Year
Herredouble
Damesingle
Herredouble
Damedouble
Mixed double
Ref
1954
Eddy B. Choong
Judy Devlin
Ong Poh Lim Ooi Teik Hock
Judy Devlin Susan Devlin
Joe Alston Lois Alston
1955
Joe Alston
Margaret Varner
Joe Alston Wynn Rogers
Wynn Rogers Dorothy Hann
1956
Finn Kobberø
Judy Devlin
Jørgen Hammergaard Hansen Finn Kobberø
Ethel Marshall Beatrice Massman
Finn Kobberø Judy Devlin
1957
Judy Devlin Susan Devlin
1958
Jim Poole
1959
Tan Joe Hok
Lim Say Hup Teh Kew San
Michael Roche Judy Devlin
1960
Finn Kobberø Charoen Wattanasin
Finn Kobberø Margaret Varner
1961
Jim Poole
Joe Alston Wynn Rogers
Wynn Rogers Judy Hashman
1962
Ferry Sonneville
Judy Hashman Patsy Stephens
1963
Erland Kops
Erland Kops Bob McCoig
Judy Hashman Susan Peard
Sangob Rattanusorn Margaret Barrand
1964
Channarong Ratanaseangsuang
Dorothy O'Neil
Joe Alston Wynn Rogers
Tyna Barinaga Caroline Jensen
Channarong Ratanaseangsuang Margaret Barrand
1965
Erland Kops
Judy Devlin
Tony Jordan Bob McCoig
Margaret Barrand Jenny Pritchard
Bob McCoig Margaret Barrand
1966
Tan Aik Huang
Ng Boon Bee Tan Yee Khan
Judy Hashman Susan Peard
Wayne Macdonnell Tyna Barinaga
1967
Erland Kops
Joe Alston Erland Kops
Judy Hashman Rosine Jones Lemon
Jim Sydie Judy Hashman
1968
Channarong Ratanaseangsuang
Tyna Barinaga
Don Paup Jim Poole
Tyna Barinaga Helen Tibbetts
Larry Saben Carlene Starkey
1969
Rudy Hartono
Minarni
Punch Gunalan Ng Boon Bee
Retno Kustijah Minarni
Erland Kops Pernille Molgaard Hansen
1970
Junji Honma
Etsuko Takenaka
Junji Honma Ippei Kojima
Machiko Aizawa Etsuko Takenaka
Paul Whetnall Margaret Boxall
1971
Muljadi
Noriko Takagi
Punch Gunalan Ng Boon Bee
Noriko Takagi Hiroe Yuki
Jim Poole Maryanne Breckell
1972
Sture Johnsson
Eva Twedberg
Derek Talbot Elliot Stuart
Anne Berglund Pernille Kaagaard
Flemming Delfs Pernille Kaagaard
1973
Jim Poole Don Paup
Pam Brady Diane Hales
Sture Johnsson Eva Twedberg
1974– 1975
No competition
1976
Paul Whetnall
Gillian Gilks
Willi Braun Roland Maywald
Gillian Gilks Susan Whetnall
David Eddy Susan Whetnall
1977– 1982
No competition
1983
Mike Butler
Sherrie Liu
John Britton Gary Higgins
Claire Backhouse Johanne Falardeau
Mike Butler Claire Backhouse
[1]
1984
Xiong Guobao
Luo Yun
Chen Hongyong Zhang Qingwu
Lu Yanahua Yin Haichen
Wang Pengren Luo Yun
1985
Mike Butler
Claire Sharpe
John Britton Gary Higgins
Claire Sharpe Sandra Skillings
Mike Butler Claire Sharpe
1986
Sung Han-kuk
Denyse Julien
Tariq Wadood Yao Ximing
Johanne Falardeau Denyse Julien
Mike Butler Johanne Falardeau
1987
Park Sung-bae
Chun Sung-suk
Lee Deuk-choon Lee Sang-bok
Chung So-young Kim Ho-ja
Lee Deuk-choon Chung So-young
[2]
1988
Sze Yu
Lee Myeong-hee
Christian Hadinata Lius Pongoh
Christian Hadinata Ivana Lie
[1]
1989
No competition
1990
Fung Permadi
Denyse Julien
Ger Shin-ming Yang Shih-jeng
Denyse Julien Doris Piché
Tariq Wadood Traci Britton
[1]
1991
Steve Butler
Shim Eun-jung
Jalani Sidek Razif Sidek
Kang Bok-seung Shim Eun-jung
Lee Sang-bok Shim Eun-jung
1992
Poul-Erik Hoyer-Larsen
Lim Xiaoqing
Cheah Soon Kit Soo Beng Kiang
Lim Xiaoqing Christine Magnusson
Thomas Lund Pernille Dupont
1993
Marleve Mainaky
Lim Xiaoqing
Jon Holst-Christensen Thomas Lund
Chung So-young Gil Young-ah
Thomas Lund Catrine Bengtsson
1994
Thomas Stuer-Lauridsen
Liu Guimei
Ade Sutrisna Candra Wijaya
Rikke Olsen Helene Kirkegaard
Jens Eriksen Rikke Olsen
1995
Hermawan Susanto
Ye Zhaoying
Rudy Gunawan Bambang Suprianto
Gil Young-ah Jang Hye-ock
Kim Dong-moon Gil Young-ah
1996
Joko Suprianto
Mia Audina
Sigit Budiarto Candra Wijaya
Eliza Nathanael Zelin Resiana
Kim Dong-moon Chung So-young
1997
Poul-Erik Hoyer-Larsen
Camilla Martin
Ha Tae-kwon Kim Dong-moon
Qin Yiyuan Tang Yongshu
Kim Dong Moon Ra Kyung-min
1998
Fung Permadi
Yeping Tang
Horng Shin-jeng Lee Wei-jen
Elinor Middlemiss Kirsteen McEwan
Kenny Middlemiss Elinor Middlemiss
1999
Colin Haughton
Pi Hongyan
Michael Lamp Jonas Rasmussen
Huang Nanyan Lu Ying
Jonas Rasmussen Jane F. Bramsen
2000
Ardy Wiranata
Choi Ma-ree
Graham Hurrell James Anderson
Gail Emms Joanne Wright
2001
Lee Hyun-il
Ra Kyung-min
Kang Kyung-jin Park Young-duk
Kim Kyeung-ran Ra Kyung-min
Mathias Boe Majken Vange
2002
Peter Gade
Julia Mann
Tony Gunawan Khan Malaythong
Joanne Wright Natalie Munt
Tony Gunawan Etty Tantri
2003
Chien Yu-hsiu
Kelly Morgan
Yoshiko Iwata Miyuki Tai
2004
Kendrick Lee
Xing Aiying
Howard Bach Tony Gunawan
Cheng Wen-Hsing Chien Yu Chin
Lin Wei-hsiang Cheng Wen-Hsing
2005
Hsieh Yu-hsing
Lili Zhou
Peng Yun Johanna Lee
Khan Malaythong Mesinee Mangkalakiri
2006
Yousuke Nakanishi
Ella Karachkova
Tony Gunawan Halim Haryanto
Valeria Sorokina Nina Vislova
Sergey Ivlev Nina Vislova
2007
Lee Tsuen Seng
Jun Jae-youn
Keita Masuda Tadashi Ohtsuka
Miyuki Maeda Satoko Suetsuna
Keita Masuda Miyuki Maeda
2008
Andrew Dabeka
Lili Zhou
Howard Bach Khan Malaythong
Chang Li-ying Hung Shih-chieh
Halim Haryanto Peng Yun
2009
Taufik Hidayat
Anna Rice
Howard Bach Tony Gunawan
Huang Ruilin Jiang Xuelian
Howard Bach Eva Lee
2010
Rajiv Ouseph
Zhu Lin
Fang Chieh-min Lee Sheng-mu
Cheng Wen-Hsing Chien Yu Chin
Michael Fuchs Birgit Overzier
[3]
2011
Sho Sasaki
Tai Tzu-ying
Ko Sung-hyun Lee Yong-dae
Ha Jung-eun Kim Min-jung
Lee Yong-dae Ha Jung-eun
[4]
2012
Vladimir Ivanov
Pai Hsiao-ma
Hiroyuki Endo Kenichi Hayakawa
Misaki Matsutomo Ayaka Takahashi
Tony Gunawan Vita Marissa
[5]
2013
Nguyễn Tiến Minh
Sapsiree Taerattanachai
Takeshi Kamura Keigo Sonoda
Bao Yixin Zhong Qianxin
Lee Chun Hei Chau Hoi Wah
2014
Beiwen Zhang
Maneepong Jongjit Nipitphon Phuangphuapet
Shendy Puspa Irawati Vita Marissa
Muhammad Rijal Vita Marissa
2015
Lee Chong Wei
Nozomi Okuhara
Li Junhui Liu Yuchen
Yu Yang Zhong Qianxin
Huang Kaixiang Huang Dongping
2016
Lee Hyun-il
Ayumi Mine
Mathias Boe Carsten Mogensen
Shiho Tanaka Koharu Yonemoto
Yugo Kobayashi Wakana Nagahara
2017
H. S. Prannoy
Aya Ohori
Takuto Inoue Yuki Kaneko
Lee So-hee Shin Seung-chan
Seo Seung-jae Kim Ha-na
[6]
2018
Lee Dong-keun
Li Xuerui
Ou Xuanyi Ren Xiangyu
Tang Jinhua Yu Xiaohan
Chan Peng Soon Goh Liu Ying
[7]
2019
Lin Chun-yi
Wang Zhiyi
Ko Sung-hyun Shin Baek-cheol
Nami Matsuyama Chiharu Shida
Lee Jhe-huei Hsu Ya-ching
[8]
2020
Aflyst [note 1]
2021
Aflyst [note 2]
2022
Aflyst [note 3]
2023
Li Shifeng
Supanida Katethong
Goh Sze Fei Nur Izzuddin
Liu Shengshu Tan Ning
Ye Hong-wei Lee Chia-hsin
[12]