
57  Pierre-Luc Périchon (FRA) 93.
EF Education-Nippo
EFN
Nr.RytterPlacering
61  Magnus Cort (DEN) 37.
62  Simon Carr (GBR) 19.
63  Mitchell Docker (AUS) 113.
64  Julien El Fares (FRA) 45.
65  Jens Keukeleire (BEL) 108.
66  Hideto Nakane (JPN) DNF-3
67  Thomas Scully (NZL) 114.
Qhubeka Assos
TQA
Nr.RytterPlacering
71  Fabio Aru (ITA) 27.
72  Sander Armée (BEL) 21.
73  Dimitri Claeys (BEL) 95.
74  Robert Power (AUS) 116.
75  Emil Vinjebo (DEN) 74.
76  Simon Clarke (AUS) 43.
77  Łukasz Wiśniowski (POL) 111.
Ineos Grenadiers
IGD
Nr.RytterPlacering
81  Geraint Thomas (GBR) 26.
82  Rohan Dennis (AUS) 64.
83  Tao Geoghegan Hart (GBR) 10.
84  Jhonatan Narváez (ECU) 38.
85  Tom Pidcock (GBR) 52.
86  Pavel Sivakov (RUS) 16.
87  Dylan van Baarle (NED) 65.
Astana-Premier Tech
APT
Nr.RytterPlacering
91  Jakob Fuglsang (DEN) 8.
92  Fabio Felline (ITA) 51.
93  Hugo Houle (CAN) 41.
94  Gorka Izagirre (ESP) 12.
95  Omar Fraile (ESP) 60.
96  Harold Tejada (COL) 18.
97  Manuele Boaro (ITA) DNF-3
UAE Team Emirates
UAD
Nr.RytterPlacering
101  Rui Costa (POR)  (landevej) 54.
102  Andrés Camilo Ardila (COL) 75.
103  David de la Cruz (ESP) 39.
104  Joe Dombrowski (USA) 63.
105  Ryan Gibbons (RSA)  (landevej) 42.
106  Aljaksandr Rabusjenka (BLR) DNF-3
107  Cristian Camilo Muñoz (COL) 85.
Israel Start-Up Nation
ISN
Nr.RytterPlacering
111  Michael Woods (CAN) 2.
112  Sep Vanmarcke (BEL) 78.
113  Patrick Bevin (NZL) 100.
114  Hugo Hofstetter (FRA) 84.
115  Daryl Impey (RSA) 70.
116  Daniel Martin (IRL) 15.
117  Krists Neilands (LAT) 57.
Total Direct Énergie
TDE
Nr.RytterPlacering
121  Pierre Latour (FRA) DNF-2
122  Mathieu Burgaudeau (FRA) 56.
123  Víctor de la Parte (ESP) 29.
124  Fabien Doubey (FRA) 81.
125  Cristián Rodríguez (ESP) DNF-2
126  Anthony Turgis (FRA) DNF-3
127  Alexis Vuillermoz (FRA) 20.
Delko
DKO
Nr.RytterPlacering
131  Mauro Finetto (ITA) 62.
132  Clément Berthet (FRA) 77.
133  Clément Carisey (FRA) DNF-3
134  Yacob Debesay (ERI) 112.
135  José Manuel Díaz (ESP) 22.
136  Biniam Girmay (ERI) 102.
137  Mathias Le Turnier (FRA) DNF-3
B&B Hotels p/b KTM
BBK
Nr.RytterPlacering
141  Cyril Barthe (FRA) 66.
142  Nicola Bagioli (ITA) 76.
143  Cyril Gautier (FRA) 73.
144  Thibault Ferasse (FRA) 82.
145  Jonathan Hivert (FRA) 25.
146  Eliot Lietaer (BEL) DNF-3
147  Quentin Pacher (FRA) 58.
Alpecin-Fenix
AFC
Nr.RytterPlacering
151  Xandro Meurisse (BEL) 55.
152  Floris De Tier (BEL) 86.
153  Otto Vergaerde (BEL) DNF-3
154  Jimmy Janssens (BEL) 23.
155  Ben Tulett (GBR) 17.
156  Petr Vakoč (CZE) 46.
Bingoal-WB
BWB
Nr.RytterPlacering
161  Jelle Vanendert (BEL) 59.
162  Laurens Huys (BEL) 31.
163  Arjen Livyns (BEL) 14.
164  Rémy Mertz (BEL) 106.
165  Kenny Molly (BEL) 49.
166  Luc Wirtgen (LUX) 89.
167  Tom Wirtgen (LUX) 104.
Burgos-BH
BBH
Nr.RytterPlacering
171  Ángel Madrazo (ESP) 109.
172  Victor Langellotti (MON) 80.
173  Ander Okamika (ESP) 105.
174  Óscar Cabedo (ESP) 101.
175  Jetse Bol (NED) 98.
176  Pelayo Sánchez (ESP) 87.
177  Diego Rubio (ESP) DNF-3
Equipo Kern Pharma
EKP
Nr.RytterPlacering
181  Roger Adrià (ESP) DNF-3
182  Urko Berrade (ESP) 72.
183  Iván Moreno (ESP) 99.
184  José Félix Parra (ESP) 90.
185  Jaime Castrillo (ESP) DNF-3
186  Jon Agirre (ESP) DNF-3
187  Carlos García Pierna (ESP) 110.
Saint Michel-Auber 93
AUB
Nr.RytterPlacering
191  Stéphane Rossetto (FRA) DNS-3
192  Romain Cardis (FRA) DNS-3
193  Adrien Guillonnet (FRA) DNS-3
194  Baptiste Bleier (FRA) DNF-2
195  Flavien Maurelet (FRA) DNS-3
197  Morne van Niekerk (RSA) DNS-3
Xelliss-Roubaix Lille Métropole
XRL
Nr.RytterPlacering
201  Julien Antomarchi (FRA) DNF-3
202  Mathias De Witte (BEL) DNF-2
203  Dylan Kowalski (FRA) 107.
205  Jérémy Leveau (FRA) DNF-3
206  Maximilien Picoux (BEL) DNF-3
207  Maxime Urruty (FRA) DNF-3
Swiss Racing Academy
SRA
Nr.RytterPlacering
211  Matthias Reutimann (SUI) DNF-3
212  Stuart Balfour (GBR) 92.
213  Aloïs Charrin (FRA) 91.
214  Damian Lüscher (SUI) DNF-3
215  Andrea Mifsud (FRA) 117.
216  Reto Müller (SUI) DNF-3
217  Yannis Voisard (SUI) 68.

Referencer redigér

  1. ^ Johannesen, Jesper (21. februar 2020). "Italiener stjal det hele - Fuglsang i top 10". Feltet.dk. Hentet 21. februar 2021.
  2. ^ "Startlist" (engelsk). ProCyclingStats. Hentet 3. februar 2021.

Eksterne henvisninger redigér