Vuelta a España 2021

Vuelta a España 2021 Cycling (road) pictogram.svg
Llegada a meta de la 5ª etapa de la Vuelta Ciclista a España en Albacete (51386780458).jpg
Løbsdetaljer
Rute76. Vuelta a España
KonkurrencerUCI World Tour 2021 2.UWT
Spanske cup i landevejscykling 2021
Etaper21
Datoer14. august – 5. september 2021
Distance3.417 km
LandESP Spanien
StartbyBurgos
MålbySantiago de Compostela
Hold23
Startende ryttere184
Fuldførende ryttere142
Gennemsnitlig fart40,715 km/t
Resultater
VinderSLO Primož Roglič (Jumbo-Visma)
ToerESP Enric Mas (Movistar Team)
TreerAUS Jack Haig (Bahrain Victorious)
PointtrøjeNED Fabio Jakobsen (Deceuninck-Quick Step)
BjergtrøjeAUS Michael Storer (Team DSM)
UngdomstrøjeSUI Gino Mäder (Bahrain Victorious)
Mest angrebsivrigeDEN Magnus Cort (EF Education-Nippo)
HoldkonkurrenceBRN Bahrain Victorious
◀20202022▶
Commons-logo.svgDokumentation Wikidata-logo S.svg

Vuelta a España 2021 var den 76. udgave af Vuelta a España. Den spanske Grand Tour startede 14. august 2021 i Burgos, og sluttede 5. september i Santiago de Compostela. De tre første etaper fandt sted i området omkring Burgos. Årsagen til at Burgos skulle være startby var, at Katedralen i Burgos fyldte 800 år i 2021, og dette skulle fejres med en stor cykelfest. Byen optrådte for første gang i Vuelta a España i 1966.[1][2]

Primož Roglič forsvarede sejren fra de to foregående år og vandt samlet foran Enric Mas og Jack Haig.

EtaperneRediger


 EtapeDatoStart – MåltypeAfstand (km)Elevation (m)EtapevinderFørende rytter
1. etape 14. aug.BurgosBurgos7,187 m  Primož Roglič  Primož Roglič
2. etape 15. aug.Caleruega – Burgos166,71049 m  Jasper Philipsen  Primož Roglič
3. etape 16. aug.Santo Domingo de Silos – Espinosa de los Monteros202,82787 m  Rein Taaramäe  Rein Taaramäe
4. etape 17. aug.El Burgo de Osma-Ciudad de Osma – Molina de Aragón163,91534 m  Fabio Jakobsen  Rein Taaramäe
5. etape 18. aug.Tarancón – Albacete184,4640 m  Jasper Philipsen  Kenny Elissonde
6. etape 19. aug.Requena – Cullera158,3901 m  Magnus Cort  Primož Roglič
7. etape 20. aug.Gandia – Balcón de Alicante1523707 m  Michael Storer  Primož Roglič
8. etape 21. aug.Santa Pola – La Manga del Mar Menor173,7923 m  Fabio Jakobsen  Primož Roglič
9. etape 22. aug.Puerto Lumbreras – Alto de Velefique1884725 m  Damiano Caruso  Primož Roglič
23. augHviledag
10. etape 24. aug.Roquetas de Mar – Rincón de la Victoria1892350 m  Michael Storer  Odd Christian Eiking
11. etape 25. aug.Antequera – Valdepeñas de Jaén133,62647 m  Primož Roglič  Odd Christian Eiking
12. etape 26. aug.Jaén – Cordoba1752018 m  Magnus Cort  Odd Christian Eiking
13. etape 27. aug.Belmez – Villanueva de la Serena203,71642 m  Florian Sénéchal  Odd Christian Eiking
14. etape 28. aug.Don Benito – Pico Villuercas165,73448 m  Romain Bardet  Odd Christian Eiking
15. etape 29. aug.Navalmoral de la Mata – El Barraco197,53860 m  Rafał Majka  Odd Christian Eiking
30. augHviledag
16. etape 31. aug.Laredo – Santa Cruz de Bezana1802275 m  Fabio Jakobsen  Odd Christian Eiking
17. etape 1. sep.Unquera – Lagos de Covadonga185,84437 m  Primož Roglič  Primož Roglič
18. etape 2. sep.Salas – Altu d'El Gamoniteiru162,64957 m  Miguel Ángel López   Primož Roglič
19. etape 3. sep.Tapia de Casariego – Monforte de Lemos191,23513 m  Magnus Cort  Primož Roglič
20. etape 4. sep.Sanxenxo – Mos202,24199 m  Clément Champoussin  Primož Roglič
21. etape 5. sep.Padrón – Santiago de Compostela33,8636 m  Primož Roglič  Primož Roglič

Hold og ryttereRediger

WorldTeams (19)ProTeams (4)

StartlisteRediger

  Startliste
Jumbo-Visma
TJV
Nr.RytterPlacering
1  Primož Roglič (SLO) 1.
2  Koen Bouwman (NED) 42.
3  Robert Gesink (NED) 62.
4  Lennard Hofstede (NED) 128.
5  Steven Kruijswijk (NED) 12.
6  Sepp Kuss (USA) 8.
7  Sam Oomen (NED) 18.
8  Nathan Van Hooydonck (BEL) 82.
AG2R Citroën Team
ACT
Nr.RytterPlacering
11  Geoffrey Bouchard (FRA) 14.
12  Lilian Calmejane (FRA) 33.
13  Clément Champoussin (FRA) 16.
14  Mikaël Cherel (FRA) 45.
15  Stan Dewulf (BEL) 65.
16  Nicolas Prodhomme (FRA) 52.
17  Damien Touzé (FRA) 79.
18  Clément Venturini (FRA) 97.
Alpecin-Fenix
AFC
Nr.RytterPlacering
21  Jay Vine (AUS) 73.
22  Tobias Bayer (AUT) DNF-12
23  Floris De Tier (BEL) 48.
24  Alexander Krieger (GER) 117.
25  Sacha Modolo (ITA) DNF-19
26  Jasper Philipsen (BEL) DNS-11
27  Edward Planckaert (BEL) 122.
28  Scott Thwaites (GBR) 134.
Astana-Premier Tech
APT
Nr.RytterPlacering
31  Aleksandr Vlasov (RUS)  (enkeltstart) DNS-20
32  Alex Aranburu (ESP) DNS-11
33  Omar Fraile (ESP)  (landevej) DNS-13
34  Gorka Izagirre (ESP) 27.
35  Jon Izagirre (ESP)  (enkeltstart) 26.
36  Jurij Natarov (KAZ) 91.
37  Óscar Rodríguez (ESP) DNF-7
38  Luis León Sánchez (ESP) DNF-17
Bahrain Victorious
TBV
Nr.RytterPlacering
41  Mikel Landa (ESP) DNF-17
42  Yukiya Arashiro (JPN) 116.
43  Damiano Caruso (ITA) 17.
44  Jack Haig (AUS) 3.
45  Gino Mäder (SUI) 5.
46  Mark Padun (UKR) 59.
47  Wout Poels (NED) 23.
48  Jan Tratnik (SLO)  (enkeltstart) 94.
Bora-Hansgrohe
BOH
Nr.RytterPlacering
51  Felix Großschartner (AUT) 10.
52  Cesare Benedetti (POL) 107.
53  Patrick Gamper (AUT) 112.
54  Martin Laas (EST) 140.
55  Jordi Meeus (BEL) 139.
56  Anton Palzer (GER) 102.
57  Maximilian Schachmann (GER)  (landevej) DNS-13
58  Ben Zwiehoff (GER) 47.
Burgos-BH
BBH
Nr.RytterPlacering
61  Daniel Navarro (ESP) 24.
62  Jetse Bol (NED) 71.
63  Óscar Cabedo (ESP) 19.
64  Carlos Canal (ESP) 106.
65  Ángel Madrazo (ESP) 63.
66  Ander Okamika (ESP) 75.
67  Diego Rubio (ESP) DNF-18
68  Pelayo Sánchez (ESP) 84.
Caja Rural-Seguros RGA
CJR
Nr.RytterPlacering
71  Jonathan Lastra (ESP) DNF-18
72  Jon Aberasturi (ESP) 132.
73  Julen Amezqueta (ESP) 43.
74  Aritz Bagües (ESP) 87.
75  Jefferson Alveiro Cepeda (ECU) 32.
76  Álvaro Cuadros (ESP) 78.
77  Oier Lazkano (ESP) DNS-20
78  Sergio Martín (ESP) DNF-9
Cofidis
COF
Nr.RytterPlacering
81  Guillaume Martin (FRA) 9.
82  Piet Allegaert (BEL) 123.
83  Fernando Barceló (ESP) 89.
84  Eddy Finé (FRA) 92.
85  Jesús Herrada (ESP) 38.
86  José Herrada (ESP) 57.
87  Emmanuel Morin (FRA) DNF-7
88  Rémy Rochas (FRA) 15.
Deceuninck-Quick Step
DQT
Nr.RytterPlacering
91  Fabio Jakobsen (NED) 141.
92  Andrea Bagioli (ITA) 90.
93  Josef Černý (CZE)  (enkeltstart) 142.
94  James Knox (GBR) 100.
95  Florian Sénéchal (FRA) 118.
96  Zdeněk Štybar (CZE) 133.
97  Bert Van Lerberghe (BEL) 137.
98  Mauri Vansevenant (BEL) 101.
EF Education-Nippo
EFN
Nr.RytterPlacering
101  Hugh Carthy (GBR) DNF-7
102  Jonathan Caicedo (ECU) DNS-15
103  Diego Camargo (COL) 53.
104  Simon Carr (GBR) DNF-11
105  Lawson Craddock (USA)  (enkeltstart) 69.
106  Jens Keukeleire (BEL) 50.
107  Magnus Cort (DEN) 77.
108  Thomas Scully (NZL) 125.
Euskaltel-Euskadi
EUS
Nr.RytterPlacering
111  Mikel Bizkarra (ESP) 46.
112  Xabier Azparren (ESP) 111.
113  Joan Bou (ESP) 103.
114  Mikel Iturria (ESP) 60.
115  Juan José Lobato (ESP) 136.
116  Gotzon Martín (ESP) 37.
117  Luis Ángel Maté (ESP) 30.
118  Antonio Jesús Soto (ESP) 81.
Groupama-FDJ
GFC
Nr.RytterPlacering
121  Arnaud Démare (FRA) 96.
122  Kevin Geniets (LUX)  (landevej og enkeltstart) 85.
123  Jacopo Guarnieri (ITA) DNF-9
124  Olivier Le Gac (FRA) 76.
125  Tobias Ludvigsson (SWE) 99.
126  Rudy Molard (FRA) DNF-16
127  Anthony Roux (FRA) 58.
128  Ramon Sinkeldam (NED) 127.
Ineos Grenadiers
IGD
Nr.RytterPlacering
131  Egan Bernal (COL) 6.
132  Richard Carapaz (ECU) DNS-14
133  Jhonatan Narváez (ECU) DNF-15
134  Tom Pidcock (GBR) 67.
135  Salvatore Puccio (ITA) 98.
136  Pavel Sivakov (RUS) 35.
137  Dylan van Baarle (NED) DNS-18
138  Adam Yates (GBR) 4.
Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
IWG
Nr.RytterPlacering
141  Louis Meintjes (RSA) DNF-19
142  Odd Christian Eiking (NOR) 11.
143  Jan Hirt (CZE) 28.
144  Wesley Kreder (NED) 110.
145  Riccardo Minali (ITA) 138.
146  Simone Petilli (ITA) 29.
147  Rein Taaramäe (EST)  (enkeltstart) 55.
148  Kevin Van Melsen (BEL) 126.
Israel Start-Up Nation
ISN
Nr.RytterPlacering
151  Sep Vanmarcke (BEL) DNF-16
152  Sebastian Berwick (AUS) 135.
153  Alexander Cataford (CAN) DNS-3
154  Davide Cimolai (ITA) DNF-8
155  Itamar Einhorn (ISR) DNF-17
156  Guy Niv (ISR) 93.
157  James Piccoli (CAN) 86.
158  Mads Würtz Schmidt (DEN)  (landevej) DNF-7
Lotto-Soudal
LTS
Nr.RytterPlacering
161  Andreas Kron (DEN) 68.
162  Steff Cras (BEL) 20.
163  Frederik Frison (BEL) DNF-3
164  Matthew Holmes (GBR) HD-18
165  Sylvain Moniquet (BEL) 83.
166  Maxim Van Gils (BEL) 88.
167  Harm Vanhoucke (BEL) 115.
168  Florian Vermeersch (BEL) 121.
Movistar Team
MOV
Nr.RytterPlacering
171  Enric Mas (ESP) 2.
172  Imanol Erviti (ESP) 66.
173  Johan Jacobs (SUI) DNF-9
174  Miguel Ángel López (COL) DNF-20
175  Nelson Oliveira (POR) 72.
176  José Joaquín Rojas (ESP) 56.
177  Alejandro Valverde (ESP) DNF-7
178  Carlos Verona (ESP) DNS-18
Team BikeExchange
BEX
Nr.RytterPlacering
181  Michael Matthews (AUS) 70.
182  Lucas Hamilton (AUS) 54.
183  Damien Howson (AUS) 95.
184  Luka Mezgec (SLO) 109.
185  Mikel Nieve (ESP) 31.
186  Nick Schultz (AUS) 49.
187  Robert Stannard (AUS) 119.
188  Andrej Zejts (KAZ) 44.
Team DSM
DSM
Nr.RytterPlacering
191  Romain Bardet (FRA) 25.
192  Thymen Arensman (NED) 61.
193  Alberto Dainese (ITA) 129.
194  Nico Denz (GER) 114.
195  Chad Haga (USA) 113.
196  Chris Hamilton (AUS) 64.
197  Michael Storer (AUS) 40.
198  Martijn Tusveld (NED) 34.
Qhubeka NextHash
TQA
Nr.RytterPlacering
201  Fabio Aru (ITA) 51.
202  Sander Armée (BEL) DNF-17
203  Connor Brown (NZL) 130.
204  Dimitri Claeys (BEL) 105.
205  Sergio Henao (COL) DNF-19
206  Reinardt Janse van Rensburg (RSA) HD-7
207  Bert-Jan Lindeman (NED) 131.
208  Dylan Sunderland (AUS) 104.
Trek-Segafredo
TFS
Nr.RytterPlacering
211  Giulio Ciccone (ITA) DNF-16
212  Gianluca Brambilla (ITA) 22.
213  Kenny Elissonde (FRA) DNF-17
214  Alex Kirsch (LUX) 120.
215  Juan Pedro López (ESP) 13.
216  Antonio Nibali (ITA) 108.
217  Kiel Reijnen (USA) DNF-15
218  Quinn Simmons (USA) 124.
UAE Team Emirates
UAD
Nr.RytterPlacering
221  David de la Cruz (ESP) 7.
222  Joe Dombrowski (USA) 39.
223  Ryan Gibbons (RSA)  (enkeltstart) 36.
224  Rafał Majka (POL) 21.
225  Juan Sebastián Molano (COL) DNF-9
226  Rui Oliveira (POR) 74.
227  Jan Polanc (SLO) 41.
228  Matteo Trentin (ITA) 80.

ResultaterRediger

Samlede stillingRediger

 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Primož Roglič  Jumbo-Visma83t 55' 29"
2.   Enric Mas Movistar Team+ 4' 42"
3.   Jack Haig Bahrain Victorious+ 7' 40"
4.   Adam Yates Ineos Grenadiers+ 9' 06"
5.   Gino Mäder  Bahrain Victorious+ 11' 33"
6.   Egan Bernal Ineos Grenadiers+ 13' 27"
7.   David de la Cruz UAE Team Emirates+ 18' 33"
8.   Sepp Kuss Jumbo-Visma+ 18' 55"
9.   Guillaume Martin Cofidis+ 20' 27"
10.   Felix Großschartner Bora-Hansgrohe+ 22' 22"
11.   Odd Christian Eiking Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux+ 25' 14"
12.   Steven Kruijswijk Jumbo-Visma+ 26' 42"
13.   Juan Pedro López Trek-Segafredo+ 31' 21"
14.   Geoffrey Bouchard AG2R Citroën Team+ 49' 09"
15.   Rémy Rochas Cofidis+ 52' 32"
16.   Clément Champoussin AG2R Citroën Team+ 57' 29"
17.   Damiano Caruso Bahrain Victorious+ 1t 05' 31"
18.   Sam Oomen Jumbo-Visma+ 1t 09' 25"
19.   Óscar Cabedo Burgos-BH+ 1t 12' 43"
20.   Steff Cras Lotto-Soudal+ 1t 22' 06"
Kilde: ProCyclingStats


PointkonkurrencenRediger

 Pointkonkurrence
RytterHoldPoint
1.   Fabio Jakobsen  Deceuninck-Quick Step250 point
2.   Primož Roglič  Jumbo-Visma199 point
3.   Magnus Cort EF Education-Nippo161 point
4.   Matteo Trentin UAE Team Emirates145 point
5.   Enric Mas Movistar Team120 point
6.   Alberto Dainese Team DSM120 point
7.   Michael Matthews Team BikeExchange114 point
8.   Andrea Bagioli Deceuninck-Quick Step101 point
9.   Egan Bernal Ineos Grenadiers96 point
10.   Arnaud Démare Groupama-FDJ91 point


BjergkonkurrencenRediger

 Bjergkonkurrence
RytterHoldPoint
1.   Michael Storer  Team DSM80 point
2.   Romain Bardet Team DSM61 point
3.   Primož Roglič  Jumbo-Visma51 point
4.   Damiano Caruso Bahrain Victorious33 point
5.   Rafał Majka UAE Team Emirates33 point
6.   Jack Haig Bahrain Victorious23 point
7.   Sepp Kuss Jumbo-Visma19 point
8.   Enric Mas Movistar Team17 point
9.   Egan Bernal Ineos Grenadiers16 point
10.   Fabio Aru Qhubeka NextHash16 point


UngdomskonkurrencenRediger

 Ungdomskonkurrence
RytterHoldTid
1.   Gino Mäder  Bahrain Victorious84t 07' 02"
2.   Egan Bernal Ineos Grenadiers+ 1' 54"
3.   Juan Pedro López Trek-Segafredo+ 19' 48"
4.   Rémy Rochas Cofidis+ 40' 59"
5.   Clément Champoussin AG2R Citroën Team+ 45' 56"
6.   Steff Cras Lotto-Soudal+ 1t 10' 33"
7.   Jefferson Alveiro Cepeda Caja Rural-Seguros RGA+ 1t 47' 21"
8.   Pavel Sivakov Ineos Grenadiers+ 1t 53' 14"
9.   Gotzon Martín Euskaltel-Euskadi+ 1t 59' 06"
10.   Michael Storer  Team DSM+ 2t 11' 12"


HoldkonkurrencenRediger

 Holdkonkurrence
HoldTid
1.   Bahrain Victorious  252t 19' 35"
2.   Jumbo-Visma + 7' 26"
3.   Ineos Grenadiers + 32' 18"
4.   UAE Team Emirates + 1t 05' 10"
5.   Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux + 1t 15' 05"
6.   Movistar Team + 1t 17' 16"
7.   AG2R Citroën Team + 1t 43' 04"
8.   Cofidis + 2t 15' 39"
9.   Trek-Segafredo + 2t 38' 20"
10.   Team DSM + 2t 59' 49"


ReferencerRediger

  1. ^ Høj, Mathias (19. december 2019). "Vuelta a España begynder i Burgos i 2021". Feltet.dk. Hentet 14. oktober 2020.
  2. ^ Dvinge, Nicolai (29. oktober 2020). "Næste års Vuelta bliver historisk - starter i en katedral". TV 2. Hentet 30. oktober 2020.

Eksterne henvisningerRediger