Folketingsvalget 1966

Folketingsvalg den 22. november 1966. Det foregående valg fandt sted den 22. september 1964.

Folketingsvalget 1966
Danmark
← 1964 22. november 1966 1968 →

Der stemmes om 179 pladser i Folketinget:
175 fra Danmark, 2 fra Grønland og 2 fra Færøerne
90 mandater for et flertal
Valgdeltagelse 88,6%

Parti Leder % Valgt ±
Socialdemokratiet Jens Otto Krag 38,2% 69 -7
Venstre Poul Hartling 19,3% 35 -3
Det Konservative Folkeparti Poul Sørensen 18,7% 34 -2
Socialistisk Folkeparti Aksel Larsen 10,9% 20 +10
Det Radikale Venstre Hilmar Baunsgaard 7,3% 13 +3
Liberalt Centrum Bent Novak 2,5% 4 Nyt
De Uafhængige Iver Poulsen 1,6% 0 -5
Danmarks Kommunistiske Parti Knud Jespersen 0,8% 0 0
Danmarks Retsforbund J.M. Pedersen 0,8% 0 0
Dette viser partilisten over vundne mandater. Se det samlede resultat nedenfor.
Mandaternes fordeling efter amts- og storkredse
Siddende Statsminister Ny Statsminister
Jens Otto Krag
Socialdemokratiet
Jens Otto Krag
Socialdemokratiet

Før valget havde Jens Otto Krag udelukket et samarbejde med Socialistisk Folkeparti (SF) og sagde:

Man kan roligt udelukke enhver tanke om, at vi for at tilkøbe os støtte vil sælge indrømmelser til Socialistisk Folkeparti. Vi akkorderer ikke, og der bliver ingen handel med dette parti om adgangsbilletter til regeringen.

Men ved valget gik Socialdemokratiet tilbage, mens SF blev fordoblet og efter valget indgik Krag et samarbejde med SF. Da Ekstra Bladet senere interviewede Krag udtalte han de berømte ord:[1]

Man har et standpunkt til man tager et nyt.
 
— Jens Otto Krag

Valgresultat redigér

Resultat i Danmark
PartiStemmer%Mandater+/–
  Socialdemokratiet1.068.91138,2669 7
  Venstre539.02719,2935 3
  Det Konservative Folkeparti522.02818,6834 2
  Socialistisk Folkeparti304.43710,9020 10
  Radikale Venstre203.8587,3013 3
     Liberalt Centrum69.1802,484NYT
     De Uafhængige44.9941,610 5
  Danmarks Kommunistiske Parti21.5530,770 
     Danmarks Retsforbund19.9050,710 
Udenfor partierne1140,000
I alt2.794.007100,001750
Gyldige stemmer2.794.00799,70
Ugyldige/blanke stemmer8.2970,30
Stemmer i alt2.802.304100,00
Stemmeberettigede/valgdeltagelse3.162.35288,61
Kilde: [1]

Personlige stemmer redigér

Følgende kandidater fik flest personlige stemmer:[2]

  1. Aksel Larsen (F): 23.144
  2. Jens Otto Krag (A): 17.837
  3. Per Hækkerup (A): 15.634
  4. Poul Hartling (D): 15.461
  5. Lis Groes (A): 10.592
  6. Poul Møller (C): 10.135
  7. Erhard Jakobsen (A): 10.029
  8. Hilmar Baunsgaard (B): 9.617
  9. Aage Hastrup (C): 9.519
  10. Kristian Albertsen (A): 9.420

Henvisninger redigér

  1. ^ Niels Snedled (28. marts 2011). "Store løgne, kovendinger og overdrivelser i dansk politik". JP. Arkiveret fra originalen 3. september 2011. Hentet 27. august 2011.
  2. ^ "Folketingsvalget den 22. november 1966". dst.dk. Hentet 2022-12-29.