Vuelta a España 2022

Vuelta a España 2022 Cycling (road) pictogram.svg
Vuelta a España.jpg
Løbsdetaljer
Rute77. Vuelta a España
KonkurrenceUCI World Tour 2022 2.UWT
Etaper21
Datoer19. august – 11. september 2022
Distance3.281,4 km
LandeESP Spanien
NED Holland
BEL Belgien
StartbyUtrecht
MålbyMadrid
Hold23
Startende ryttere183
Fuldførende ryttere134
Gennemsnitlig fart40,788 km/t
Resultater
VinderBEL Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl)
ToerESP Enric Mas (Movistar Team)
TreerESP Juan Ayuso (UAE Team Emirates)
PointtrøjeDEN Mads Pedersen (Trek-Segafredo)
BjergtrøjeECU Richard Carapaz (Ineos Grenadiers)
UngdomstrøjeBEL Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl)
Mest angrebsivrigeESP Marc Soler (UAE Team Emirates)
HoldkonkurrenceUAE UAE Team Emirates
◀20212023▶
Commons-logo.svgDokumentation Wikidata-logo S.svg

Vuelta a España 2022 var den 77. udgave af Vuelta a España. Den spanske Grand Tour startede 19. august 2022 i Utrecht i Holland, og sluttede 11. september i Madrid. De tre første etaper fandt sted i Holland, før løbet fortsatte i Spanien.

Den samlede vinder af løbet blev belgiske Remco Evenepoel fra Quick-Step Alpha Vinyl. Danske Mads Pedersen fra Trek-Segafredo vandt løbets pointkonkurrence samt tre etaper.

EtaperneRediger

 EtapeDatoStart – MåltypeAfstand (km)Elevation (m)EtapevinderFørende rytter
1. etape 19. aug.  Utrecht  Utrecht23,347 m  Jumbo-Visma  Robert Gesink
2. etape 20. aug.  's-Hertogenbosch  Utrecht175,1498 m  Sam Bennett  Mike Teunissen
3. etape 21. aug.  Breda  Breda193,5237 m  Sam Bennett  Edoardo Affini
22. aug.Transfer til Spanien
4. etape 23. aug.Vitoria-Gasteiz – Laguardia - Guardia153,52306 m  Primož Roglič  Primož Roglič
5. etape 24. aug.IrunBilbao187,22985 m  Marc Soler  Rudy Molard
6. etape 25. aug.Bilbao – Pico Jano181,24076 m  Jay Vine  Remco Evenepoel
7. etape 26. aug.Real Valle de Camargo – Cistierna1903178 m  Jesús Herrada  Remco Evenepoel
8. etape 27. aug.Pola de Laviana – Yernes y Tameza153,43743 m  Jay Vine  Remco Evenepoel
9. etape 28. aug.Villaviciosa – Les Praeres171,43698 m  Louis Meintjes  Remco Evenepoel
29. aug.Hviledag
10. etape 30. aug.ElcheAlicante30,9177 m  Remco Evenepoel  Remco Evenepoel
11. etape 31. aug.ElPozo – Cabo de Gata191,21601 m  Kaden Groves  Remco Evenepoel
12. etape 1. sep.Salobreña – Peñas Blancas192,73262 m  Richard Carapaz  Remco Evenepoel
13. etape 2. sep.Ronda – Montilla168,41703 m  Mads Pedersen   Remco Evenepoel
14. etape 3. sep.Montoro – Sierra de la Pandera160,33337 m  Richard Carapaz  Remco Evenepoel
15. etape 4. sep.Martos – Sierra Nevada149,64052 m  Thymen Arensman  Remco Evenepoel
5. sep.Hviledag
16. etape 6. sep.Sanlúcar de Barrameda – Tomares189,41002 m  Mads Pedersen   Remco Evenepoel
17. etape 7. sep.Aracena – Monasterio de Tentudía162,32737 m  Rigoberto Urán  Remco Evenepoel
18. etape 8. sep.Trujillo – Piornal1923625 m  Remco Evenepoel  Remco Evenepoel
19. etape 9. sep.Talavera de la ReinaTalavera de la Reina138,32278 m  Mads Pedersen   Remco Evenepoel
20. etape 10. sep.Moralzarzal – Puerto de Navacerrada1813983 m  Richard Carapaz  Remco Evenepoel
21. etape 11. sep.Las Rozas de Madrid – Madrid96,7871 m  Juan Sebastián Molano  Remco Evenepoel

Trøjernes fordeling gennem løbetRediger

 EtapeVinder
_
Samlede stilling
 
Pointtrøje
 
Bjergtrøje
 
Ungdomstrøje
 
Mest angrebsivrige
 
Holdkonkurrence
 
1. etape  Jumbo-Visma  Robert Gesinkikke uddeltikke uddelt  Ethan Hayterikke uddelt  Jumbo-Visma
2. etape  Sam Bennett  Mike Teunissen  Sam Bennett  Julius van den Berg  Jetse Bol
3. etape  Sam Bennett  Edoardo Affini  Pau Miquel
4. etape  Primož Roglič  Primož Roglič  Joan Bou  Alessandro De Marchi  Ineos Grenadiers
5. etape  Marc Soler  Rudy Molard  Victor Langellotti  Fred Wright  Marc Soler  Groupama-FDJ
6. etape  Jay Vine  Remco Evenepoel  Remco Evenepoel  Mark Padun  UAE Team Emirates
7. etape  Jesús Herrada  Jesús Herrada  Bahrain Victorious
8. etape  Jay Vine  Mads Pedersen   Jay Vine  Mikel Landa  UAE Team Emirates
9. etape  Louis Meintjes  José Manuel Díaz
10. etape  Remco Evenepoelikke uddelt  Ineos Grenadiers
11. etape  Kaden Groves  Jetse Bol
12. etape  Richard Carapaz  Samuele Battistella  UAE Team Emirates
13. etape  Mads Pedersen   Joan Bou
14. etape  Richard Carapaz  Luis León Sánchez
15. etape  Thymen Arensman  Lawson Craddock
16. etape  Mads Pedersen   Luis Ángel Maté
17. etape  Rigoberto Urán  Lawson Craddock
18. etape  Remco Evenepoel  Richard Carapaz  Robert Gesink
19. etape  Mads Pedersen   Ander Okamika
20. etape  Richard Carapaz  Alejandro Valverde
21. etape  Juan Sebastián Molanoikke uddelt
Samlet  Remco Evenepoel  Mads Pedersen   Richard Carapaz  Remco Evenepoel  Marc Soler  UAE Team Emirates

ResultaterRediger

Samlede stillingRediger

 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Remco Evenepoel   Quick-Step Alpha Vinyl80t 26' 59"
2.   Enric Mas Movistar Team+ 2' 02"
3.   Juan Ayuso UAE Team Emirates+ 4' 57"
4.   Miguel Ángel López Astana Qazaqstan Team+ 5' 56"
5.   João Almeida UAE Team Emirates+ 7' 24"
6.   Thymen Arensman Team DSM+ 7' 45"
7.   Carlos Rodríguez Ineos Grenadiers+ 7' 57"
8.   Ben O'Connor AG2R Citroën Team+ 10' 30"
9.   Rigoberto Urán EF Education-EasyPost+ 11' 04"
10.   Jai Hindley Bora-Hansgrohe+ 12' 01"
11.   Louis Meintjes Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux+ 15' 41"
12.   Jan Polanc UAE Team Emirates+ 21' 39"
13.   Alejandro Valverde Movistar Team+ 25' 39"
14.   Richard Carapaz  Ineos Grenadiers+ 29' 19"
15.   Mikel Landa Bahrain Victorious+ 44' 13"
16.   Luis León Sánchez Bahrain Victorious+ 45' 49"
17.   Thibaut Pinot Groupama-FDJ+ 46' 20"
18.   Wilco Kelderman Bora-Hansgrohe+ 48' 37"
19.   Tao Geoghegan Hart Ineos Grenadiers+ 49' 11"
20.   Gino Mäder Bahrain Victorious+ 52' 25"
Kilde: ProCyclingStats


PointkonkurrencenRediger

 Pointkonkurrence
RytterHoldPoint
1.   Mads Pedersen  Trek-Segafredo409 point
2.   Fred Wright Bahrain Victorious186 point
3.   Enric Mas Movistar Team138 point
4.   Remco Evenepoel   Quick-Step Alpha Vinyl133 point
5.   Marc Soler  UAE Team Emirates133 point
6.   Danny van Poppel Bora-Hansgrohe108 point
7.   Pascal Ackermann UAE Team Emirates106 point
8.   Richard Carapaz  Ineos Grenadiers105 point
9.   Kaden Groves BikeExchange-Jayco74 point
10.   Juan Sebastián Molano UAE Team Emirates69 point


BjergkonkurrencenRediger

 Bjergkonkurrence
RytterHoldPoint
1.   Richard Carapaz  Ineos Grenadiers73 point
2.   Robert Stannard Alpecin-Deceuninck36 point
3.   Enric Mas Movistar Team28 point
4.   Thymen Arensman Team DSM23 point
5.   Remco Evenepoel   Quick-Step Alpha Vinyl23 point
6.   Marc Soler  UAE Team Emirates23 point
7.   Sergio Higuita Bora-Hansgrohe18 point
8.   Miguel Ángel López Astana Qazaqstan Team17 point
9.   Jimmy Janssens Alpecin-Deceuninck17 point
10.   Rubén Fernández Cofidis15 point


UngdomskonkurrencenRediger

 Ungdomskonkurrence
RytterHoldTid
1.   Remco Evenepoel   Quick-Step Alpha Vinyl80t 26' 59"
2.   Juan Ayuso UAE Team Emirates+ 4' 57"
3.   João Almeida UAE Team Emirates+ 7' 24"
4.   Thymen Arensman Team DSM+ 7' 45"
5.   Carlos Rodríguez Ineos Grenadiers+ 7' 57"
6.   Gino Mäder Bahrain Victorious+ 52' 25"
7.   Sergio Higuita Bora-Hansgrohe+ 1t 01' 23"
8.   José Félix Parra Equipo Kern Pharma+ 1t 05' 02"
9.   Clément Champoussin AG2R Citroën Team+ 1t 24' 39"
10.   Edoardo Zambanini Bahrain Victorious+ 1t 31' 40"


HoldkonkurrencenRediger

 Holdkonkurrence
HoldTid
1.   UAE Team Emirates  240t 36' 32"
2.   Ineos Grenadiers + 55' 35"
3.   Movistar Team + 1t 16' 52"
4.   Bahrain Victorious + 1t 17' 36"
5.   Astana Qazaqstan Team + 1t 34' 18"
6.   Bora-Hansgrohe + 1t 38' 20"
7.   Jumbo-Visma + 2t 12' 14"
8.   EF Education-EasyPost + 2t 25' 47"
9.   Groupama-FDJ + 2t 33' 37"
10.   Quick-Step Alpha Vinyl + 2t 47' 09"


Hold og ryttereRediger

WorldTeams (18)ProTeams (5)

Danske ryttereRediger

  Danske ryttere på startlisten[1]
Rygnummer Rytter Hold Placering
93 Julius Johansen Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 129
122 Mathias Norsgaard Movistar Team DNS-10
167 Mads Pedersen Trek-Segafredo 102

* DNF = gennemførte ikke
* DNS = stillede ikke til start

StartlisteRediger

  Startliste
Jumbo-Visma
TJV
Nr.RytterPlacering
1  Primož Roglič (SLO) DNS-17
2  Edoardo Affini (ITA) DNS-10
3  Rohan Dennis (AUS)  (enkeltstart) 52.
4  Robert Gesink (NED) 41.
5  Chris Harper (AUS) 33.
6  Sepp Kuss (USA) DNS-9
7  Sam Oomen (NED) 30.
8  Mike Teunissen (NED) 91.
Sportsdirektør: Addy Engels, Grischa Niermann, Maarten Wynants, Robert Wagner
AG2R Citroën Team
ACT
Nr.RytterPlacering
11  Ben O'Connor (AUS) 8.
12  Clément Champoussin (FRA) 32.
13  Jaakko Hänninen (FIN) DNS-7
14  Bob Jungels (LUX)  (enkeltstart) 51.
15  Nans Peters (FRA) 61.
16  Nicolas Prodhomme (FRA) 73.
17  Antoine Raugel (FRA) 115.
18  Andrea Vendrame (ITA) DNS-7
Sportsdirektør: Julien Jurdie, Cyril Dessel
Astana Qazaqstan Team
AST
Nr.RytterPlacering
21  Miguel Ángel López (COL) 4.
22  Samuele Battistella (ITA) DNS-18
23  David de la Cruz (ESP) 21.
24  Jevgenij Fedorov (KAZ) 123.
25  Aleksej Lutsenko (KAZ) 71.
26  Vincenzo Nibali (ITA) 45.
27  Vadim Pronskij (KAZ) 38.
28  Harold Tejada (COL) 65.
Sportsdirektør: Stefano Zanini, Alexandr Shefer
Bahrain Victorious
TBV
Nr.RytterPlacering
31  Mikel Landa (ESP) 15.
32  Santiago Buitrago (COL) DNS-12
33  Gino Mäder (SUI) 20.
34  Wout Poels (NED) DNS-9
35  Luis León Sánchez (ESP) 16.
36  Jasha Sütterlin (GER) 85.
37  Fred Wright (GBR) 67.
38  Edoardo Zambanini (ITA) 36.
Sportsdirektør: Franco Pellizotti, Xavier Florencio
Bora-Hansgrohe
BOH
Nr.RytterPlacering
41  Sam Bennett (IRL) DNS-10
42  Matteo Fabbro (ITA) 54.
43  Sergio Higuita (COL)  (landevej) 23.
44  Jai Hindley (AUS) 10.
45  Wilco Kelderman (NED) 18.
46  Jonas Koch (GER) 99.
47  Ryan Mullen (IRL) 128.
48  Danny van Poppel (NED) 121.
Sportsdirektør: Jens Zemke, Jean-Pierre Heynderickx
Cofidis
COF
Nr.RytterPlacering
51  Jesús Herrada (ESP) 56.
52  Bryan Coquard (FRA) DNS-17
53  Davide Cimolai (ITA) 134.
54  Thomas Champion (FRA) 98.
55  Rubén Fernández (ESP) 59.
56  José Herrada (ESP) DNS-10
57  Rémy Rochas (FRA) DNF-7
58  Davide Villella (ITA) 53.
Sportsdirektør: Christian Guiberteau, Bingen Fernández
EF Education-EasyPost
EFE
Nr.RytterPlacering
61  Rigoberto Urán (COL) 9.
62  Jonathan Caicedo (ECU) 69.
63  Hugh Carthy (GBR) 25.
64  Esteban Chaves (COL) DNS-16
65  Merhawi Kudus (ERI)  (landevej) 79.
66  Mark Padun (UKR) 46.
67  James Shaw (GBR) 87.
68  Julius van den Berg (NED) 130.
Sportsdirektør: Juan Manuel Gárate, Ken Vanmarcke
Groupama-FDJ
GFC
Nr.RytterPlacering
71  Thibaut Pinot (FRA) 17.
72  Bruno Armirail (FRA)  (enkeltstart) DNS-18
73  Fabian Lienhard (SUI) 122.
74  Rudy Molard (FRA) 31.
75  Quentin Pacher (FRA) DNF-18
76  Sébastien Reichenbach (SUI) 24.
77  Miles Scotson (AUS) 109.
78  Jake Stewart (GBR) DNS-8
Sportsdirektør: Philippe Mauduit, Thierry Bricaud
Ineos Grenadiers
IGD
Nr.RytterPlacering
81  Richard Carapaz (ECU)  (enkeltstart)  14.
82  Dylan van Baarle (NED) 49.
83  Tao Geoghegan Hart (GBR) 19.
84  Ethan Hayter (GBR)  (enkeltstart) DNS-10
85  Luke Plapp (AUS)  (landevej) 95.
86  Carlos Rodríguez (ESP)  (landevej) 7.
87  Pavel Sivakov (FRA) DNS-11
88  Ben Turner (GBR) 72.
Sportsdirektør: Matteo Tosatto, Xabier Zandio
Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
IWG
Nr.RytterPlacering
91  Jan Bakelants (BEL) 29.
92  Jan Hirt (CZE) DNS-6
93  Julius Johansen (DEN) 129.
94  Louis Meintjes (RSA) 11.
95  Domenico Pozzovivo (ITA) DNF-15
96  Rein Taaramäe (EST)  (enkeltstart) DNF-17
97  Gerben Thijssen (BEL) DNF-9
98  Boy van Poppel (NED) DNF-12
Sportsdirektør: Pieter Vanspeybrouck, Jean-Marc Rossignon
Israel-Premier Tech
IPT
Nr.RytterPlacering
101  Michael Woods (CAN) DNF-3
102  Patrick Bevin (NZL) 75.
103  Alessandro De Marchi (ITA) 103.
104  Itamar Einhorn (ISR)  (landevej) DNF-8
105  Chris Froome (GBR) 114.
106  Omer Goldstein (ISR)  (enkeltstart)
107  Carl Fredrik Hagen (NOR) 34.
108  Daryl Impey (RSA) 101.
Sportsdirektør: Óscar Guerrero, René Andrle
Lotto-Soudal
LTS
Nr.RytterPlacering
111  Thomas De Gendt (BEL) 80.
112  Cedric Beullens (BEL) 108.
113  Filippo Conca (ITA) DNS-17
114  Steff Cras (BEL) DNF-2
115  Jarrad Drizners (AUS) DNS-10
116  Kamil Małecki (POL) 125.
117  Harry Sweeny (AUS) DNS-10
118  Maxim Van Gils (BEL) DNS-16
Sportsdirektør: Kurt Van De Wouwer, Marc Wauters
Movistar Team
MOV
Nr.RytterPlacering
121  Alejandro Valverde (ESP) 13.
122  Mathias Norsgaard (DEN)  (enkeltstart) DNS-10
123  Lluís Mas (ESP) 133.
124  Enric Mas (ESP) 2.
125  Gregor Mühlberger (AUT) 50.
126  Nelson Oliveira (POR) 37.
127  José Joaquín Rojas (ESP) 48.
128  Carlos Verona (ESP) 35.
Sportsdirektør: José Vicente García, Patxi Vila
Quick-Step Alpha Vinyl
QST
Nr.RytterPlacering
131  Julian Alaphilippe (FRA)  (landevej) DNF-11
132  Rémi Cavagna (FRA) 104.
133  Dries Devenyns (BEL) 100.
134  Remco Evenepoel (BEL)  (enkeltstart)   1.
135  Fausto Masnada (ITA) 57.
136  Pieter Serry (BEL) DNS-9
137  Ilan Van Wilder (BEL) 40.
138  Louis Vervaeke (BEL) 58.
Sportsdirektør: Davide Bramati, Klaas Lodewyck
BikeExchange-Jayco
BEX
Nr.RytterPlacering
141  Simon Yates (GBR) DNS-11
142  Lawson Craddock (USA) 55.
143  Luke Durbridge (AUS) 112.
144  Kaden Groves (AUS) 113.
145  Lucas Hamilton (AUS) 78.
146  Michael Hepburn (AUS) 118.
147  Kelland O'Brien (AUS) DNF-14
148  Callum Scotson (AUS) DNS-12
Sportsdirektør: Gene Bates, Tristan Hoffman
Team DSM
DSM
Nr.RytterPlacering
151  Thymen Arensman (NED) 6.
152  Nikias Arndt (GER) DNS-8
153  Marco Brenner (GER) 74.
154  John Degenkolb (GER) 124.
155  Mark Donovan (GBR) DNS-8
156  Jonas Iversby Hvideberg (NOR) 110.
157  Joris Nieuwenhuis (NED) 106.
158  Henri Vandenabeele (BEL) DNF-9
Sportsdirektør: Matthew Winston, Wilbert Broekhuizen
Trek-Segafredo
TFS
Nr.RytterPlacering
161  Julien Bernard (FRA) 88.
162  Dario Cataldo (ITA) 117.
163  Kenny Elissonde (FRA) 64.
164  Daan Hoole (NED) DNS-5
165  Alex Kirsch (LUX) 119.
166  Juan Pedro López (ESP) 97.
167  Mads Pedersen (DEN)  102.
168  Antonio Tiberi (ITA) 92.
Sportsdirektør: Jaroslav Popovytj, Steven de Jongh
UAE Team Emirates
UAD
Nr.RytterPlacering
171  Marc Soler (ESP)  27.
172  Pascal Ackermann (GER) 111.
173  Ivo Oliveira (POR) 131.
174  Juan Ayuso (ESP) 3.
175  João Almeida (POR)  (landevej) 5.
176  Brandon McNulty (USA) 70.
177  Juan Sebastián Molano (COL) 126.
178  Jan Polanc (SLO) 12.
Sportsdirektør: Andrej Hauptman, Manuele Mori
Alpecin-Deceuninck
AFC
Nr.RytterPlacering
181  Tim Merlier (BEL)  (landevej) 132.
182  Floris De Tier (BEL) DNS-10
183  Jimmy Janssens (BEL) 107.
184  Xandro Meurisse (BEL) 39.
185  Robert Stannard (AUS) 81.
186  Lionel Taminiaux (BEL) 127.
187  Gianni Vermeersch (BEL) 82.
188  Jay Vine (AUS) DNF-18
Sportsdirektør: Frederik Willems, Michel Cornelisse
Burgos-BH
BBH
Nr.RytterPlacering
191  Jetse Bol (NED) 89.
192  Óscar Cabedo (ESP) 22.
193  José Manuel Díaz (ESP) 43.
194  Jesús Ezquerra (ESP) 68.
195  Victor Langellotti (MON) DNF-8
196  Daniel Navarro (ESP) 44.
197  Ander Okamika (ESP) 96.
198  Manuel Peñalver (ESP) DNS-1
Sportsdirektør: Rubén Pérez
Equipo Kern Pharma
EKP
Nr.RytterPlacering
201  Roger Adrià (ESP) DNS-11
202  Urko Berrade (ESP) 66.
203  Héctor Carretero (ESP) DNS-11
204  Francisco Galván (ESP) 105.
205  Raúl García Pierna (ESP)  (enkeltstart) 47.
206  Pau Miquel (ESP) DNS-11
207  José Félix Parra (ESP) 26.
208  Vojtěch Řepa (CZE) 77.
Sportsdirektør: Juan José Oroz
Euskaltel-Euskadi
EUS
Nr.RytterPlacering
211  Mikel Bizkarra (ESP) 28.
212  Xabier Azparren (ESP) 94.
213  Ibai Azurmendi (ESP) 86.
214  Joan Bou (ESP) 83.
215  Carlos Canal (ESP) 84.
216  Mikel Iturria (ESP) 93.
217  Gotzon Martín (ESP) 76.
218  Luis Ángel Maté (ESP) 62.
Sportsdirektør: Jorge Azanza, Jesus Ezkurdia
Arkéa-Samsic
ARK
Nr.RytterPlacering
221  Anthony Delaplace (FRA) DNS-8
222  Élie Gesbert (FRA) 42.
223  Thibault Guernalec (FRA) DNF-13
224  Simon Guglielmi (FRA) 60.
225  Daniel McLay (GBR) 120.
226  Łukasz Owsian (POL) 90.
227  Clément Russo (FRA) 116.
Sportsdirektør: Sébastien Hinault, Yvon Ledanois

Se ogsåRediger

ReferencerRediger

  1. ^ "Startlist" (engelsk). ProCyclingStats. Hentet 11. september 2022.

Eksterne henvisningerRediger