Åbn hovedmenuen

Denmark Open (indtil 2002: Danish Open) er Danmarks største internationale badmintonturnering og en del af BWF World Tour i kategorien Super 750.

Turneringen blev første gang spillet i 1936, og er siden da afviklet hvert år, bortset fra i perioderne 1939-45 og 1955-65. Indtil 1986 blev alle turneringerne spillet i København, men siden da er den blevet arrangeret i forskellige byer, bl.a. Aalborg, Esbjerg, Solrød, Middelfart, Vejle, Farum og Aarhus. Siden 2007 er den blevet spillet i Arena Fyn i Odense.

Vindere af Denmark OpenRediger

Vindere af Danish Open
År Herresingle Damesingle Herredouble Damedouble Mixed double Spillested
1936   Poul Nielsen   Ruth Frederiksen   Aksel Hansen
  Svenn Strømann
  Tonny Olsen
  Bodil Riise
  Poul Nielsen
  Ruth Frederiksen
København
1937   Maurice Field   Tonny Olsen   T.H. Boyle
  K. Woods
  Ruth Dalsgaard
  D. Graham
  T.H. Boyle
  O. Wilson
København
1938   H.S. Ong   D.M.C. Young   Carl Frøhlke
  Tage Madsen
  Tonny Olsen
  Bodil Riise
  H.S. Ong
  F.M. Creen
København
1939   Tage Madsen   Tonny Olsen   Ralph Nichols
  Raymond M. White
  Q.M. Allan
  Ruth Dalsgaard
  Ralph Nichols
  V.M. Stapies
København
1940-45 Ingen turneringer pga. anden verdenskrig
1946   Conny Jepsen   Tonny Olsen   Preben Dabelsteen
  Jørn Skaarup
  Tonny Olsen
  Kirsten Thorndahl
  Tage Madsen
  Kirsten Thorndahl
København
1947   Poul Holm   Tonny Olsen   Preben Dabelsteen
  Jørn Skaarup
  Aase Schiøtt Jacobsen
  Marie Ussing
  Tage Madsen
  Kirsten Thorndahl
København
1948   Jørn Skaarup   Tonny Olsen   Børge Frederiksen
  Tage Madsen
  Tonny Ahm
  Kirsten Thorndahl
  Tage Madsen
  Kirsten Thorndahl
København
1949   David G. Freeman   Tonny Olsen   Ooi Teik Hock
  Teoh Seng Khoon
  Tonny Ahm
  Kirsten Thorndahl
  Chan Kon Leong
  Tonny Ahm
København
1950   Nils Jonson   Tonny Olsen   Arve Lossmann
  John Nygaard
  Tommy Ahm
  Kirsten Thorndahl
  Børge Frederiksen
  Tonny Ahm
København
1951   Wong Peng Soon   Tonny Olsen   Ong Poh Lim
  Ismail Bin Marjan
  Tonny Ahm
  Kirsten Thorndahl
  Arve Lossmann
  Kirsten Thorndahl
København
1952   Jørn Skaarup   Aase Schiøtt Jacobsen   Ong Poh Lim
  Ismail Bin Marjan
  Tonny Ahm
  Kirsten Thorndahl
  David Choong
  Tonny Ahm
København
1953   Eddie Choong   Aase Schiøtt Jacobsen   David Choong
  Eddie Choong
  Iris Cooly
  June White
  Eddie Choong
  Agnete Friis
København
1954 Ingen turnering
1955   Finn Kobberø   Aase Schiøtt Jacobsen   Jørgen Hammergaard Hansen
  Finn Kobberø
  Anni Jørgensen
  Kirsten Thorndahl
  Jørn Skaarup
  Anni Jørgensen
København
1956-65 Ingen turneringer
1966   Svend Andersen   Lizbeth von Barnekow   Ng Boon Bee
  Tan Yee Khan
  Karin Jørgensen
  Ulla Strand
  Finn Kobberø
  Ulla Strand
København
1967   Tan Aik Huang   Noriko Takagi   Ng Boon Bee
  Tan Yee Khan
  Noriko Takagi
  Hiroe Amano
  Svend Andersen
  Ulla Strand
København
1968   Erland Kops   Eva Twedberg   Ippei Kojima
  Kazumasa Nichino
  Noriko Takagi
  Hiroe Amano
  Per Walsøe
  Pernille Mølgaard
København
1969   Svend Andersen   Hiroe Yuki   Ippei Kojima
  Bjarne Andersen
  Noriko Takagi
  Hiroe Yuki
  Henning Borch
  Imre Rietveld Nielsen
København
1970   Ippei Kojima   Eva Twedberg   Henning Borch
  Erland Kops
  Etsuko Takenaka
  Machiko Aizawa
  Klaus Kaagaard
  Ulla Strand
København
1971   Rudy Hartono   Noriko Takagi   Ng Boon Bee
  Punch Gunalan
  Noriko Takagi
  Hiroe Yuki
  Svend Pri
  Ulla Strand
København
1972   Svend Pri   Eva Twedberg   Ng Boon Bee
  Punch Gunalan
  Noriko Nakayama
  Hiroe Yuki
  Wolfgang Bochow
  Marieluise Wackerow
København
1973   Rudy Hartono   Hiroe Yuki   Tjun Tjun
  Johan Wahjudi
  Joke van Beusekom
  Marjan Luesken
  Elo Hansen
  Ulla Strand
København
1974   Svend Pri   Hiroe Yuki   Tjun Tjun
  Johan Wahjudi
  Machiko Aizawa
  Etsuko Takenaka
  Elo Hansen
  Ulla Strand
København
1975   Rudy Hartono   Lene Køppen   Tjun Tjun
  Johan Wahjudi
  Imelda Wigoeno
  Theresia Widiastuty
  Tjun Tjun
  Regina Masli
København
1976   Svend Pri   Lene Køppen   David Eddy
  Eddie Sutton
  Joke van Beusekom
  Marjan Luesken
  Steen Skovgaard
  Lene Køppen
København
1977   Flemming Delfs   Hiroe Yuki   Bengt Fröman
  Thomas Kihlström
  Verawaty Wiharjo
  Imelda Wigoeno
  Steen Skovgaard
  Lene Køppen
København
1978   Liem Swie King   Lene Køppen   Steen Skovgaard
  Flemming Delfs
  Mikiko Takada
  Atsuko Tokuda
  Steen Skovgaard
  Lene Køppen
København
1979   Flemming Delfs   Lene Køppen   Masao Tsuchida
  Yoshitaka Iino
  Gillian Gilks
  Nora Perry
  Ray Stevens
  Nora Perry
København
1980   Prakash Padukone   Ivana Lie Ing Hoa   Flemming Delfs
  Steen Skovgaard
  Nora Perry
  Jane Webster
  Mike Tredgett
  Nora Perry
København
1981   Morten Frost   Lene Køppen   Ade Chandra
  Christian Hadinata
  Lin Ying
  Wu Dixi
  Mike Tredgett
  Nora Perry
København
1982   Morten Frost   Wu Jianqui   Park Joo-Bong
  Lee Eun-Ku
  Nora Perry
  Jane Webster
  Thomas Kihlström
  Nora Perry
København
1983   Morten Frost   Qian Ping   Thomas Kihlström
  Stefan Karlsson
  Kim Yun-Ja
  Yoo Sang-Hee
  Thomas Kihlström
  Nora Perry
København
1984   Morten Frost   Kirsten Larsen   Park Joo-Bong
  Kim Moon-Soo
  Kim Yun-Ja
  Yoo Sang-Hee
  Martin Dew
  Gillian Gilks
København
1985 mar.   Morten Frost   Zheng Yuli   Li Yongbo
  Tian Bingyi
  Kim Yun-Ja
  Yoo Sang-Hee
  Dipak Taylor
  Nora Perry
København
1985 okt.   Morten Frost   Kim Yun-Ja   Steen Fladberg
  Jesper Helledie
  Kim Yun-Ja
  Yoo Sang-Hee
  Nigel Tier
  Gillian Gowers
København
1986   Morten Frost   Zheng Yuli   Li Yongbo
  Tian Bingyi
  Gillian Clark
  Gillian Gowers
  Martin Dew
  Gillian Gilks
Aalborg
1987   Torben Carlsen   Lee Young-Suk   Razif Sidek
  Jalani Sidek
  Atsuko Tokuda
  Toshiko Tago
  Mark Christiansen
  Maria Bengtsson
Esbjerg
1988   Poul-Erik Høyer Larsen   Li Lingwei   Li Yongbo
  Tian Bingyi
  Lin Ying
  Guan Weizhen
  Jesper Knudsen
  Nettie Nielsen
Odense
1989   Morten Frost   Tang Jiuhong   Li Yongbo
  Tian Bingyi
  Lin Ying
  Guan Weizhen
  Jesper Knudsen
  Nettie Nielsen
Højbjerg
1990   Poul-Erik Høyer Larsen   Tang Jiuhong   Li Yongbo
  Tian Bingyi
  Lotte Olsen
  Dorte Kjær
  Thomas Lund
  Pernille Dupont
Aabenraa
1991   Hermawan Susanto   Susi Susanti   Zheng Yumin
  Huang Zhanzhong
  Nettie Nielsen
  Gillian Gowers
  Thomas Lund
  Pernille Dupont
Solrød
1992   Darren Hall   Susi Susanti   Thomas Lund
  Jon Holst-Christensen
  Lim Xiaoqing
  Christine Magnusson
  Thomas Lund
  Pernille Dupont
Aalborg
1993   Poul-Erik Høyer Larsen   Ye Zhaoying   Thomas Lund
  Jon Holst-Christensen
  Lisbet Stuer-Lauridsen
  Lotte Olsen
  Thomas Lund
  Pernille Dupont
Højbjerg
1994   Poul-Erik Høyer Larsen   Camilla Martin   Denny Kantono
  Antonius Budi Ariantho
  Lim Xiaoqing
  Christine Magnusson
  Thomas Lund
  Marlene Thomsen
Esbjerg
1995   Poul-Erik Høyer Larsen   Lim Xiaoqing   Thomas Lund
  Jon Holst-Christensen
  Lisbet Stuer-Lauridsen
  Marlene Thomsen
  Cheng Xingdong
  Peng Xingyong
Odense
1996   Thomas Stuer-Lauridsen   Gong Zhichao   Thomas Stavngaard
  Jim Laugesen
  Rikke Olsen
  Helene Kirkegaard
  Michael Søgaard
  Rikke Olsen
Middelfart
1997   Dong Jiong   Camilla Martin   Jon Holst-Christensen
  Michael Søgaard
  Ann Jørgensen
  Majken Vange
  Jens Eriksen
  Marlene Thomsen
Vejle
1998   Peter Gade   Camilla Martin   Ricky Subagja
  Rexy Mainaky
  Qin Yiyuan
  Tang Hetian
  Jon Holst-Christensen
  Ann Jørgensen
Vejle
1999   Poul-Erik Høyer Larsen   Camilla Martin   Martin Lundgaard Hansen
  Lars Paaske
  Qin Yiyuan
  Gao Ling
  Liu Yong
  Ge Fei
Vejle
2000   Peter Gade   Zhou Mi   Eng Hian
  Flandy Limpele
  Lin Chen
  Jiang Xuelian
  Michael Søgaard
  Rikke Olsen
Farum
2001   Bao Chunlai   Camilla Martin   Martin Lundgaard Hansen
  Lars Paaske
  Helene Kirkegaard
  Rikke Olsen
  Tri Kusharjanto
  Emma Ermawati
Farum
2002   Chen Hong   Camilla Martin   Ha Tae-Kwon
  Kim Dong-Moon
  Wei Yili
  Zhao Tingting
  Kim Dong-Moon
  Hwang Yu-Mi
Farum
Vindere af Denmark Open
År Herresingle Damesingle Herredouble Damedouble Mixed double Spillested
2003   Lin Dan   Gong Ruina   Ha Tae-Kwon
  Kim Dong-Moon
  Yang Wei
  Zhang Jiewen
  Kim Dong-Moon
  Ra Kyung-Min
Århus
2004   Lin Dan   Xie Xingfang   Lars Paaske
  Jonas Rasmussen
  Wei Yili
  Zhao Tingting
  Chen Qiqiu
  Zhao Tingting
Århus
2005   Lee Chong Wei   Pi Hongyan   Chan Chong Ming
  Koo Kien Keat
  Kumiko Ogura
  Reiko Shiota
  Thomas Laybourn
  Kamilla Rytter Juhl
Århus
2006   Chen Hong   Jiang Yanjiao   Lars Paaske
  Jonas Rasmussen
  Kamila Augustyn
  Nadieżda Kostiuczyk
  Anthony Clark
  Donna Kellogg
Århus
2007   Lin Dan   Lu Lan   Koo Kien Keat
  Tan Boon Heong
  Yang Wei
  Zhang Jiewen
  He Hanbin
  Yu Yang
Odense
2008   Peter Gade   Wang Lin   Markis Kido
  Hendra Setiawan
  Wong Pei Tty
  Chin Eei Hui
  Joachim Fischer Nielsen
  Christinna Pedersen
Odense
2009   Simon Santoso   Tine Baun   Koo Kien Keat
  Tan Boon Heong
  Pan Pan
  Zhang Yawen
  Joachim Fischer Nielsen
  Christinna Pedersen
Odense
2010   Jan Ø. Jørgensen   Wang Yihan   Mathias Boe
  Carsten Mogensen
  Miyuki Maeda
  Satoko Suetsuna
  Thomas Laybourn
  Kamilla Rytter Juhl
Odense
2011   Chen Long   Wang Xin   Jung Jae-Sung
  Lee Yong-Dae
  Wang Xiaoli
  Yu Yang
  Joachim Fischer Nielsen
  Christinna Pedersen
Odense
2012   Lee Chong Wei   Saina Nehwal   Shin Baek-Cheol
  Yoo Yeon-Seong
  Ma Jin
  Tang Jinhua
  Xu Chen
  Ma Jin
Odense
2013   Chen Long   Wang Yihan   Lee Yong-Dae
  Yoo Yeon-Seong
  Bao Yixin
  Tang Jinhua
  Zhang Nan
  Zhao Yunlei
Odense
2014   Chen Long   Li Xuerui   Fu Haifeng
  Zhang Nan
  Wang Xiaoli
  Yu Yang
  Xu Chen
  Ma Jin
Odense
2015   Chen Long   Li Xuerui   Lee Yong-Dae
  Yoo Yeon-Seong
  Jung Kyung-Eun
  Shin Seung-Chan
  Ko Sung-Hyun
  Kim Ha-Na
Odense
2016[1]   T. Saensomboonsuk   Akane Yamaguchi   Goh V Shem
  Tan Wee Kiong
  Misaki Matsutomo
  Ayaka Takahashi
  Joachim Fischer Nielsen
  Christinna Pedersen
Odense
2017   Srikanth Kidambi   Ratchanok Intanon   Liu Cheng
  Zhang Nan
  Lee So-Hee
  Shin Seung-Chan
  Tang Chun Man
  Tse Ying Suet
Odense
2018   Kento Momota   Tai Tzu-Ying   Marcus Fernaldi Gideon
  Kevin Sanjaya Sukamuljo
  Yuki Fukushima
  Sayaka Hirota
  Zheng Siwei
  Huang Yaqiong
Odense
2019   Kento Momota   Tai Tzu-Ying   Marcus Fernaldi Gideon
  Kevin Sanjaya Sukamuljo
  Baek Ha-Na
  Jung Kyung-Eun
  Praveen Jordan
  Melati Daeva Oktivianti
Odense
     Super Series
     Super Series Premier
     Super 750

KilderRediger

 Stub
Denne artikel om sport er kun påbegyndt. Hvis du ved mere om emnet, kan du hjælpe Wikipedia ved at udvide den.

NoterRediger

  1. ^ Greve, Stine (23. oktober 2016). "These are the Champions of the Yonex Denmark Open presented by Danisa 2016!". Badminton Denmark. Hentet 28 October 2016.