Åbn hovedmenuen
O-Ringen 2005

O-Ringen (tidligere kaldet Svensk 5-dages) er en orienteringskonkurrence, der bliver afholdt én gang årligt forskellige steder i Sverige. Der kommer orienteringsløbere fra hele verden. Konkurrencen afvikles over seks dage i juli, hvoraf der er konkurrencer på fem af dagene samt en hviledag.

StatistikRediger

År Distrikt By Deltagerantal Damevinder Herrevinder
2017 Värmland Arvika - - -
2016 Dalarna Sälen - - -
2015 Västergötland Borås - - -
2014 Skåne Kristianstad - - -
2013 Norrbotten Boden 12.907[1][2]   Tove Alexandersson [3]   Thierry Gueorgiou[4]
2012 Halland Halmstad 21.172[1][5]   Tanja Rjabkina   Olav Lundanes
2011 Hälsingland Mohed 12.939[1][6]   Tove Alexandersson   Erik Rost
2010 Örebro län Örebro 16.058[1][7]   Simone Niggli   David Andersson
2009 Småland Eksjö 15.589[1][8]   Helena Jansson   Martin Johansson
2008 Dalarna Sälen 24.375[1][9]   Anne Margrethe Hausken   Tero Föhr
2007 Östergötland Mjölby 13.793[1]   Simone Niggli   Anders Norberg
2006 Hälsingland Mohed 14.050[1]   Simone Niggli   Simonas Krepsta
2005 Småland Skillingaryd 12.657[1]   Emma Engstrand   Emil Wingstedt
2004 Göteborg Göteborg 13.259[1]   Jenny Johansson   Valentin Novikov
2003 Bohuslän-Dal Uddevalla 14.998[1]   Heather Monro   Mats Haldin
2002 Västergötland Skövde 14.651[1]   Simone Niggli   Mats Haldin
2001 Uppland Märsta 12.525[1]   Marlena Jansson   Johan Ivarsson
2000 Närke Hallsberg 13.740[1]   Hanne Staff   Jimmy Birklin
1999 Dalarna Borlänge 15.238[1]   Jenny Johansson   Fredrik Löwegren
1998 Gästrikland Gävle 13.249[1]   Hanne Staff   Johan Ivarsson
1997 Västerbotten Umeå 11.179[1]   Katarina Borg   Jörgen Mårtensson
1996 Värmland Karlstad 16.034[1]   Annika Zell   Jörgen Mårtensson
1995 Skåne Hässleholm 14.187[1]   Eija Koskivaara   Jörgen Olsson
1994 Ångermanland Örnsköldsvik 14.600[1]   Katarina Borg   Petter Thoresen
1993 Halland Falkenberg 14.853[1]   Annika Zell   Petter Thoresen
1992 Södermanland Södertälje 19.452[1]   Gunilla Svärd   Allan Mogensen
1991 Västmanland Arboga 16.770[1]   Arja Hannus   Håkan Eriksson
1990 Göteborg Göteborg 20.762[1]   Ragnhild Bente Andersen   Per Ek
1989 Jämtland Östersund 18.609[1]   Barbro Lönnkvist   Niklas Löwegren
1988 Medelpad Sundsvall 17.708[1]   Barbro Lönnkvist   Lars Lönnkvist
1987 Östergötland Norrköping 17.413[1]   Katarina Borg   Lars Lönnkvist
1986 Västergötland Borås 18.790[1]   Annichen Kringstad   Anders Erik Olsson
1985 Dalarna Falun 25.021[1]   Annichen Kringstad   Joakim Ingelsson
1984 Blekinge Bräkne-Hoby 17.469[1]   Karin Gunnarsson   Kent Olsson
1983 Småland Anderstorp 24.602[1]   Annichen Kringstad   Håkan Eriksson
1982 Norrbotten Luleå 15.003[1]   Annichen Kringstad   Lars Lönnkvist
1981 Hälsingland Mohed 20.650[1]   Annichen Kringstad   Jörgen Mårtensson
1980 Uppland Uppsala 16.342[1]   Liisa Veijalainen   Lars Lönnkvist
1979 Närke Örebro 15.842[1]   Britt-Marie Karlsson   Lars-Henrik Undeland
1978 Västergötland Skara 15.148[1]   Liisa Veijalainen   Kjell Lauri
1977 Gotland Visby 7.186[1]   Liisa Veijalainen   Sigurd Dähli
1976 Värmland Ransäter 14.843[1]   Sarolta Monspart   Gert Pettersson
1975 Stockholm Haninge 9.322[1]   Anne Lundmark   Matti Mäkinen
1974 Skåne Kristianstad 10.196[1]   Ulla Lindkvist   Ernst Jönsson
1973 Dalarna Rättvik 10.449[1]   Ulla Lindkvist   Bengt Gustafsson
1972 Småland Eksjö 8.253[1]   Ulla Lindkvist   Hans Aurell
1971 Södermanland Malmköping 8.627[1]   Ulla Lindkvist   Hans Aurell
1970 Skåne Kristianstad 6.378[1]   Ulla Lindkvist   Bernt Frilén
1969 Dalarna Rommehed 5.355[1]   Ulla Lindkvist   Stefan Green
1968 Västergötland Borås 3.250[1]   Ulla Lindkvist   Åge Hadler
1967 Östergötland Motala 1.910[1]   Ulla Lindkvist   Kalle Johansson
1966 Småland (4), Västergötland 672[1]   Kerstin Granstedt   Juhani Salmenkylä
1965 Skåne, Blekinge, Danmark Ikke angivet 156[1]   Inga-Britt Bengtsson   Nils Bohman

ReferencerRediger