Åbn hovedmenuen

VærtsbyerRediger

Individuelle resultaterRediger

HerresingleRediger

MedaljevindereRediger

  Årstal   Guld Sølv Bronze Bronze
1968   Sture Johnsson (1)   Wolfgang Bochow   Elo Hansen   Jørgen Mortensen
1970   Sture Johnsson (2)   Elo Hansen   Paul Whetnall   Wolfgang Bochow
1972   Wolfgang Bochow (1)   Klaus Kaagaard   Ray Stevens   Flemming Delfs
1974   Sture Johnsson (3)   Thomas Kihlström   Flemming Delfs   Derek Talbot
1976   Flemming Delfs (1)   Elo Hansen   Wolfgang Bochow   Paul Whetnall
1978   Flemming Delfs (2)   Thomas Kihlström   Sture Johnsson   Ray Stevens
1980   Flemming Delfs (3)   Morten Frost   Svend Pri   Ray Stevens
1982   Jens Peter Nierhoff (1)   Ray Stevens   Claus Andersen   Nick Yates
1984   Morten Frost (1)   Jens Peter Nierhoff   Steve Baddeley   Göran Karlsson
1986   Morten Frost (2)   Ib Frederiksen   Michael Kjeldsen   Torben Carlsen
1988   Darren Hall (1)   Morten Frost   Andrej Antropov   Michael Kjeldsen
1990   Steve Baddeley (1)   Darren Hall   Steve Butler   Poul Erik Høyer Larsen
1992   Poul Erik Høyer Larsen (1)   Thomas Stuer-Lauridsen   Peter Espersen   Anders Nielsen
1994   Poul Erik Høyer Larsen (2)   Thomas Johansson   Jens Olsson   Anders Nielsen
1996   Poul Erik Høyer Larsen (3)   Peter Rasmussen   Jesper Olsson   Jeroen van Dijk
1998   Peter Gade Christensen (1)   Kenneth Jonassen   Peter Rasmussen   Poul Erik Høyer Larsen
2000   Peter Gade Christensen (2)   Poul Erik Høyer Larsen   Richard Vaughan   Kenneth Jonassen
2002   Peter Rasmussen (1)   Kenneth Jonassen   Rasmus Wengberg   Anders Boesen
2004   Peter Gade (3)   Kenneth Jonassen   Björn Joppien   Anders Boesen
2006   Peter Gade (4)   Kenneth Jonassen   Joachim Persson   Niels Christian Kaldau
2008   Kenneth Jonassen (1)   Joachim Persson   Jan Ø. Jørgensen   Przemyslaw Wacha
2010   Peter Gade (5)   Jan Ø. Jørgensen   Marc Zwiebler   Rajiv Ouseph
2012   Marc Zwiebler (1)   Henri Hurskainen   Viktor Axelsen   Jan Ø. Jørgensen
2014   Jan Ø. Jørgensen (1)   Rajiv Ouseph   Viktor Axelsen   Vladimir Ivanov
2016   Viktor Axelsen (1)   Jan Ø. Jørgensen   Rajiv Ouseph   Marc Zwiebler
2017   Rajiv Ouseph (1)   Anders Antonsen   Viktor Axelsen   Hans-Kristian Vittinghus
2018   Viktor Axelsen (2)   Rajiv Ouseph   Jan Ø. Jørgensen   Brice Laverdez

NationsfordelingRediger

Medaljefordeling på nationer i perioden 19682017.

Nation Guld Sølv Bronze Total
  Danmark 19 18 25 62
  England 3 4 13 20
  Sverige 3 4 5 12
  Tyskland 2 1 5 8
  Frankrig 1 1
  Sovjetunionen - - 1 1
  Holland - - 1 1
  Wales - - 1 1
  Polen - - 1 1
  Rusland - - 1 1

DamesingleRediger

MedaljevindereRediger

  Årstal   Guld Sølv Bronze Bronze
1968   Irmgard Latz (1)   Marie Luisa Wackerow   Eva Twedberg   Angela Bairstow
1970   Eva Twedberg (1)   Imre R. Nielsen   Lizbeth von Barnekow   Margaret Boxall
1972   Margaret Beck (1)   Gillian Gilks   Eva Twedberg   Joke van Beusekom
1974   Gillian Gilks (1)   Lene Køppen   Joke van Beusekom   Margaret Beck
1976   Gillian Gilks (2)   Lene Køppen   Susan Whetnall   Margaret Lockwood
1978   Lene Køppen (1)   Jane Webster   Anette Börjesson   Joke van Beusekom
1980   Liselotte Blumer (1)   Anette Börjesson   Jane Webster   Lena Axelsson
1982   Lene Køppen (2)   Karen Bridge   Christine Magnusson   Jane Webster
1984   Helen Troke (1)   Sally Podger   Karen Beckman   Kirsten Larsen
1986   Helen Troke (2)   Kirsten Larsen   Christine Magnusson   Svetlana Beljasova
1988   Kirsten Larsen (1)   Christina Bostofte   Eline Coene   Christine Magnusson
1990   Pernille Nedergaard (1)   Fiona Smith   Helen Troke   Christine Magnusson
1992   Pernille Nedergaard (2)   Camilla Martin   Lim Xiao Qing   Elena Rybkina
1994   Lim Xiao Qing (1)   Catrine Bengtsson   Christine Magnusson   Pernille Nedergaard
1996   Camilla Martin (1)   Marina Jakusjeva   Christine Magnusson   Anne Søndergaard
1998   Camilla Martin (2)   Kelly Morgan   Mette Sørensen   Mette Pedersen
2000   Camilla Martin (3)   Marina Andrijevskaja   Kelly Morgan   Mette Sørensen
2002   Jie Yao (1)   Mia Audina Tjiptawan   Camilla Martin   Brenda Beenhakker
2004   Mia Audina Tjiptawan (1)   Pi Hongyan   Camilla Martin   Yao Jie
2006   Xu Huaiwen (1)   Mia Audina   Juliane Schenk   Yao Jie
2008   Xu Huaiwen (2)   Tine Rasmussen   Pi Hongyan   Juliane Schenk
2010   Tine Rasmussen (1)   Juliane Schenk   Pi Hongyan   Ella Diehl
2012   Tine Baun (2)   Juliane Schenk   Linda Zetjiri   Yao Jie
2014   Carolina Marín (1)   Anna Thea Madsen   Karin Schnaase   Özge Bayrak
2016   Carolina Marín (2)   Kirsty Gilmour   Line Kjærsfeldt   Anna Thea Madsen
2017   Carolina Marín (3)   Kirstey Gilmour   Mette Poulsen   Sabrina Jaquet
2018   Carolina Marín (4)   Jevgenija Kosetskaja   Mia Blichfedt   Line Kjærsfeldt

NationsfordelingRediger

Medaljefordeling på nationer i perioden 19682017.

Nation Guld Sølv Bronze Total
  Danmark 10 8 14 32
  England 5 5 9 19
  Spanien 4 - - 4
  Tyskland 3 3 3 9
  Sverige 2 3 11 16
  Holland 2 2 8 12
  Schweiz 1 - 1 2
  Rusland - 2 1 3
  Skotland - 2 - 2
  Frankrig - 1 2 3
  Wales - 1 1 2
  Sovjetunionen - - 1 1
  SNG - - 1 1
  Bulgarien - - 1 1
  Tyrkiet - - 1 1

HerredoubleRediger

MedaljevindereRediger

  Årstal   Guld Sølv Bronze Bronze
1968   David Eddy (1)
Roger Powell (1)
  Tony Jordan
Roger Mills
  Robert McCoig
Mac Henderson
  Franz Beinvogl
Willi Braun
1970   Elo Hansen (1)
Per Walsø (1)
  Erland Kops
Henning Borch
  Siegfried Betz
Roland Maywald
  David Eddy
Roger Powell
1972   Willi Braun (1)
Roland Maywald (1)
  Derek Talbot
Elliot Stuart
  Erland Kops
Elo Hansen
  Wolfgang Bochow
Gerhard Kucki
1974   Willi Braun (2)
Roland Maywald (2)
  Svend Pri
Poul Petersen
  Ray Stevens
Mike Tredgett
  Elo Hansen
Flemming Delfs
1976   Ray Stevens (1)
Mike Tredgett (1)
  Derek Talbot
Eddy Sutton
  Willi Braun
Roland Maywald
  Bengt Froman
Thomas Kihlström
1978   Ray Stevens (2)
Mike Tredgett (2)
  Bengt Froman
Thomas Kihlström
  David Eddy
Eddy Sutton
  Stefan Karlsson
Claes Nordin
1980   Claes Nordin (1)
Stefan Karlsson (1)
  Bengt Froman
Thomas Kihlström
  Flemming Delfs
Steen Skovgaard
  Mike Tredgett
Ray Stevens
1982   Stefan Karlsson (2)
Thomas Kihlström (1)
  Martin Dew
Mike Tredgett
  Claes Nordin
Lars Wendberg
  Ray Stevens
Goode
1984   Martin Dew (1)
Mike Tredgett (3)
  Morten Frost
Jens Peter Nierhoff
  Billy Gilliland
Dan Travers
  Lars Wendberg
Ulf Johansson
1986   Steen Fladberg (1)
Jesper Helledie (1)
  Stefan Karlsson
Thomas Kihlström
  Jan Erik Antonsson
Pär Gunnar Jönsson
  Mark Christiansen
Michael Kjeldsen
1988   Jens Peter Nierhoff (1)
Michael Kjeldsen (1)
  Steen Fladberg
Jan Paulsen
  Chris Rees
Lyndon Williams
  Peter Axelsson
Stefan Karlsson
1990   Jan Paulsen (1)
Henrik Svarrer (1)
  Max Gandrup
Thomas Lund
  Mikael Rosen
Peter Axelsson
  Pierre Pellupessy
Alex Meijer
1992   Jon Holst-Christensen (1)
Thomas Lund (1)
  Jan Paulsen
Henrik Svarrer
  Pär-Gunnar Jönsson
Peter Axelsson
  Stephan Kuhl
Stefan Frey
1994   Chris Hunt (1)
Simon Archer (1)
  Andrej Antropov
Nikolaj Zujev
  Christian Jacobsen
Jens Eriksen
  Henrik Svarrer
Jim Laugesen
1996   Thomas Lund (2)
Jon Holst-Christensen (2)
  Michael Søgaard
Henrik Svarrer
  Simon Archer
Chris Hunt
  Pär-Gunnar Jönsson
Peter Axelsson
1998   Chris Hunt (2)
Simon Archer (2)
  Pär-Gunnar Jönsson
Peter Axelsson
  Jon Holst-Christensen
Michael Søgaard
  Nathan Robertson
Julian Robertsson
2000   Jens Eriksen (1)
Jesper Larsen (1)
  Pär-Gunnar Jönsson
Peter Axelsson
  Simon Archer
Nathan Robertson
  Robert Mateusiak
Michał Łogosz
2002   Jens Eriksen (2)
Martin Lundgaard Hansen (1)
  Anthony Clark
Nathan Robertson
  Lars Paaske
Jonas Rasmussen
  Michał Łogosz
Robert Meteusiak
2004   Jens Eriksen (3)
Martin Lundgaard (2)
  Anthony Clark
Nathan Robertson
  Lars Paaske
Jonas Rasmussen
  Michał Łogosz
Robert Meteusiak
2006   Martin Lundgaard Hansen (3)
Jens Eriksen (4)
  Carsten Mogensen
Mathias Boe
  Robert Meteusiak
Michał Łogosz
  Robert Blair
Anthony Clark
2008   Lars Paaske (1)
Jonas Rasmussen (1)
  Jens Eriksen
Martin Lundgaard Hansen
  Erwin Kehlhoffner
Steloslav Stoyanov
  Kristof Hopp
Ingo Kindervater
2010   Lars Paaske (2)
Jonas Rasmussen (2)
  Mathia Boe
Carsten Mogensen
  Kasper Faust Henriksen
Anders Kristiansen
  Michael Fuchs
Ingo Kindervater
2012   Mathias Boe (1)
Carsten Mogensen (1)
  Michael Fuchs
Oliver Roth
  Chris Adcock
Andrew Ellis
  Rasmus Bonde
Anders Kristiansen
2014   Vladimir Ivanov (1)
Ivan Sozonov (1)
  Mads Conrad-Petersen
Mads Pieler Kolding
  Mathias Boe
Carsten Mogensen
  Chris Adcock
Andrew Ellis
2016   Mads Conrad-Petersen (1)
Mads Pieler Kolding (1)
  Kim Astrup
Anders Skaarup Rasmussen
  Marcus Ellis
Chris Langridge
2017   Mathias Boe (2)
Carsten Mogensen (2)
  Mads Conrad-Petersen
Mads Pieler Kolding
  Mathias Christiansen
David Daugaard
  Kim Astrup
Anders Skaarup Rasmussen
2018   Kim Astrup (1)
Anders Skaarup Rasmussen (1)
  Mads Conrad-Petersen
Mads Pieler Kolding
  Vladimir Ivanov
Ivan Sozonov
  Jelle Maas
Robin Tabeling

NationsfordelingRediger

Medaljefordeling på nationer i perioden 19682017.

Nation Guld Sølv Bronze Total
  Danmark 16 14 14 44
  England 6 6 12 24
  Sverige 2 5 9 16
  Tyskland 2 1 7 10
  Rusland 1 1 2 4
  Polen - - 4 4
  Skotland - - 2 2
  Holland - - 2 2
  Wales - - 1 1
  Frankrig - - 1 1

DamedoubleRediger

MedaljevindereRediger

  Årstal   Guld Sølv Bronze Bronze
1968   Margaret Boxall (1)
Susan Whetnall (1)
  Angela Bairstow
Gillian Perrin
  Agnes Geene
Joke van Beusekom
  Anne Flindt
Bente Sørensen
1970   Margaret Boxall (2)
Susan Whetnall (2)
  Irmgard Latz
Marie Luisa Wackerow
  Karin Jørgensen
Anne Berglund
  Gillian Perrin
Margaret Beck
1972   Gillian Gilks (1)
Judy Hashman (1)
  Margaret Beck
Julie Rickard
  Anne Flindt
Pernille Kaagaard
  Annie Bøg Jørgensen
Lene Køppen
1974   Gillian Gilks (2)
Margaret Beck (1)
  Susan Whetnall
Nora Gardner
  Pernille Kaagaard
Ulla Strand
  Joke van Beusekom
Marjan Luesken
1976   Gillian Gilks (3)
Susan Whetnall (3)
  Margaret Lockwood
Nora Gardner
  Karin Kucki
Vera Winter
  Joanna Flockhart
Christine Stewart
1978   Nora Perry (1)
Anne Statt (1)
  Jane Webster
Barbara Sutton
  Inge Borgstrøm
Pia Nielsen
  Joke van Beusekom
Marjan Ridder
1980   Jane Webster (1)
Nora Perry (2)
  Kirsten Larsen
Pia Nielsen
  Anne Skovgaard
Dorte Kjær
  Alla Prodan
Nadezjda Litvintjeva
1982   Gillian Gilks (4)
Gillian Clark (1)
  Nora Perry
Jane Webster
  Dorte Kjær
Nettie Nielsen
  Lene Køppen
Anne Skovgaard
1984   Karen Chapman (1)
Gillian Clark (2)
  Karen Beckman
Gillian Gilks
  Dorte Kjær
Kirsten Larsen
  Maria Bengtsson
Christine Magnusson
1986   Gillian Clark (3)
Gillian Gowers (1)
  Dorte Kjær
Nettie Nielsen
  Karen Beckman
Sarah Halsall
  Maria Bengtsson
Christine Magnusson
1988   Dorte Kjær (1)
Nettie Nielsen (1)
  Julie Munday
Gillian Clark
  Maria Bengtsson
Christine Magnusson
  Katrin Schmidt
Kirsten Schmieder
1990   Dorte Kjær (1)
Nettie Nielsen (1)
  Eline Coene
Erica van Dijck
  Gillian Gowers
Gillian Clark
  Maria Bengtsson
Christine Magnusson
1992   Lim Xiao Qing (1)
Christine Magnusson (1)
  Marlene Thomsen
Lisbet Stuer-Lauridsen
  Sara Sankey
Gillian Gowers
  Maria Bengtsson
Catrine Bengtsson
1994   Christine Magnusson (2)
Lim Xiao Qing (2)
  Lisbet Stuer-Lauridsen
Lotte Olsen
  Gillian Clark
Julie Bradbury
   Erica van den Heuvel
Maria Bengtsson
1996   Lisbet Stuer-Lauridsen (1)
Marlene Thomsen (1)
  Rikke Olsen
Helene Kirkegaard
  Julie Bradnury
Joanne Wright
  Katrin Schmidt
Kerstin Ubben
1998   Rikke Olsen (1)
Marlene Thomsen (2)
  Maiken Vange
Ann Jørgensen
  Joanne Goode
Donna Kellog
  Erica van den Heuvel
Monique Hoogland
2000   Donna Kellog (1)
Joanne Goode (1)
  Rikke Olsen
Helene Kirkegaard
  Marina Jakusjeva
Irina Rusljakova
  Nicole van Hooren
Lotte Jonathans
2002   Jane F. Bramsen (1)
Ann-Lou Jørgensen (1)
  Pernille Harder
Mette Schjoldager
  Nicole Grether
Nicole Pitro
  Ella Miles
Sara Sankey
2004   Lotte Bruil (1)
Mia Audina (1)
  Rikke Olsen
Ann-Lou Jørgensen
  Mette Schjoldager
Pernille Harder
  Juliane Schenk
Nicole Grether
2006   Donna Kellogg (2)
Gail Emms (1)
  Juliane Schenk
Nicole Grether
  Elin Bergblom
Johanna Persson
  Lena Frier
Kamilla Rytter Juhl
2008   Kamilla Rytter Juhl (1)
Lena Frier Kristiansen (1)
  Gail Emms
Donna Kellogg
  Elin Bergblom
Johanna Persson
  Valeria Sorokina
Nina Vislova
2010   Valerija Sorokina (1)
Nina Vislova (1)
   Petja Nedeltjeva
Anastasija Russkikh
  Mariana Agathangelou
Heather Olver
  Line Damkjær Kruse
Mie Schøtt-Kristensen
2012   Christinna Pedersen (1)
Kamilla Rytter Juhl (2)
  Line Damkjær Kruse
Marie Røpke
  Sandra Marinello
Birgit Michels
  Valerija Sorokina
Nina Vislova
2014   Christinna Pedersen (2)
Kamilla Rytter Juhl (3)
  Line Damkjær Kruse
Marie Røpke
   Imogen Bankier
Petja Nedeltjeva
  Eefje Muskens
Selena Piek
2016   Christinna Pedersen (3)
Kamilla Rytter Juhl (4)
  Eefje Muskens
Selena Piek
  Samantha Barning
Iris Tabeling
  Maiken Fruergaard
Sara Thygesen
2017   Kamilla Rytter Juhl (5)
Christinna Pedersen (4)
  Gabriela Stoeva
Stefani Stoeva
  Anastasija Tjervjakova
Olga Morozova
  Lauren Smith
Sarah Walker
2018   Gabriela Stoeva (1)
Stefani Stoeva (1)
  Emilie Lefel
Anne Tran
  Maiken Fruergaard
Sara Thygesen
  Selena Piek
Cheryl Seinen

NationsfordelingRediger

Medaljefordeling på nationer i perioden 19682017.

Nation Guld Sølv Bronze Total
  England 12 9 10 31
  Danmark 10 11 15 36
  Sverige 2 -
  Holland 1 2 11½
  Rusland 1 ½ 4
  Bulgarien 1 ½ 3
  Tyskland - 2 6 8
  Frankrig 1 1
  Skotland - -
  Sovjetunionen - - 1 1

Mixed doubleRediger

MedaljevindereRediger

  Årstal   Guld Sølv Bronze Bronze
1968   Tony Jordan (1)
Susan Whetnall (1)
  Roger Mills
Gillian Perrin
  Wolfgang Bochow
Irmgard Latz
  Klaus Kaagaard
Anne Flindt
1970   David Eddy (1)
Susan Whetnall (2)
  Derek Talbot
Gillian Perrin
  Per Walsøe
Anne Berglund
  Wolfgang Bochow
Irmgard Latz
1972   Derek Talbot (1)
Gillian Gilks (1)
  Wolfgang Bochow
Marie Luisa Wackerow
  Roland Maywald
Brigitte Steden
  Gert Perneklo
Eva Twedberg
1974   Derek Talbot (2)
Gillian Gilks (2)
  Elliot Stuart
Susan Whetnall
  Wolfgang Bochow
Marie Luisa Zizman
  Mike Tredgett
Barbara Giles
1976   Derek Talbot (3)
Gillian Gilks (3)
  Steen Skovgaard
Lene Køppen
  Rob Ridder
Marjan Luesken
  Mike Tredgett
Nora Gardner
1978   Mike Tredgett (1)
Nora Perry (1)
  Steen Skovgaard
Lene Køppen
  Billy Gilliland
Joanna Flockhart
  Rob Ridder
Marjan Ridder
1980   Mike Tredgett (2)
Nora Perry (2)
  Lars Wendberg
Anette Börjesson
  Billy Gilliland
Christine Heatly
  Derek Talbot
Karen Chapman
1982   Martin Dew (1)
Gillian Gilks (4)
  Mike Tredgett
Nora Perry
  Lars Wendberg
Anette Börjesson
  Steen Skovgaard
Anne Skovgaard
1984   Martin Dew (2)
Gillian Gilks (5)
  Thomas Kihlström
Maria Bengtsson
  Nigel Tier
Gillian Clark
  Mike Tredgett
Karen Chapman
1986   Martin Dew (3)
Gillian Gilks (6)
  Nigel Tier
Gillian Gowers
  Stefan Karlsson
Maria Bengtsson
  Thomas Kihlström
Christine Magnusson
1988    Steen Skovgaard (1)
Gillian Clark (1)
  Alex Meijer
Erica van Dijck
  Henrik Svarrer
Dorte Kjær
  Jan Erik Antonsson
Maria Bengtsson
1990   Jon Holst-Christensen (1)
Grete Mogensen (1)
  Jan Erik Antonsson
Maria Bengtsson
   Jan Paulsen
Gillian Gowers
  Jesper Knudsen
Nettie Nielsen
1992   Thomas Lund (1)
Pernille Dupont (1)
  Jon Holst-Christensen
Grete Mogensen
  Ron Michels
Sonja Mellink
  Pär-Gunnar Jönsson
Maria Bengtsson
1994    Michael Søgaard (1)
Catrine Bengtsson (1)
  Christian Jacobsen
Lotte Olsen
  Jens Eriksen
Anne-Mette Bille
  Ron Michels
Erica van den Heuvel
1996   Michael Søgaard (2)
Rikke Olsen (1)
  Simon Archer
Julie Bradbury
  Michael Keck
Karen Stechmann
  Ron Michels
Erica van den Heuvel
1998   Michael Søgaard (3)
Rikke Olsen (2)
   Michael Keck
Erica van den Heuvel
  Jon Holst-Christensen
Ann Jørgensen
  Simon Archer
Joanne Goode
2000   Michael Søgaard (4)
Rikke Olsen (3)
  Jens Eriksen
Mette Schjoldager
  Jon Holst-Chistensen
Ann Jørgensen
  Chris Bruil
Erica van den Heuvel
2002   Jens Eriksen (1)
Mette Schjoldager (1)
  Nathan Robertson
Gail Emms
  Chris Bruil
Lotte Jonathans
  Michael Søgaard
Rikke Olsen
2004   Nathan Robertson (1)
Gail Emms (1)
  Jonas Rasmussen
Rikke Olsen
  Jens Eriksen
Mette Schjoldager
  Fredrik Bergström
Johanna Persson
2006   Thomas Layborn (1)
Kamilla Juhl (1)
  Jens Eriksen
Mette Schjoldager
  Robert Mateusiak
Nadieżda Kostiuczyk
  Anthony Clark
Donna Kellogg
2008   Anthony Clark (1)
Donna Kellogg (1)
  Robert Mateusiak
Nadieżda Kostiuczyk
  Nathan Robertson
Gail Emms
  Carsten Mogensen
Helle Nielsen
2010   Thomas Laybourn (2)
Kamilla Rytter Juhl (2)
  Robert Mateusiak
Nadieżda Kostiuczyk
  Wouter Claes
Nathalie Descamps
  Nathan Robertson
Jenny Wallwork
2012   Robert Mateusiak (1)
Nadieżda Zięba (1)
  Mads Pieler Kolding
Julie Houmann
   Chris Adcock
Imogen Bankier
  Thomas Laybourn
Kamilla Rytter Juhl
2014   Joachim Fischer Nielsen (1)
Christinna Pedersen (1)
  Mads Pieler Kolding
Kamilla Rytter Juhl
  Jorrit de Ruiter
Samantha Barning
  Anders Kristiansen
Julie Houmann
2016   Joachim Fischer Nielsen (2)
Christinna Pedersen (2)
  Niclas Nøhr
Sara Thygesen
  Mathias Christiansen
Lena Grebak
  Jacco Arends
Selena Piek
2017   Chris Adcock (1)
Gabrielle Adcock (1)
  Joachim Fischer Nielsen
Christinna Pedersen
  Sam Magee
Chloe Magee
  Ronan Labar
Audrey Fontaine
2018   Chris Adcock (2)
Gabrielle Adcock (2)
  Mathias Christiansen
Christinna Pedersen
  Marcus Ellis
Lauren Smith
  Mark Lamsfuss
Isabel Herttrich

MedaljestatistikRediger

Medaljefordeling på nationer i perioden 1968-2017.

Nation Guld Sølv Bronze Total
  England 14½ 7 11 32½
  Danmark 11 12 14½ 37½
  Polen 1 2 1 4
  Sverige ½ 3 7 10½
  Holland - 9 10½
  Tyskland - 6
  Skotland - -
  Belgien - - 1 1
  Frankrig - - 1 1
  Irland - - 1 1

HoldresultaterRediger

EM for mixed holdRediger

  Årstal   Guld Sølv Bronze
1972   England (1)   Danmark   Vesttyskland
1974   England (2)   Danmark   Sverige
1976   Danmark (1)   England   Sverige
1978   England (3)   Danmark   Sverige
1980   Danmark (2)   England   Sverige
1982   England (4)   Sverige   Danmark
1984   England (5)   Danmark   Sverige
1986   Danmark (3)   England   Sverige
1988   Danmark (4)   Sverige   England
1990   Danmark (5)   Sverige   England
1992   Sverige (1)   Danmark   England
1994   Sverige (2)   Danmark   England
1996   Danmark (6)   Sverige   England
1998   Danmark (7)   England   Sverige
2000   Danmark (8)   England   Holland
2002   Danmark (9)   England   Holland
2004   Danmark (10)   Holland   Tyskland
2006   Danmark (11)   Holland   England
2008   Danmark (12)   England   Polen
2009   Danmark (13)   England   Rusland
  Polen
2011   Danmark (14)   Tyskland   England
  Rusland
2013   Tyskland (1)   Danmark   England
  Rusland
2015   Danmark (15)   England   Tyskland
  Rusland
2017   Danmark (16)   Rusland   England
  Tyskland

Kilde / ekstern henvisningRediger