Åbn hovedmenuen

Diamond League 2012

Diamond League 2012 var den tredje sæson af Diamond League og arrangeredes i sommeren 2012.

ResultaterRediger

MændRediger

Løbeøvelser
# Stævne 100 meter 200 meter 400 meter 800 meter 1500 meter 5000 meter 110 meter hæk 400 meter hæk 3000 meter forhindring
1   Doha   Justin Gatlin (USA)
9.87
  Walter Dix (USA)
20.02 MR
  LaShawn Merritt (USA)
44.19 MR
  David Rudisha (KEN)
1:43.10 WL
  Silas Kiplagat (KEN)
3:29.63 MR
  Augustine Kiprono Choge (KEN)
7:30.42 WL
  Paul Kipsiele Koech (KEN)
7:56.58 MR
2   Shanghai   Asafa Powell (JAM)
10.02
  Leonard Kirwa Kosencha (KEN)
1:46.04
  Hagos Gebrhiwet (ETH)
13:11.00 MR
  Liu Xiang (CHN)
12.97 MR
  Angelo Taylor (USA)
48.98 MR
3   Rome   Usain Bolt (JAM)
9.76 MR
  Leonard Kirwa Kosencha (KEN)
1:44.42
  Javier Culson (PUR)
48.14
  Paul Kipsiele Koech (KEN)
7:54.31 MR
4   Eugene   Justin Gatlin (USA)
9.90
  Wallace Spearmon (USA)
20.27
  LaShawn Merritt (USA)
44.91
  Abubaker Kaki Khamis (SUD)
1:43.71
  Asbel Kiprop (KEN)
3:49.40 WL
  Mo Farah (GBR)
12:56.98 MR
  Liu Xiang (CHN)
12.87w
5   Oslo   Usain Bolt (JAM)
9.79 MR
  Asbel Kiprop (KEN)
3:49.22 WL
  Dejen Gebremeskel (ETH)
12:58.92
  Javier Culson (PUR)
47.92 WL
6   New York   Yohan Blake (JAM)
9.90
  Churandy Martina (NED)
19.94 NR
  Luguelín Santos (DOM)
45.24
  David Rudisha (KEN)
1:41.74 WL, MR
  Bernard Lagat (USA)
3:34.63
  Jason Richardson (USA)
13.18
7   Paris   Tyson Gay (USA)
9.99
  David Rudisha (KEN)
1:41.54
  Dejen Gebremeskel (ETH)
12:46.81
  Javier Culson (PUR)
47.78 WL
  Paul Kipsiele Koech (KEN)
8:00.57
8   London   Tyson Gay (USA)
10.03
  Christophe Lemaitre (FRA)
19.91 SB
  Kirani James (GRN)
44.85
  Adam Kszczot (POL)
1:44.49
  Mo Farah (GBR)
13:06.04
  Aries Merritt (USA)
12.93 =WL, MR
  Javier Culson (PUR)
47.78 =WL
9   Monaco   Nickel Ashmeade (JAM)
20.02
  Jonathan Borlée (BEL)
44.74 SB
  Abraham Kipchirchir Rotich (KEN)
1:43.13 PB
  Asbel Kiprop (KEN)
3:28.88 WL
  Aries Merritt (USA)
12.93 =WL, MR
  Conselus Kipruto (KEN)
8:03.49 PB
10   Stockholm   Ryan Bailey (USA)
9.93
  Mohammed Aman (ETH)
1:43.56
  Isaiah Kiplangat Koech (KEN)
7:30.43 PB
  Michael Tinsley (USA)
48.50
11   Lausanne   Yohan Blake (JAM)
9.69
MR, PB
  Usain Bolt (JAM)
19.58
MR
  Kirani James (GRN)
44.37
  Silas Kiplagat (KEN)
3:31.78
  Jason Richardson (USA)
13.08
  Paul Kipsiele Koech (KEN)
8:05.80
12   Birmingham   Nickel Ashmeade (JAM)
20.12
  Angelo Taylor (USA)
44.93 SB
  Mekonnen Gebremedhin (ETH)
3:34.80
  Aries Merritt (USA)
12.95 MR
  Jairus Kipchoge Birech (KEN)
8:20.27
13   Zürich   Yohan Blake (JAM)
9.76
MR
  Usain Bolt (JAM)
19.66
MR
  Mohammed Aman (ETH)
1:42.53
NR, PB
  Isiah Kiplangat Koech (KEN)
12:58.98
  Angelo Taylor (USA)
48.29
14   Brussels   Usain Bolt (JAM)
9.86
  Yohan Blake (JAM)
19.54
  Kevin Borlée (BEL)
44.75
  Silas Kiplagat (KEN)
3.31.98
  Aries Merritt (USA)
12.80 WR
  Brimin Kiprop Kipruto (KEN)
8:03.11
Samlet vinder   Usain Bolt (JAM)   Nickel Ashmeade (JAM)   Kevin Borlée (BEL)   Mohammed Aman (ETH)   Silas Kiplagat (KEN)   Isaiah Kiplangat Koech (KEN)   Aries Merritt (USA)   Javier Culson (PUR)   Paul Kipsiele Koech (KEN)
  • I Eugene, Oslo, og London, mile løbet talte i Diamond League stillingen som 1500 meterløb.
  • I Doha og Stockholm, 3000m talte ie Diamond League stillingen som 5000 meterløb.
Teknikøvelser
# Stævne Længdespring Trespring Højdespring Stangspring Kuglestød Diskoskast Spydkast
1   Doha   Aleksandr Menkov (RUS)
8.22
  Dimitrios Chondrokoukis (GRE)
2.32
  Piotr Małachowski (POL)
67.53
2   Shanghai   Phillips Idowu (GBR)
17.24 MR
  Yang Yansheng (CHN)
5.65
  Reese Hoffa (USA)
20.98
  Vítězslav Veselý (CZE)
85.40
3   Rome   Greg Rutherford (GBR)
8.32
  Robert Grabarz (GBR)
2.33 WL
  Renaud Lavillenie (FRA)
5.82
  Ehsan Haddadi (IRI)
66.73
4   Eugene   Christian Taylor (USA)
17.62 MR
  Reese Hoffa (USA)
21.81 WL
  Vadims Vasiļevskis (LAT)
84.65 MR
5   Oslo   Lyukman Adams (RUS)
17.09
  Renaud Lavillenie (FRA)
5.82
  Tomasz Majewski (POL)
21.36
  Vítězslav Veselý (CZE)
88.11 WL
6   New York   Mitchell Watt (AUS)
8.16 SB MR
  Jesse Williams (USA)
2.36 MR
  Zoltán Kővágó (HUN)
66.36
7   Paris   Leevan Sands (BAH)
17.23
  Renaud Lavillenie (FRA)
5.77
  Dylan Armstrong (CAN)
20.54
  Oleksandr Pyatnytsya (UKR)
85.67
8   London   Mitchell Watt (AUS)
8.28
  Christian Taylor (USA)
17.41
  Derek Drouin (CAN)
2.26
  Björn Otto (GER)
5.74
  Reese Hoffa (USA)
21.34
  Gerd Kanter (EST)
64.85
9   Monaco   Irving Saladino (PAN)
8.16 SB
  Jesse Williams (USA)
2.33
  Oleksandr Pyatnytsya (UKR)
82.85
10   Stockholm   Christian Taylor (USA)
17.11
  Reese Hoffa (USA)
21.24
  Tero Pitkämäki (FIN)
86.98
11   Lausanne   Mutaz Essa Barshim (QAT)
2.39
=AR, =WL, MR
  Renaud Lavillenie (FRA)
5.80
  Gerd Kanter (EST)
65.79
12   Birmingham   Aleksandr Menkov (RUS)
8.18
  Robert Grabarz (GBR)
2.32
  Robert Harting (GER)
66.64
13   Zürich   Fabrizio Donato (ITA)
17.29
  Ivan Ukhov (RUS)
2.31
  Renaud Lavillenie (FRA)
5.70
  Reese Hoffa (USA)
21.64
  Tero Pitkämäki (FIN)
85.27
14   Brussels   Aleksandr Menkov (RUS)
8.29
-   Gerd Kanter (EST)
66.84
Samlet vinder   Aleksandr Menkov (RUS)   Christian Taylor (USA)   Robert Grabarz (GBR)   Renaud Lavillenie (FRA)   Reese Hoffa (USA)   Gerd Kanter (EST)   Vítězslav Veselý (CZE)

KvinderRediger

Løbeøvelser
# Stævne 100 meter 200 meter 400 meter 800 meter 1500 meter 5000 meter 100 meter hæk 400 meter hæk 3000 meter forhindring
1   Doha   Allyson Felix (USA)
10.92
  Pamela Jelimo (KEN)
1:56.94
  Vivian Cheruiyot (KEN)
8:46.44
  Brigitte Foster-Hylton (JAM)
12.60
  Melaine Walker (JAM)
54.62
2   Shanghai   Veronica Campbell-Brown (JAM)
22.50w
  Novlene Williams-Mills (JAM)
50.00
  Genzebe Dibaba (ETH)
3:57.77
  Milcah Chemos Cheywa (KEN)
9:15.81
3   Rome   Murielle Ahouré (CIV)
11.00 NR
  Fantu Magiso (ETH)
1:57.56 NR
  Abeba Aregawi (ETH)
3:56.54 WL, MR, NR
  Vivian Cheruiyot (KEN)
14:35.62 WL
  Dawn Harper (USA)
12.66
  Kaliese Spencer (JAM)
54.39 SB
4   Eugene   Allyson Felix (USA)
22.23
  Sanya Richards-Ross (USA)
49.39 WL
  Alysia Montaño (USA)
1:57.37
  Alice Schmidt (USA)
4:05.64 PB
  Milcah Chemos Cheywa (KEN)
9:13.69 WL, MR
5   Oslo   Ezinne Okparaebo (NOR)
11.31
  Murielle Ahouré (CIV)
22.42 NR
  Amantle Montsho (BOT)
49.68
  Abeba Aregawi (ETH)
4:02.42
  Sally Pearson (AUS)
12.49 MR
  Milcah Chemos Cheywa (KEN)
9:07.14 AR, MR
6   New York   Shelly-Ann Fraser-Pryce (JAM)
10.92
  Sanya Richards-Ross (USA)
22.09 WL
  Fantu Magiso (ETH)
1:57.48 MR, NR
  Tirunesh Dibaba (ETH)
14:50.80
  Ti'erra Brown (USA)
54.85 MR
7   Paris   Murielle Ahouré (CIV)
22.55
  Amantle Montsho (BOT)
49.77
  Mariem Selsouli (MAR)
3:56.15
  Sally Pearson (AUS)
12.40
  Habiba Ghribi (TUN)
9:28.81
8   London   Blessing Okagbare (NGR)
11.01
  Charonda Williams (USA)
22.75
  Christine Ohuruogu (GBR)
50.42
  Molly Beckwith (USA)
2:00.68
Skabelon:Lande data BHN Maryam Yusuf Jamal ([[Skabelon:Lande data BHN|BHN]])
4:06.78
  Vivian Cheruiyot (KEN)
14:48.86
  Kellie Wells (USA)
12.57
  Perri Shakes-Drayton (GBR)
53.77 PB
  Ancuţa Bobocel (ROM)
9:27.24 PB
9   Monaco   Blessing Okagbare (NGR)
10.96 PB
  Elena Kofanova (RUS)
1:58.41
  Mercy Cherono (KEN)
8:38.51
  Zuzana Hejnová (CZE)
54.12 SB
10   Stockholm   ChaRonda Williams (USA)
22.82
  Sanya Richards-Ross (USA)
49.89
Skabelon:Lande data BHN Maryam Yusuf Jamal ([[Skabelon:Lande data BHN|BHN]])
4:01.19
  Dawn Harper (USA)
12.65
  Yuliya Zaripova (RUS)
9:05.02
11   Lausanne   Carmelita Jeter (USA)
10.86
  Pamela Jelimo (KEN)
1:57.59
  Mercy Cherono (KEN)
8:40.59
  Dawn Harper (USA)
12.43
  Kaliese Spencer (JAM)
53.49 SB
12   Birmingham   Carmelita Jeter (USA)
10.81 MR
  Rosemarie Whyte (JAM)
50.20 SB
  Mariya Savinova (RUS)
2:00.40
  Anna Pierce (USA)
4:11.33
  Mercy Cherono (KEN)
8:41.21
  Kaliese Spencer (JAM)
53.78 MR
13   Zürich   Shelly-Ann Fraser-Pryce (JAM)
10.83
  Sanya Richards-Ross (USA)
50.21
  Abeba Aregawi (ETH)
4:05.29
  Dawn Harper (USA)
12.59
  Etenesh Diro Neda (ETH)
9:24.97 MR
14   Brussels   Myriam Soumaré (FRA)
22.63
  Francine Niyonsaba (BDI)
1:56.59 NR
  Vivian Cheruiyot (KEN)
14:46.01
  Kaliese Spencer (JAM)
53.69
Overall winner   Shelly-Ann Fraser-Pryce (JAM)   ChaRonda Williams (USA)   Amantle Montsho (BOT)   Pamela Jelimo (KEN)   Abeba Aregawi (ETH)   Vivian Cheruiyot (KEN)   Dawn Harper (USA)   Kaliese Spencer (JAM)   Milcah Chemos Cheywa (KEN)
Teknikøvelser
# Stævne Længdespring Trespring Højdespring Stangspring Kuglestød Diskoskast Spydkast
1   Doha   Olga Rypakova (KAZ)
14.33
  Anastasia Savchenko (RUS)
4.57
  Nadzeya Astapchuk (BLR)
20.53
-   Mariya Abakumova (RUS)
66.86
2   Shanghai   Janay DeLoach (USA)
6.73
  Chaunté Lowe (USA)
1.92
  Sandra Perković (CRO)
68.24
3   Rome   Olha Saladukha (UKR)
14.75
  Valerie Adams (NZL)
21.03 WL, MR
  Barbora Špotáková (CZE)
68.65 WL
4   Eugene   Shara Proctor (GBR)
6.84
  Anna Chicherova (RUS)
2.02 WL, MR
  Fabiana Murer (BRA)
4.63
  Sandra Perković (CRO)
66.92 MR
5   Oslo   Olga Kucherenko (RUS)
6.96
  Chaunté Lowe (USA)
1.97
  Sandra Perković (CRO)
64.89
6   New York   Olga Rypakova (KAZ)
14.71 MR
  Fabiana Murer (BRA)
4.77 WL
  Valerie Adams (NZL)
20.60 MR
  Sunette Viljoen (RSA)
69.35 AR, MR
7   Paris   Elena Sokolova (RUS)
6.70
  Chaunté Lowe (USA)
1.97
  Dani Samuels (AUS)
61.81
8   London   Caterine Ibarguen (COL)
14.66
  Chaunté Lowe (USA)
2.00
  Goldie Sayers (GBR)
66.17 NR
9   Monaco   Caterine Ibarguen (COL)
14.85
  Silke Spiegelburg (GER)
4.82 WL, NR
  Sandra Perković (CRO)
65.29
10   Stockholm   Elena Sokolova (RUS)
6.82
  Anna Chicherova (RUS)
2.00
  Yarisley Silva (CUB)
4.70
  Valerie Adams (NZL)
20.26
  Sandra Perkovic (CRO)
68.77
11   Lausanne   Elena Sokolova (RUS)
6.89
  Olga Rypakova (KAZ)
14.68
  Valerie Adams (NZL)
20.95 MR
  Barbora Špotáková (CZE)
67.19
12   Birmingham   Olha Saladukha (UKR)
14.40
  Jennifer Suhr (USA)
4.65
  Valerie Adams (NZL)
20.52
  Barbora Špotáková (CZE)
66.08 MR
13   Zürich   Elena Sokolova (RUS)
6.92
  Valerie Adams (NZL)
20.81 MR
  Sandra Perković (CRO)
63.97
14   Brussels   Olga Rypakova (KAZ)
14.72
  Svetlana Shkolina (RUS)
2.00
  Silke Spiegelburg (GER)
4.75
  Barbora Špotáková (CZE)
66.91
Overall winner   Elena Sokolova (RUS)   Olga Rypakova (KAZ)   Chaunté Lowe (USA)   Silke Spiegelburg (GER)   Valerie Adams (NZL)   Sandra Perković (CRO)   Barbora Špotáková (CZE)

Eksterne henvisningerRediger