Amstel Gold Race 2019

Amstel Gold Race 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Løbsdetaljer
Rute54. Amstel Gold Race
KonkurrenceUCI World Tour 2019 1.UWT
Dato21. april 2019
Distance265,7 km
LandNED Holland
StartbyMaastricht
MålbyBerg en Terblijt
Hold25
Startende ryttere175
Fuldførende ryttere109
Gennemsnitlig fart41,06 km/t
Resultater
VinderNED Mathieu van der Poel (Corendon-Circus)
ToerAUS Simon Clarke (EF Education First Pro Cycling)
TreerDEN Jakob Fuglsang (Astana Pro Team)
Amstel Gold Race 2019.png
◀ 20182021 ▶
Dokumentation Wikidata-logo S.svg

Amstel Gold Race 2019 var den 54. udgave af cykelløbet Amstel Gold Race. Det var det 18. arrangement på UCI's World Tour-kalender i 2019 og blev arrangeret 21. april 2019. Løbet blev vundet af hollandske Mathieu van der Poel fra Corendon-Circus.

Hold og ryttereRediger

WorldTeams (18)Professionelle kontinentalhold (7)

Danske ryttereRediger

ResultaterRediger

 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Mathieu van der Poel Corendon-Circus6t 28' 18"
2.   Simon Clarke EF Education First Pro Cycling+ 0"
3.   Jakob Fuglsang Astana Pro Team+ 0"
4.   Julian Alaphilippe Deceuninck-Quick Step+ 0"
5.   Maximilian Schachmann Bora-Hansgrohe+ 0"
6.   Bjorg Lambrecht Lotto-Soudal+ 0"
7.   Alessandro De Marchi CCC+ 0"
8.   Valentin Madouas Groupama-FDJ+ 0"
9.   Romain Bardet AG2R La Mondiale+ 0"
10.   Matteo Trentin Mitchelton-Scott+ 0"
Kilde: ProCyclingStats


StartlisteRediger

  Startliste
Dimension Data
TDD
Nr.RytterPlacering
1  Michael Valgren (DEN) 53.
2  Bernhard Eisel (AUT) DNF
3  Enrico Gasparotto (ITA) 42.
4  Lars Bak (DEN) DNF
5  Roman Kreuziger (CZE) 18.
6  Tom-Jelte Slagter (NED) 85.
7  Julien Vermote (BEL) 97.
Mitchelton-Scott
MTS
Nr.RytterPlacering
11  Matteo Trentin (ITA)  (landevej) 10.
12  Michael Albasini (SUI) 60.
13  Michael Hepburn (AUS) DNF
14  Daryl Impey (RSA)  (landevej) 15.
15  Christopher Juul-Jensen (DEN) 89.
16  Nick Schultz (AUS) 107.
17  Dion Smith (NZL) 19.
Bahrain-Merida
TBM
Nr.RytterPlacering
21  Dylan Teuns (BEL) 64.
22  Sonny Colbrelli (ITA) 72.
23  Iván García Cortina (ESP) DNF
24  Matej Mohorič (SLO)  46.
25  Damiano Caruso (ITA) 70.
26  Grega Bole (SLO) 38.
27  Jan Tratnik (SLO) DNF
AG2R La Mondiale
ALM
Nr.RytterPlacering
31  Oliver Naesen (BEL) 28.
32  Mickaël Cherel (FRA) 51.
33  Benoît Cosnefroy (FRA) 44.
34  Clément Chevrier (FRA) 95.
35  Romain Bardet (FRA) 9.
36  Clément Venturini (FRA) 40.
37  Larry Warbasse (USA) 47.
Astana Pro Team
AST
Nr.RytterPlacering
41  Aleksej Lutsenko (KAZ)  (landevej) 69.
42  Omar Fraile (ESP) DNF
43  Jakob Fuglsang (DEN) 3.
44  Gorka Izagirre (ESP)  (landevej) 63.
45  Davide Villella (ITA) DNF
46  Laurens De Vreese (BEL) DNF
47  Luis León Sánchez (ESP) 65.
Bora-Hansgrohe
BOH
Nr.RytterPlacering
51  Peter Sagan (SVK)  (landevej) DNF
52  Cesare Benedetti (ITA) 84.
53  Marcus Burghardt (GER) 57.
54  Patrick Konrad (AUT) 26.
55  Jay McCarthy (AUS) 17.
56  Daniel Oss (ITA) DNF
57  Maximilian Schachmann (GER) 5.
CCC
CPT
Nr.RytterPlacering
61  Greg Van Avermaet (BEL) 14.
62  Alessandro De Marchi (ITA) 7.
63  Patrick Bevin (NZL) DNF
64  Jonas Koch (GER) DNF
65  Serge Pauwels (BEL) 55.
66  Łukasz Wiśniowski (POL) DNF
67  Michael Schär (SUI) 90.
Deceuninck-Quick Step
DQT
Nr.RytterPlacering
71  Philippe Gilbert (BEL) 30.
72  Rémi Cavagna (FRA) DNF
73  Dries Devenyns (BEL) 34.
74  Julian Alaphilippe (FRA) 4.
75  Mikkel Frølich Honoré (DEN) 92.
76  Pieter Serry (BEL) DNF
77  Petr Vakoč (CZE) DNF
EF Education First Pro Cycling
EF1
Nr.RytterPlacering
81  Michael Woods (CAN) 68.
82  Alberto Bettiol (ITA) 71.
83  Simon Clarke (AUS) 2.
84  Lawson Craddock (USA) 62.
85  Alex Howes (USA) 74.
86  Logan Owen (USA) 73.
87  Sean Bennett (USA) DNF
Groupama-FDJ
GFC
Nr.RytterPlacering
91  Tobias Ludvigsson (SWE) DNF
92  Valentin Madouas (FRA) 8.
93  Rudy Molard (FRA) 32.
94  Romain Seigle (FRA) 93.
95  Benoît Vaugrenard (FRA) DNF
96  Léo Vincent (FRA) DNF
97  William Bonnet (FRA) DNF
Lotto-Soudal
LTS
Nr.RytterPlacering
101  Tim Wellens (BEL) DNF
102  Bjorg Lambrecht (BEL) 6.
103  Tomasz Marczyński (POL) 59.
104  Maxime Monfort (BEL) 61.
105  Tosh Van der Sande (BEL) DNF
106  Jelle Vanendert (BEL) 33.
107  Sander Armée (BEL) DNF
Movistar Team
MOV
Nr.RytterPlacering
111  Alejandro Valverde (ESP)  (landevej) 66.
112  Carlos Betancur (COL) DNF
113  Imanol Erviti (ESP) DNF
114  Jaime Castrillo (ESP) DNF
115  Andrey Amador (CRC) 83.
116  Carlos Barbero (ESP) 80.
117  Carlos Verona (ESP) 109.
Jumbo-Visma
TJV
Nr.RytterPlacering
121  Wout van Aert (BEL) 58.
122  Floris De Tier (BEL) 77.
123  Robert Gesink (NED) 21.
124  Bert-Jan Lindeman (NED) 87.
125  Paul Martens (GER) 48.
126  Koen Bouwman (NED) 104.
127  Jos van Emden (NED) DNF
Katusha-Alpecin
TKA
Nr.RytterPlacering
131  Nathan Haas (AUS) 37.
132  Jenthe Biermans (BEL) DNF
133  Ruben Guerreiro (POR) DNF
134  Enrico Battaglin (ITA) 25.
135  Rick Zabel (GER) 105.
136  Willie Smit (RSA) DNF
137  Dmitrij Strakhov (RUS) DNF
Sky
SKY
Nr.RytterPlacering
141  Michał Kwiatkowski (POL)  (landevej) 11.
142  Eddie Dunbar (IRL) 102.
143  Michał Gołaś (POL) 82.
144  David de la Cruz (ESP) DNF
145  Wout Poels (NED) 108.
146  Diego Rosa (ITA) 67.
147  Dylan van Baarle (NED) 31.
Sunweb
SUN
Nr.RytterPlacering
151  Michael Matthews (AUS) 16.
152  Johannes Fröhlinger (GER) DNF
153  Marc Hirschi (SUI) 54.
154  Lennard Kämna (GER) 110.
155  Søren Kragh Andersen (DEN) DNF
156  Louis Vervaeke (BEL) DNF
157  Nicolas Roche (IRL) DNF
Trek-Segafredo
TFS
Nr.RytterPlacering
161  Bauke Mollema (NED) 12.
162  Koen de Kort (NED) DNF
163  Fabio Felline (ITA) DNF
164  Michael Gogl (AUT) 81.
165  Edward Theuns (BEL) 106.
166  Toms Skujiņš (LAT) 23.
167  Julien Bernard (FRA) 91.
UAE Team Emirates
UAD
Nr.RytterPlacering
171  Rui Costa (POR) 13.
172  Sergio Henao (COL) 29.
173  Manuele Mori (ITA) DNF
174  Tadej Pogačar (SLO) DNF
175  Simone Petilli (ITA) 79.
176  Edward Ravasi (ITA) DNF
177  Diego Ulissi (ITA) 22.
Corendon-Circus
COC
Nr.RytterPlacering
181  Mathieu van der Poel (NED)  1.
182  Stijn Devolder (BEL) 100.
183  Jimmy Janssens (BEL) 86.
184  Gianni Vermeersch (BEL) 36.
185  Marcel Meisen (GER) 52.
186  Otto Vergaerde (BEL) DNF
187  Philipp Walsleben (GER) DNF
Roompot-Charles
ROC
Nr.RytterPlacering
191  Lars Boom (NED) DNF
192  Mathias De Witte (BEL) 78.
193  Huub Duyn (NED) 43.
194  Maurits Lammertink (NED) 45.
195  Oscar Riesebeek (NED) 99.
196  Nick van der Lijke (NED) 49.
197  Pieter Weening (NED) 88.
Bardiani CSF
BRD
Nr.RytterPlacering
201  Vincenzo Albanese (ITA) DNF
202  Enrico Barbin (ITA) 111.
203  Lorenzo Rota (ITA) DNF
204  Paolo Simion (ITA) DNF
205  Alessandro Pessot (ITA) DNF
206  Alessandro Tonelli (ITA) DNF
207  Mirco Maestri (ITA) DNF
Israel Cycling Academy
ICA
Nr.RytterPlacering
211  Ben Hermans (BEL) 24.
212  Clément Carisey (FRA) DNF
213  August Jensen (NOR) 98.
214  Tom Van Asbroeck (BEL) 35.
215  Roy Goldstein (ISR) DNF
216  Kristian Sbaragli (ITA) 20.
217  Dennis van Winden (NED) 75.
Sport Vlaanderen-Baloise
SVB
Nr.RytterPlacering
221  Benjamin Declercq (BEL) 112.
222  Kevin Deltombe (BEL) 101.
223  Emiel Planckaert (BEL) DNF
224  Thomas Sprengers (BEL) 56.
225  Dries Van Gestel (BEL) 41.
226  Preben Van Hecke (BEL) DNF
227  Aaron Verwilst (BEL) DNF
Vital Concept-B&B Hotels
VCB
Nr.RytterPlacering
231  Bryan Coquard (FRA) 39.
232  Cyril Gautier (FRA) DNF
233  Patrick Müller (SUI) 50.
234  Quentin Pacher (FRA) 76.
235  Kévin Réza (FRA) DNF
236  Corentin Ermenault (FRA) DNF
237  Arnaud Courteille (FRA) DNF
Wanty-Gobert
WGG
Nr.RytterPlacering
241  Odd Christian Eiking (NOR) 96.
242  Wesley Kreder (NED) DNF
243  Xandro Meurisse (BEL) 27.
244  Andrea Pasqualon (ITA) 94.
245  Marco Minnaard (NED) DNF
246  Loïc Vliegen (BEL) DNF
247  Jérôme Baugnies (BEL) 103.

Eksterne henvisningerRediger