Wikipedia:WikiProjekt Estland/lister/Eesti 1000 artikler mangler

Wiki letter w.svgWikidata ønskeliste
Dette er en liste dannet ud fra data fra wikidata over emner, hvor der ikke er oprettet artikler på denne wiki.
Husk, når en artikel er oprettet, at tilføje den nye artikel til wikidata og emnet vil forsvinde fra listen næste gang listen bliver opdateret.

Dansk arbejdsliste for projektet Eesti 1000, som er artikler om Estland, som den estisk Wikipedia mener er vigtige at have. Det er wikidata-emner, som har udsagn arbejdsliste for et Wikimediaprojekt (P5008) = Eesti 1000 (Q57005414), hvor artiklen mangler på dawiki.


Denne liste bliver periodisk opdateret af en bot. Manuelle ændringer ved listen bliver fjernet ved næste opdatering!

billede label description tilfælde af item
1905. aasta revolutsioon Eestis Q12357694
1924 Estonian coup d'état attempt forsøg på statskup Q2602809
2007 cyberattacks on Estonia cyberangreb Q1668018
AHHAA.jpg
AHHAA science center
museum
Q3741056
ANK '64 kunstnersammenslutning Q12357993
EU-EE-TLN-PT-Volta-Franz Krull factory.JPG
AS Franz Krull virksomhed Q16410794
AS Riigi Kinnisvara ejendomsmæglerkæde Q16418795
Jaanus Orgulas ja Aarne Üksküla 2007.jpg
Aarne Üksküla estlandsk skuespiller menneske Q12358103
Aavo Pikkuus 1977.jpg
Aavo Pikkuus menneske Q303825
Abolition of serfdom in Livonia Q12368785
Abruka maja, 2010.jpg
Abruka ø Q331594
Konrad Mägi. Ado Vabbe portree. 1918.jpg
Ado Vabbe menneske Q4102078
Adrian Virginius menneske Q374464
Aegna mannik.jpg
Aegna ø Q380699
Alam-Pedja satellite image.jpg
Alam-Pedja Nature Reserve beskyttet område Q3445365
Alar Kotli menneske Q434946
Alatskivi loss2.JPG
Alatskivi Castle herregård Q723577
Aleksander Kesküla menneske Q2045976
Aleksander Kunileid.Saebelmann - Komponist.jpg
Aleksander Kunileid estlandsk komponist menneske Q2640814
Catedral de Alejandro Nevsky, Tallin, Estonia, 2012-08-11, DD 45.JPG
Alexander Nevsky Cathedral ortodoks domkirke Q568214
Alexander Schmidt.jpg
Alexander Schmidt menneske Q1610524
Alexander von Middendorff.jpg
Alexander von Middendorff menneske Q461620
Alexela virksomhed Q4721301
Alfons rebane.jpg
Alfons Rebane menneske Q77408
Alo Mattiisen, helilooja 88.jpg
Alo Mattiisen estlandsk komponist og sanger menneske Q382448
Alutaguse forests.jpg
Alutaguse Rural Municipality landkommune i Estland Q42892510
Amandus Adamson 1914.jpeg
Amandus Adamson menneske Q454331
Ammende villa 2012.jpg
Ammende Villa villa
hotelbygning
Q15179846
Andrus Kivirähk 2021. aasta Kirjandustänava festivalil.jpg
Andrus Kivirähk menneske Q514424
Anna Haava, 19.saj.jpg
Anna Haava menneske Q468708
Anna Raudkats menneske Q12359271
Anne Veski (ru - Анне Вески) (cropped).jpeg
Anne Veski estlandsk sanger menneske Q450134
Staabikapten Anton Irv.jpg
Anton Irv menneske Q4775813
Anton Lembit Soans menneske Q594299
Anton thor Helle menneske Q329244
Ants Eskola estlandsk sanger og skuespiller menneske Q2497935
RK Ants Laaneots.jpg
Ants Laaneots menneske Q3736458
Ants Laikmaa1.JPG
Ants Laikmaa menneske Q609387
Ants Piip, 1923.jpg
Ants Piip estlandsk diplomat og politiker menneske Q887682
Antsla Rural Municipality landkommune i Estland Q44491738
Anu Kaal, laulja (koloratuursopran) 2013.jpg
Anu Kaal menneske Q3743708
Kadri ja Anu Tali, muusikud 2000.jpg
Anu Tali menneske Q468753
Arbujad litterær bevægelse Q630700
Armin Karu 2018.jpg
Armin Karu menneske Q12359566
Arnold Matteus menneske Q695747
Art Museum of Estonia kunstmuseum Q1754105
Arthur Võõbus.jpg
Arthur Võõbus menneske Q711822
Aruküla koopad cave system Q12359728
August Wilhelm Hupel.jpeg
August Wilhelm Hupel menneske Q553624
BLRT Grupp virksomhed Q3440720
Balthasar Russow menneske Q495702
Balti erikord Q4147587
Baltic Entente traktat Q167759
Osmussaare pank 2017 07 02.jpg
Baltic Klint escarpment Q2002146
Иллюстрация к статье «Балтийская линия». Военная энциклопедия Сытина (Санкт-Петербург, 1911-1915).jpg
Baltic railway jernbaneselskab Q805773
Banking in Estonia Q31275578
Latvian Independence War 1919.06.22.svg
Battle of Cēsis slag Q183286
Narva (Gustaf Cederström) - Nationalmuseum - 18638.tif
Battle of Narva slag Q155726
Narva 1704.jpg
Battle of Narva slag
belejring
Q694054
Battle of Revel.jpg
Battle of Reval slag Q2495510
Battle of St. Matthew's Day slag Q1082410
Tannenberg1944.jpg
Battle of Tannenberg Line slag Q2026904
Facial Chronicle - b.06, p.083 - Battle of the Ice.jpg
Battle of the Ice slag Q14689
Bengt Gottfried Forselius menneske Q817220
Bernard Kangro, Tartu. 1937.jpg
Bernard Kangro menneske Q719583
Bernhard Schmidt.jpg
Bernhard Schmidt menneske Q520703
Betti Alver.jpg
Betti Alver estlandsk poet menneske Q253998
Brothers Parikas søskendepar Q12378475
COVID-19 pandemic in Estonia sygdomsudbrud Q87204911
Karl Bulla.jpg
Carl Oswald Bulla tysk fotograf menneske Q71438
Carmen Kass (cropped).jpg
Carmen Kass menneske Q229566
Commune of the Working People of Estonia historisk, ikke-anerkendt stat Q2182946
Constitution of Estonia forfatning Q1370367
Cultural Endowment of Estonia fond Q6661128
Cyrillus Kreek.jpg
Cyrillus Kreek menneske Q1148829
Eesti Maaülikool.jpg
Det estiske biovidenskabelige universitet universitet Q655542
Tehase "Dvigatel" administratiivhoone.jpg
Dvigatel virksomhed Q12360950
Bernt Notke Danse Macabre.jpg
Dødedans maleri af Bernt Notke maleri Q21806426
ESTCube-1 illustration.jpg
ESTCube-1 CubeSat Q3200445
Economically Autonomous Estonia Q16410557
Edgar Krahn.jpg
Edgar Krahn estlandsk matematiker menneske Q3311473
Edgar Valter estlandsk skribent menneske Q329424
Edgar von Wahl (cropped).jpg
Edgar de Wahl menneske Q327195
Эдуард Толль.jpg
Eduard von Toll menneske Q559426
Edward von Lõngus menneske Q20528526
Eerik Kumari menneske Q3740821
Aleksandrikooli peahoone 2015.jpg
Eesti Aleksandrikool skole Q12361187
Eesti Ekspress avis Q1295548
Eesti Post virksomhed Q282457
Eesti Päevaleht dagblad Q1295618
Eesti Televisioon tv-kanal Q509492
Eesti eksport Q42889009
Eesti elustik Q12361517
Eesti geoloogiline ehitus Q16409251
Eesti järved Q12361535
Eesti jõed Q16412505
Eesti keraamika Q12361540
Eesti kohtusüsteem Q16409556
Eesti maalikunst Q57306624
Eesti mullastik Q16413118
Eesti näitekirjandus Q12361633
Eesti pagulaskirjandus Q16409501
Eesti rahvakalender Q11023340
Eesti rahvausund Q16408601
Eesti riigikaitse Q12361662
Eesti vanausulised Q11901700
Eesti vähemusrahvused Q31271963
Eesti õigussüsteem Q31273125
Eestimaa Laul koncert Q31272797
Eestimaa talurahvaseadused Q16403901
Letipea hiidrahn.jpg
Ehalkivi glacial boulder Q1299227
Elering virksomhed
energiselskab
Q5359452
Ellen Niit Kiskőrös (2011 photo; cropped 2022).JPG
Ellen Niit menneske Q432811
Apteeker Melchior - 1 - Autor Robert Lang - 7767.jpg
Elmo Nüganen menneske Q11857537
Tallinn Elron 1330 03.jpg
Elron jernbaneselskab Q1326458
Viisjaagu järv.JPG
Elva Rural Municipality landkommune i Estland Q42811297
Emajõe-Suursoo bog complex Q23887572
Endel Lippmaa (413534 ERM Fk3051 13273 413534) (cropped).jpg
Endel Lippmaa menneske Q1340315
Endel Tulving menneske Q907933
Männikjärve raba tornist.jpg
Endla Nature Reserve beskyttet område Q918763
Endla teatrihoone 2020.jpg
Endla Theatre teaterkompagni Q581127
IRL Ene Ergma.jpg
Ene Ergma estlandsk fysiker menneske Q439102
Ene-Liis Semper menneske Q16404450
Enn Kunila.JPG
Enn Kunila menneske Q14236301
Enn Pant menneske Q16406739
Enterprise Estonia fond Q11858046
Environment Agency myndighed Q16410106
Environmental Investment Centre organisation Q16410112
Epu-Kakerdi bog complex bog complex Q16408582
Era of Silence historisk periode Q5384797
Klas, Eri in 2012.jpg
Eri Klas menneske Q1351055
Eric-Adamson menneske Q2330985
Erika Salumäe vastuvõtt Raekoja platsil 1992.jpg
Erika Salumäe menneske Q261471
Ernst Põdder - Kaitseliit.jpg
Ernst Põdder menneske Q2669898
ErnstJuliusOpik.jpg
Ernst Öpik menneske Q318126
Estisk kultur et områdes kultur Q604512
Estiske Kulturarvsstyrelse Kulturarvsstyrelsen i Estland myndighed Q12370518
Estiske Kulturministerium kulturministerium Q12367721
Eesti tähestik.svg
Estiske alfabet latinsk alfabet Q1073132
Kohtu 6, Tallinn.IMGP6035.JPG
Estiske videnskabsakademi nationalt akademi
videnskabsakademi
Q1370215
Eesti Kunstiakadeemia uus õppehoone Kalamajas.jpg
Estlands kunstakademi universitet Q1370318
Vali-014.jpg
Estlands musik- og teaterakademi college of music
konservatorium
universitet
Q1370342
Estlands premierminister regeringslederen i Estland officielt embede Q737115
Estlands præsident Estlands statsoverhovede officielt embede Q890005
Estlands socialdemokratiske parti politisk parti Q913551
Statistikaamet.IMG 1343.JPG
Estlands statistiske kontor statistikbureau Q3738605
Tallinn Sydalinn Estonia.jpg
Estonia Theatre teater
operahus
Q11704264
Estonia and the Euro Q12357874
Estonia lifering.jpg
Estonia disaster skibbrud Q3360074
Estonia in European Union Q56307097
Estonia in World War I land i 1. verdenskrig Q16412922
Estonia in World War II land i 2. verdenskrig Q609413
Estonia men's national basketball team landshold Q2083345
Estonia men's national volleyball team landshold Q783030
Estonian Academy of Security Sciences professionshøjskole Q10932366
Estonian Ancient Struggle for Freedom Q16357916
Estonian Aviation Academy.jpg
Estonian Aviation Academy professionshøjskole Q2065467
Estonian Bronze Age Q57273495
Estonian Business School handelshøjskole
privatuniversitet
Q3741208
EstConstAssmb.jpg
Estonian Constituent Assembly myndighedsorgan Q119343
Estonian Dance Festival folk dance festival Q12379557
Estonian Defence Forces væbnede styrker Q327827
Estonian Defence League irregular military Q1721814
Estonian Draft hesterace Q10489232
Eesti Draamateater1.JPG
Estonian Drama Theatre teaterkompagni Q2034107
Estonian Entrepreneurship University of Applied Sciences handelshøjskole
professionshøjskole
uddannelsesinstitution
Q6736699
Estonian Flag Day offentlig helligdag Q12361577
Museo Estonio de Historia, Tallin, Estonia, 2012-08-05, DD 05.JPG
Estonian History Museum museum Q2064821
Gończy estoński MB 01.jpg
Estonian Hound hunderace Q38729
Estonian Iron Age Q59647258
Tallinn Domberg 7.JPG
Estonian Knighthood noble corporation Q829894
Estonian Land Reform of 1919 Nationalisering
expropriation
jordreform
Q1370313
Vanemuise 42, Tartu 2011.jpg
Estonian Literary Museum forskningsinstitut
arkiv
open-access publisher
litteraturmuseum
Q823031
Gran Puerta Costera, Tallinn, Estonia, 2012-08-05, DD 08.JPG
Estonian Maritime Museum museum Q223373
Estonian Military Academy officersskole Q12366102
Eesti Arhitektuurimuuseum, 24. august 2011.jpg
Estonian Museum of Architecture museum Q16409050
Näitus "Müstiline ürgmeri".jpg
Estonian Museum of Natural History naturhistorisk museum Q12361299
Eesti Rahva Muuseumi peahoone 13.jpg
Estonian National Museum nationalt museum Q1370397
Tallinn,Estonia. TTTK Škoda 9Tr Trolleybus nr. 206. May 1996.jpg
Estonian National Opera teaterkompagni Q583997
Eesti Looduseuurijate Seltsi maja.jpg
Estonian Naturalists' Society videnskabeligt selskab Q5401601
Estonian Nature Society frivillig organisation Q16409803
Estonian Neopaganism Q1882332
Estonian Philharmonic Chamber Choir kor Q2972177
Estonian Provincial Assembly forsamling Q1585207
Estonian Provisional Government regering Q595102
Tallinn, uus Raadiomaja Gonsiori 21, 1972.jpg
Estonian Public Broadcasting public broadcaster Q438543
Estonian Radio public broadcaster Q250804
Jänese raudteesild.JPG
Estonian Railways jernbaneselskab Q116014
Estonian Research Agency myndighed Q25516978
Estonian Salvation Committee komite Q2560756
Estonian Self-Administration regering Q5401632
Estonian Sign Language tegnsprog
sprog
levende sprog
Q3196221
Üldlaulupidu 2014 - 26.JPG
Estonian Song Festival tilbagevendende begivenhed Q633506
Estonian Sovereignty Declaration declaration Q5401642
EÜS 147.jpg
Estonian Students' Society building bygning Q12361704
Estonian Tax and Customs Board myndighed Q16411346
Estonian alvars Q62072523
Estonian animation aspekt i en geografisk region Q17332566
Eesti piir.jpg
Estonian border politiske grænse
international grænse
Q57271686
Estonian cuisine nationalkøkken Q1069518
Open Letter Demonstration of Estonians in Petrograd 1917 March 26th.jpg
Estonian demonstration in Petrograd protest Q16412639
Estonian diaspora diaspora Q16402933
Estonian folk music musikgenre Q16408598
Estonian folklore Q5401662
Estonian native horse.jpg
Estonian horse hesterace Q1370382
Estonian identity card, 2007.jpg
Estonian identity card legitimation Q2045932
Estonian journalism Q16412727
EST 1000 Mark 1923 obv.JPG
Estonian mark historisk valuta
Mark
Q967135
Estonian mythology mytologi Q669000
Estonian national awakening Q610028
Estonian national holidays Q16410592
Tallinn-Narva highway in Nehatu.jpg
Estonian national road 1 hovedvej i estland Q1949796
Tallinn entrance-Road N2.jpg
Estonian national road 2 hovedvej i estland Q17638500
Tallinna-Pärnu maantee 67km.jpg
Estonian national road 4 hovedvej i estland Q127865
Estonian native cattle kvægrace Q1370407
Eesti pass 2021.jpg
Estonian passport Q610666
Estonian restoration of Independence historisk begivenhed Q16631950
Estonian science fiction Q23041510
Estonian traditional culture folkekultur Q16408595
Eurolaul tv-serie Q520388
Evald Okas menneske Q3742432
Evangeelne luterlik kirik Eestis Q16412777
Eve Kivi 1988.jpg
Eve Kivi menneske Q1624839
Paks Margareeta.jpg
Fat Margaret wall tower Q282994
Arvamusfestival 2014, parlamendierakondade juhtide debatt.jpg
Festival of Opinion Culture festival Q17367619
Ühisministeeriumi hoone.jpg
Finansministeriet finansministerium Q12373345
Estonian volunteers in finland in the continuation war.jpg
Finnish Infantry Regiment 200 militær enhed Q3500715
Five Patriotic Songs musikalsk værk/komposition Q20530390
Flora of Estonia Q12361677
Forestry in Estonia aspekt i en geografisk region Q16837362
Forselius Seminar skole Q12362685
Forsvarsministeriet Forsvarsministeriet Q6866745
Columna de la Victoria de la Guerra de la Independencia, Tallinn, Estonia, 2012-08-05, DD 14.JPG
Freedom Square torv
gade
Q2072409
Friedebert Tuglas 1910.jpg
Friedebert Tuglas menneske Q540155
Friedrich Akel.jpg
Friedrich Akel menneske Q571670
Friedrich Parrot.jpg
Friedrich Parrot menneske Q707716
Friedrich R Faehlmann.jpg
Friedrich Robert Faehlmann menneske Q1358911
Fægteren film Q16933688
Georg Hackenschmidt.jpg
Georg Hackenschmidt menneske Q947695
Lurich 2Wrestler.jpg
Georg Lurich menneske Q958031
Georg Müller menneske Q12362934
Georg-Ots-1962.jpg
Georg Ots estlandsk skuespiller og sanger menneske Q1280772
George Browne.JPG
George Browne menneske Q701232
Georg Friedrich Parrot.jpg
Georges Frédéric Parrot menneske Q282545
German occupation of Estonia during World War I militær okkupation Q2918340
German occupation of Estonia during World War II militær okkupation Q3322608
Government ministries of Estonia Wikimedia liste Wikimedia-liste Q11023087
Great Escape Q20529540
Great Famine of Estonia Hungersnød Q3738874
Great Fire of Tartu bybrand Q12357673
Gustav Adolfi Gymnaasium 20070403.jpg
Gustav Adolfs Gymnasium gymnasium Q2069101
Lauluvaljak nov 2011.jpg
Gustav Ernesaks menneske Q1346593
Gustav Suits.jpg
Gustav Suits estlandsk poet menneske Q1392550
Gustav Vilbaste menneske Q3738245
Gustav von Ewers by Karl August Senff.jpg
Gustav von Ewers menneske Q3741406
Günther Reindorff menneske Q2034096
Hinni kanjon 01.jpg
Haanja Nature Park beskyttet område Q12363216
Haapsalu Castle.jpg
Haapsalu Castle borg
tidligere bygning eller struktur
Q866154
Haapsalu raudteejaam kolmes pildis.jpg
Haapsalu Railway Station jernbanestation Q9284834
Haapsalu Zarenpromenade Kursaal 05.JPG
Haapsalu kuursaal spa house Q12363228
Haljala landkommune landkommune i Estland Q44518517
Hando Runnel 2002.jpg
Hando Runnel menneske Q1575121
Hans H Luik.jpg
Hans H. Luik menneske Q165879
Hans-Voldemar Trass (2006).jpg
Hans Trass menneske Q3741917
Muraste LKA. 6.jpg
Harku landkommune i Estland Q990067
Harri Moora 1930.jpg
Harri Moora menneske Q3735865
Harrien-Wierland Knighthood noble corporation Q16409436
Eduard Wiiralt, Põrgu (1932).jpg
Helvede værk af Eduard Wiiralt radering Q21257263
Herbert Johanson menneske Q3743504
Narva asv2022-04 img09 Castle.jpg
Hermann Castle borg Q660001
Hertugdømmet Livland historisk stat tidligere land
Vasalstat
Q1352878
Highways in Estonia vejnet Q108202663
Hiiu Shoal shallow Q16409788
Hiiu-Kärdla kalevivabrik virksomhed Q16409807
Laidelaheskv.png
Hiiumaa Islets Nature Park beskyttet område Q10921133
Hirvepark meeting protest Q5771882
History of Tallinn en bys historie Q919392
History of Tartu en bys historie Q16408835
MustpeadeVennaskonnaHooned.Tallinn.jpg
House of the Blackheads gildhouse
bygning
Q11883539
Trefneri gümnaasiumi hooned 02.JPG
Hugo Treffner Gymnasium skole i Tartu i Estland skole Q1471801
Häädemeeste Rural Municipality landkommune i Estland Q44511402
I üldlaulupidu Estonian Song Festival Q11896546
Ilmar Raag.jpg
Ilmar Raag menneske Q2639948
Ilmar Tammelo menneske Q12349164
Impact craters in Estonia Q57274500
Indenrigsministeriet Indenrigsministerium Q4294315
Vabariigi aastapäeva paraad.jpeg
Independence Day offentlig helligdage i Estland
uafhængighedsdag
Q2782002
Informationsrådet myndighed Q12376592
Tartu Angel's Bridge - panoramio.jpg
Inglisild bro Q12364556
Institute of the Estonian Language sprognævn
forskningsinstitut
Q387634
Ita Ever estlandsk skuespiller menneske Q468403
Kruzenshtern I F.jpg
Ivan Krusenstern menneske Q160888
Ivar Karl Ugi tysk professor menneske Q73455
Ivo Feldt, helirežissöör 87.jpg
Ivo Felt menneske Q61787314
Linna, Ivo.IMG 9872.JPG
Ivo Linna estlandsk sanger menneske Q1375381
Jaak Joala 94.jpg
Jaak Joala menneske Q276892
Jaan Eilart 1983.jpg
Jaan Eilart menneske Q6109634
Jaan Einasto Marcel Grossmanni preemiaga.jpg
Jaan Einasto menneske Q693121
Kaplinski, Jaan.IMG 9426 (cropped).JPG
Jaan Kaplinski estlandsk poet menneske Q467482
Jaan Kross (1987) by Guenter Prust.jpg
Jaan Kross estlandsk manuskriptforfatter og skribent menneske Q161842
Jaan Künnap.jpg
Jaan Künnap menneske Q16407534
Jaan Talts 1972.jpg
Jaan Talts menneske Q1378847
Jaan teemant.jpg
Jaan Teemant estlandsk politiker menneske Q887238
Jaan Toomik menneske Q3737030
Jaan Tonisson1928.jpg
Jaan Tõnisson estlandsk diplomat og politiker menneske Q710956
Jakob Hurt.jpg
Jakob Hurt menneske Q1395650
Jazzkaar musikfestival Q12365100
Joakim Puhk.jpg
Joakim Puhk menneske Q1690696
Johan Laidoner.jpg
Johan Laidoner menneske Q433818
EstArmyHighCommnd1920 - Johan Pitka.JPG
Johan Pitka menneske Q1385780
Johann Patkul.jpg
Johann Reinhold Patkul menneske Q705427
Portrait Johann W Krause.JPG
Johann Wilhelm Krause menneske Q89437
Johannes Hint menneske Q8987300
Johannes Kotkas menneske Q1385854
ERM Fk 2814 44, Johannes Pääsuke.jpg
Johannes Pääsuke menneske Q1368789
Johannes Vares portrait.jpg
Johannes Vares estlandsk poet og politiker menneske Q709956
Jonah's Mission musikalsk værk/komposition Q20530737
Juhan kukk.jpg
Juhan Kukk estlandsk økonom og politiker menneske Q887260
Juhan Viiding estlandsk skuespiller og poet menneske Q1385740
Julia Laffranque 2012.jpg
Julia Laffranque menneske Q544426
Autoportree, Julie Hagen-Schwarz.jpg
Julie Wilhelmine Hagen-Schwarz menneske Q544622
Julius Kuperjanov 1917.jpg
Julius Kuperjanov menneske Q937948
Justitsministeriet justitsministerium Q6867302
Juulilepped Q16410997
Jägala Juga (Jägalafallet).JPG
Jägala Waterfall vandfald Q37401
Järva Rural Municipality landkommune i Estland Q42808650
Jägala juga. 2.jpg
Jõelähtme Rural Municipality landkommune i Estland Q993036
Rebala kalmeväli.jpg
Jõelähtme grave field gravfelt Q14565964
Jõgeva Rural Municipality landkommune i Estland Q44624256
Jüri Käo.jpg
Jüri Käo menneske Q12365819
Jüri Raidla menneske Q1717901
Jüri Uluots.jpg
Jüri Uluots estlandsk politiker menneske Q887277
Vilms Juri.jpg
Jüri Vilms menneske Q1717908
Kaali-crater-saaremaa-estonia-aug-2007.jpg
Kaali crater nedslagskrater
crater lake
Q595341
Kaarel Eenpalu.jpg
Kaarel Eenpalu estlandsk politiker menneske Q126704
Parts Kaarel2.jpg
Kaarel Parts menneske Q1719504
Muuga liukivi - 9. aprill 2020 (3).jpg
Kabelikivi glacial boulder Q12365958
Kadapiku küla (Kadrina).JPG
Kadrina kommune i Estland landkommune i Estland Q1013773
Kaksikvõim Eestis Q16409307
KaleviKeskstaadion.jpg
Kalevi Keskstaadion fodboldstadion Q1722201
Kalju Suur, päevapiltnik 1992.jpg
Kalju Suur menneske Q12366208
Kambja Rural Municipality landkommune i Estland Q44625992
Kanal 2 tv-kanal Q1668354
Kanepi Rural Municipality landkommune i Estland Q44627721
Karin Luts rannas lähi.tif
Karin Luts menneske Q12366347
Karl Burman vanem menneske Q3735699
Karl Ristikivi menneske Q1732732
Karl Vaino, endine Eesti NSV parteitegelane 87.jpg
Karl Vaino menneske Q1733256
Karula maastik.jpg
Karula Upland højdedrag Q16409755
Kasari jõgi, 2007.jpg
Kasari River flod Q1636630
Läänemaa (33707979043).jpg
Kasari old bridge betonbuebro Q12366547
Melliste järv.jpg
Kastre Rural Municipality landkommune i Estland Q31271803
Kehtna Rural Municipality landkommune i Estland Q44625244
Keila juga (suvi 2011).jpg
Keila Vandfald vandfald Q38852
Keila juga (suvi 2011).jpg
Keila jõgi flod Q1542679
Kerli at Nashville Pride 2012 by Kathryn Parson cropped.jpg
Kerli Kõiv estlandsk pianist og sanger menneske Q233944
Sausti manor front.jpg
Kiili Rural Municipality landkommune i Estland Q992974
Kingdom of Livonia tidligere land Q2346056
Klaus Scheel menneske Q16404132
Koadjuutorivaenus Q11872032
Kohila mõisa peahoone.jpg
Kohila Rural Municipality landkommune i Estland Q1024708
Kohtla-Järve 2007 13.jpg
Kohtla-Järve semi-coke heaps artificial hill Q16410859
Koit musikalsk værk/komposition Q12367229
Konrad Mägi.jpg
Konrad Mägi menneske Q389816
Kose kirik suvi 2012.jpg
Kose Rural Municipality landkommune i Estland Q992983
Aerial view of karst area in Kostivere, Estonia (spring 2021).jpg
Kostivere Karst Area Karst Q16411373
Krasnaja Gorka operatsioon Q12367527
Kratt mytisk entitet Q16411434
Кренгольмская мануфактура.jpg
Krenholm Manufacturing Company virksomhed Q1352946
Kristina Šmigun Otepää MK.JPG
Kristina Šmigun-Vähi menneske Q231327
Foto ja negatiiv, ESM F 416-4-B6256.jpg
Kristjan Palusalu menneske Q1789405
Kristjan Raud.JPG
Kristjan Raud estisk maler menneske Q958115
Kunda Lammasmägi.jpg
Kunda Lammasmägi boplads Q12367741
Kuresoo raba.jpg
Kuresoo mose Q4248278
Kuressaare linnus õhust.jpg
Kuressaare Castle borg Q1768091
Kuusalu Rural Municipality landkommune i Estland Q990542
Kuutsemägi, 2009.jpg
Kuutsemägi bakke Q11055987
Kärdla Crater nedslagskrater Q3737900
Kõpu tuletorn Hiiumaal.jpg
Kõpu Lighthouse fyr Q1795607
Kõpu poolsaare kaitsealad.png
Kõpu Peninsula halvø Q12368053
Tarvasjõgi.jpg
Kõrvemaa Nature Park beskyttet område Q3649690
Laelatu puisniit.jpg
Laelatu wooded meadow wooded meadow Q12368181
Laenatud naene film Q19999861
Landesveeri sõda Q3738589
Mälksoo, Lauri.IMG 20190823 114242.jpg
Lauri Mälksoo menneske Q12368350
Ulfsak Lembit -Mandariinide- tegija 2014-01.jpg
Lembit Ulfsak menneske Q1969281
Ancient Estonian counties.png
Lembitu menneske Q960492
Let's Do It! World begivenhed Q2585601
Letter of 40 intellectuals åbent brev Q914089
Lihula-Lavassaare bog complex bog complex Q12368691
Liivimaa-Moskva sõda krig Q11875880
Liivimaa–Pihkva sõda krig Q12368788
Lilli Suburg menneske Q543970
Linnahall 2006.jpg
Linnahall multifunktionshal
skøjtebane
koncerthus
Q1810907
Danmarks flag 1219 Lorentzen.jpg
Livonian Crusade krig Q196409
Livonian Knighthood noble corporation Q457085
Ludvig Puusepp, 1920s.jpg
Ludvig Puusepp menneske Q632591
Lutheri vabrik.IMG 5828.JPG
Luther factory virksomhed Q12369133
Pähklisaare MKA siirdesoo.jpg
Luunja Rural Municipality landkommune i Estland Q1639142
Lydia Koidula-Sachker.jpg
Lydia Koidula estlandsk poet menneske Q237056
Lääne-Nigula Rural Municipality landkommune i Estland Q43281154
Lääneranna Rural Municipality landkommune i Estland Q31273628
Lüganuse Church.JPG
Lüganuse Rural Municipality landkommune i Estland Q44826366
Maaleht avis Q1477887
Mahtra War bondeoprør Q6734943
Mandariner film Q15712437
Margus Linnamäe menneske Q24546232
Marie Under circa 1903 by Max Meixner of Reval (Tallinn).jpg
Marie Under menneske Q154410
Mart Port estlandsk arkitekt menneske Q940098
Mart Saar.jpg
Mart Saar estlandsk komponist menneske Q345156
Martin Christian Luther menneske Q1903573
Martin Klein and Alfred Asikainen.jpg
Martin Klein menneske Q942043
Mati Unt 12.jpg
Mati Unt menneske Q1368935
De Tolly mausoleum.jpg
Mausoleum of Barclay de Tolly mausoleum Q14325522
Merko Ehitus virksomhed Q4044031
Metsatöll at Tuska 2006.jpg
Metsatöll band
rockgruppe
Q1144335
Barclay1829.jpg
Michael Andreas Barclay de Tolly menneske Q157632
Michel Sittow menneske Q372203
Miina Härma.jpg
Miina Härma menneske Q438792
Miljøministeriet miljøministerium
myndighed
Q16408655
Ministeriet for økonomiske anliggender og kommunikation økonomiministerium
kommunikationsministerium
Q6866797
Ministry of Education and Research uddannelsesministerium Q12363440
Ministry of Rural Affairs landbrugsministerium Q12373165
Mother Language Day Riiklik tähtpäev
tilbagevendende begivenhed
Q1548759
Mulgi sprog
dialekt
Q695740
Mulgid etnisk gruppe Q12370529
Mullutu-Suurlaht Q3367282
Muuga.jpg
Muuga Harbour havn Q999776
Marjamaa Church 1.jpg
Märjamaa Rural Municipality landkommune i Estland Q44848112
Märt Avandi menneske Q1957484
Narva, Hermann Castle.jpg
Narva Museum museum Q12370872
Narva veehoidla sügisel vaade Kulgu sadama kohalt.jpg
Narva Reservoir reservoir Q2458214
Narva raekoda 1999.jpg
Narva Town Hall rådhus Q1375511
Narva Waterfall-3.jpg
Narva Waterfall vandfald Q12370881
Narva-Jõesuu City bykommune i Estland Q43266354
Nasdaq Tallinn børs for værdipapirhandel
regulated market
Q1433248
National Institute of Chemical Physics and Biophysics forskningsinstitut Q6973622
Soviet building of the National Librairy in Tallinn (7974002304).jpg
National Library of Estonia nationalbibliotek
bibliotek
Q609471
Nationality in Estonia nationalitet Q4184826
Navesti.jpg
Navesti River flod Q1635431
Nedrema wooded meadow wooded meadow Q12370923
GneissBoulderOsmussaar.jpg
Neugrund Crater nedslagskrater Q3742055
Nigula looduskaitse.jpg
Nigula Nature Reserve beskyttet område Q13653426
Nikolai Reek small.png
Nikolai Reek menneske Q1234774
Nikolai Triik TKM 1446B.jpg
Nikolai Triik menneske Q352190
Noarootsi Peninsula halvø Q3509245
Tallinn, Noblessneri laevatehase administratiivhoone, 1914-1915 (1).jpg
Nobel & Lessner virksomhed
værft
Q7045618
Nordica, ES-ACD, Canadair CRJ-900ER (26076502426).jpg
Nordica virksomhed
flyselskab
Q21406312
Põhja Eesti Regionaalhaigla Tallinn.jpg
North Estonia Medical Centre sygehus Q12373103
Pakri pank 3.jpg
North Estonian Klint klint Q16413437
Northeastern Coastal Estonian dialect group Q879887
Nõo church 2008 22.jpg
Nõo Rural Municipality landkommune i Estland Q1020142
Nõukogude okupatsioon Eestis Q16408763
Orissaare staadioni tamm.JPG
Oak in Orissaare stadium bemærkelsesværdigt træ Q18956856
Oesel Knighthood noble corporation Q12374506
Oeselians etnisk gruppe Q1276428
Old City Harbour, Tallinn.jpg
Old City Harbour havn Q11133776
Oleg Gross menneske Q12371392
Oleg Ossinovski menneske Q12371395
Olev Siinmaa menneske Q748341
Omakirjastuslik tegevus Eestis Q16409052
Ontika Cliff klippe Q12371472
Operation Albion Map.jpg
Operation Albion søslag Q871617
Oruloss2.JPG
Oru Palace palads Q3384785
Otepää looduspark11.JPG
Otepää Nature Park beskyttet område Q1970585
Otepää Rural Municipality landkommune i Estland Q44509132
Kuutsemägi, 2009.jpg
Otepää ridge hill group Q3491093
Otsus Eesti riiklikust iseseisvusest Q12371653
Rajd Monte Carlo 2019 - Ott Tänak (cropped).jpg
Ott Tänak menneske Q1068686
Prime minister Otto Strandman.jpg
Otto Strandman estlandsk diplomat og politiker menneske Q887019
Otto Tief's cabinet Estlands regering Q12371708
Paide linnuse varemed öösel 01.JPG
Paide Castle borg Q16412691
Paide City bykommune i Estland Q44792192
Paldiski panga tuletornid.jpg
Pakri Cliff klippe Q12371857
Pakri aerial.jpg
Pakri Peninsula halvø Q10614863
PALDISKI SOUTH HARBOUR (2).jpg
Paldiski South Harbour havn Q12371881
Paljassaare sadam.jpg
Paljassaare Harbour havn Q17513931
Pallas organisation Q12371910
Kõrgem Kunstikool Pallas 001-vaade-ylalt pano crop.jpg
Pallas University of Applied Sciences professionshøjskole Q7686865
Ebavere Hill.jpg
Pandivere Upland hill chain Q1551237
Patarei Prison, Tallinn.jpg
Patarei prison fængsel
museum
Q5401903
"Estonia" teatri näitleja Paul Pinna.jpg
Paul Pinna menneske Q10346296
Pedjajoki2.jpg
Pedja River flod Q1518531
Peep Jänes.jpg
Peep Jänes menneske Q7160317
Peipsiääre Rural Municipality landkommune i Estland Q44490248
Чудское озеро на карте.png
Peipus Q2627792
Peter the Great's Naval Fortress fortified line Q1296010
Petseri County administrativ-territorial enhed Q2510359
Phosphorite War Miljøbevægelse Q558953
Saares ciems Piresaaree 13ul02.JPG
Piirissaar ø Q1357326
Püha Brigitta Klooster(Convent of St. Bridget).jpg
Pirita Convent kloster
trossamfund
Q2301260
Pirita River 7784397656.jpg
Pirita River flod Q1139148
Piusa koopad 2011 09.jpg
Piusa Caves cave system Q13423577
Härma mäemine müür.JPG
Piusa River flod Q1816805
Piusa sandstone outcrops geotope Q15093220
Police and Border Guard Board myndighed Q7209550
Portrait of Pontus De la Gardie.jpg
Pontus De la Gardie menneske Q525903
Poola aeg Q16410585
Silport 0005.jpg
Port of Sillamäe havn Q42328160
Morning in Tallinn Harbor.jpg
Port of Tallinn virksomhed
foretagende
Q980219
Perno Postimees, Nr 1.png
Postimees dagblad Q1355052
Postimees Group virksomhed Q12358002
Prangli Laurentiuse kirik2009.jpg
Prangli ø Q1418409
Priit Pärn 4683 C (cropped).JPG
Priit Pärn menneske Q1735170
Pro Patria konservativ politisk parti i Estland politisk parti Q163347
Puhatu bog complex bog complex Q12372861
Pulli kiviaja asulakoht.jpg
Pulli settlement boplads Q1958590
Juminda poolsaar.png
Pärispea Peninsula halvø Q12373013
Pärnu-Strand03.jpg
Pärnu Bay bugt Q2636405
Pärnu–Viljandi–Tartu veetee vandvej Q25517754
Kõnnu Suursoo winter.jpg
Põhja-Kõrvemaa Nature Reserve beskyttet område Q7264835
Põhja-Pärnumaa Rural Municipality landkommune i Estland Q42329911
Põhjaeesti murded dialect group Q12373115
Põltsamaa River and trees in Põltsamaa.JPG
Põltsamaa River flod Q2997388
Põltsamaa Rural Municipality landkommune i Estland Q44854656
Kähri õigeusu kirik 2013-08.jpg
Põlva Rural Municipality landkommune i Estland Q44489788
PoideChurchOutside.jpg
Pöide Church kirke Q4120769
Pühajärv lake 2008.jpg
Pühajärv Q1515717
Kuremäe kloostri hooned õhust lääne külg.JPG
Pühtitsa Convent kloster Q1793036
Leiva jõgi-Raasiku vald.jpg
Raasiku Rural Municipality landkommune i Estland Q1432542
Radio in Estonia Q65259419
Jüri kirik 2012.jpg
Rae Rural Municipality landkommune i Estland Q1009353
Farmacia del Ayuntamiento, Tallin, Estonia, 2012-08-05, DD 01.JPG
Raeapteek apotek Q1841234
Ragnar Wilhelm Nurkse estlandsk økonom menneske Q716234
Raimond Valgre estlandsk komponist menneske Q511215
Rain Lõhmus 2018.jpg
Rain Lõhmus menneske Q12373446
Rainer Nõlvak, 2012 (cropped).jpg
Rainer Nõlvak menneske Q3742422
Rakvere Rural Municipality landkommune i Estland Q44857261
Rakvere teater.jpg
Rakvere Theatre teaterkompagni Q614592
Rannahotell.jpg
Rannahotell Pärnu hotelbygning Q21601742
Redningsstyrelsen myndighed Q5401628
Reformatsioon Liivimaal Q16350536
Rehielamu Q4180283
Rein Maran, filmioperaator ja -režissöör 09.jpg
Rein Maran menneske Q16407508
Resistance Fighting Day offentlig helligdag Q12378350
Rhinanthus pumilus (3) (8814235389).jpg
Rhinanthus oesilensis takson Q1763744
Koortikits.jpg
Roe Deer skulptur Q15432864
Roman Catholic Diocese of Leal tidligere romerskkatolsk stift Q16823348
Roman Catholic diocese of Dorpat tidligere romerskkatolsk stift Q107038891
Roman-Tavast-1935-year-in-own-Office.jpg
Roman Tavast menneske Q15727800
Rotermanni Soolaladu.JPG
Rotermann Salt Storage bygning Q18625309
Ruhnu tuletorn 2005-08.jpg
Ruhnu lighthouse fyr Q3376563
Tallinn asv2022-04 img70 Russalka Memorial.jpg
Russalka Memorial monument
seværdighed
Q692269
Russian language in Estonia Q4400889
Russian-Livonian War (1480-1481) krig Q16412812
Russians in Estonia etnisk gruppe Q621557
Räpina Rural Municipality landkommune i Estland Q44846768
Räpina paper mill papirmølle Q16411800
Rõuge Rural Municipality landkommune i Estland Q44511803
Saadjarv.jpg
Saadjärv Q1456246
Saarde Rural Municipality landkommune i Estland Q44856630
Saare-Lääne vaenus Q16412021
Castlekuressaare.JPG
Saaremaa Museum museum Q12374495
Saaremaa Waltz musikalsk værk/komposition Q5484492
Ruhnu puukirik 2021 (004).jpg
Saint Magdalene Church of Ruhnu trækirke Q618421
Viljandi järv, 2007.jpg
Sakala Upland højdedrag Q2089931
Saku.jpg
Saku Rural Municipality landkommune i Estland Q527669
Sangaste mõisa peahoone3.jpg
Sangaste Castle herregård Q2970476
Saue Rural Municipality landkommune i Estland Q44822024
Seaplane Hangars in Tallinn Hangar Q12376251
Seto sprog
dialekt
Q34017
Setomaa Rural Municipality landkommune i Estland Q42900601
Карта к статье «Дерпт». Военная энциклопедия Сытина (Санкт-Петербург, 1911-1915).jpg
Siege of Tartu belejring Q645939
Silurian Klint escarpment Q12369197
1990 01 12 GorbačiovasŠiauliuose2.jpg
Singing Revolution oprør Q595321
Siuru litterær bevægelse Q1471823
Socialministeriet socialministerium Q12375270
Sokos Hotel Viru hotel Q1302999
Soomusrongide Divisjon Q12375235
Soviet occupation in Estonia militær okkupation Q15052924
03 ERA.957.18.78 lk.3.jpg
Soviet–Estonian Mutual Assistance Treaty traktat Q3739093
Spring film Q1579305
Spring litterært værk Q12366899
Tartu Jaani Church 2007 13.jpg
St. John's Church kirke Q1698949
Tallinna Niguliste kirik 22-03-2013.jpg
St. Nicholas' Church kirke Q613788
St Olaf's church, Tallinn, July 2008.jpg
St. Olaf's Church kirke Q834511
Tartu asv2022-04 img28 StPaul Church.jpg
St. Paul’s Church kirke Q11886254
Kakerdaja raba RMK sildiga.jpg
State Forest Management Centre myndighed Q12373967
Stenbocki maja 30-04-2013.jpg
Stenbock House bygning Q2045993
Kivisild, C. Schultz, ca 1880.jpg
Stone Bridge stone bridge Q12367079
Kaitsepolitsei hoone.jpg
Styrelsen for sikkerhedspolitiet sikkerhedstjeneste Q1721811
Bundesarchiv Bild 146-1992-021-17, Estland, gefallener PK-Filmberichter.jpg
Summer War slag Q12375607
Riigikohus.jpg
Supreme Court of Estonia højesteret Q1514159
Suur-Munamäe vaatetorn.jpg
Suur Munamägi Tower observationstårn Q42340822
Suur Taevaskoda 2010 01.jpg
Suur Taevaskoda sandstone outcrop Q12375535
View over Suur-Pakri landscape.jpg
Suur-Pakri ø Q3512711
Rõuge Suurjärv 2011 10.jpg
Suurjärv Q47569
Sven Grünberg estlandsk komponist menneske Q366633
Sven Lõhmus.jpg
Sven Lõhmus estlandsk komponist menneske Q975618
South Estonian language area corrected 2017.jpg
Sydestisk supradialect
dialect group
Q13295
SorvePanorama070511.jpg
Sõrve Peninsula halvø Q1634832
TV3 tv-kanal Q2612587
Taaraism verdensbillede Q1555813
Tabula Rasa musikalsk værk/komposition Q3513555
Baltia station.jpg
Tallinn Baltic Station jernbanestation
station på overfladen
rebroussementsstation
Q805683
Kopli laht 2006-04-28.jpg
Tallinn Bay bugt Q12058281
Tallinn Black Nights Film Festival filmfestival Q3046725
Botanic garden in Tallinn.JPG
Tallinn Botanic Garden botanisk have Q1970601
Tallinna Linnamuuseum Vene tänaval, 8. august 2011.jpg
Tallinn City Museum bymuseum Q18625832
Tallinna Linnateater4.JPG
Tallinn City Theatre teaterkompagni Q2390567
Inglise Kolledž 2009.jpg
Tallinn Engelsk Kollegium general education school
uddannelsesinstitution
Q3739449
Tallinn German Theatre teaterkompagni Q18625908
TMW Conference opening at Nordic Hotel Forum.jpg
Tallinn Music Week musikfestival Q18625720
Tallinn Offensive angreb Q481578
Tallinn Old Town Days festival
tilbagevendende begivenhed
Q18625966
Tallinn Olympic Yachting Centre sports complex Q3664917
Tallinn, koolihoone Raua 6, 1923 (1).jpg
Tallinn School No. 21 skole
sekundærskole
Q10980022
Tallinna Reaalkool 30Sep2008.jpg
Tallinn Secondary School of Science sekundærskole Q12376194
XXV laulupidu (3).jpg
Tallinn Song Festival Grounds bypark
friluftsteater
Q1253709
EU-EE-Tallinn-Pirita.JPG
Tallinn TV Tower TV-tårn Q1365010
Tallinna Raekoda 11-06-2013.jpg
Tallinn Town Hall rådhus Q904057
Tallinna Tehnikakõrgkool 2018.jpg
Tallinn University of Applied Sciences professionshøjskole Q7680144
Loomaaed.jpg
Tallinn Zoo zoologisk have Q220094
Tallin mauer mit turm.jpg
Tallinn old town old town
byområde
Q726803
TUT Main entrance.jpg
Tallinns tekniske universitet universitet Q604487
Talude päriseksostmine Q20530299
Tamme-Lauri tamm2.JPG
Tamme-Lauri oak seværdighed
bemærkelsesværdigt træ
Q3736402
Taparesidential.JPG
Tapa Rural Municipality landkommune i Estland Q23890484
Tartu sprog Q2394710
Approach lighting system of Tartu Airport.jpg
Tartu Airport lufthavn
flyveplads med kommerciel flytrafik
Q279167
Kompanii street, Tartu 09.jpg
Tartu Art Museum kunstmuseum Q12376420
Building of the Tartu City Museum 2007.jpg
Tartu City Museum bymuseum Q12376422
Tartu Toomkiriku varemed 2012.jpg
Tartu Domkirke domkirke i Tartu, Estland ødekirke
domkirke
Q166667
Tartu Health Care College professionshøjskole Q12376457
Tartu Rural Municipality landkommune i Estland Q44843864
Tartu, osvětlená radnice.jpg
Tartu Town Hall bygningsværk
rådhus
Q2394712
Tartu University Clinic universitetshospital Q7686870
Tartu obs main b.jpg
Tartu observatorium astronomisk observatorium Q581794
Old Observatory, Tartu, April 2012.JPG
Tartus gamle observatorium astronomisk observatorium
museumsbygning
Q2346055
Telia Eesti virksomhed Q1295663
Terminaator.IMG 20210813 192407 (2).jpg
Terminaator rockgruppe Q2635555
Tharapita guddom Q2610857
The Czar's Madman litterært værk Q6333132
The Holocaust in Estonia the Holocaust in one country Q1150651
Teater NO99 Sakala 3.007.jpg
Theatre NO99 teaterkompagni Q581085
ThomasSeebeck.jpg
Thomas Johann Seebeck estlandsk fysiker menneske Q327185
Tiigrihüpe projekt Q2665394
Toila Rural Municipality landkommune i Estland Q44819151
Toompea Cliff klippe Q20529612
Tori Rural Municipality landkommune i Estland Q44492102
Tori horse universal.jpg
Tori horse hesterace Q1363090
Tuhala 024.JPG
Tuhala Karst Area Karst Q12377348
Tuhala-witches-well.png
Tuhala Witch's Well karst spring
brønd
Q12377355
Tulge minu juurde kõik, kes teie vaevatud ja koormatud olete, mina tahan teile hingamist saata fresko Q20529938
Tuljak type af dans Q57303018
Tõde ja õigus romanserie Q3737463
Mägi, Tõnis 2011 800 (cropped).jpg
Tõnis Mägi estlandsk skuespiller og sanger menneske Q2395982
TonuKaljuste.jpg
Tõnu Kaljuste menneske Q2006088
The Flowers of Romance in Tikkurila 2006-02-10.jpg
Tõnu Trubetsky menneske Q471188
Õnnepalu, Tõnu.IMG 8643.JPG
Tõnu Õnnepalu menneske Q737486
Tõrva Rural Municipality landkommune i Estland Q42814725
Laupa mõisa peahoone.jpg
Türi Rural Municipality landkommune i Estland Q44818587
Udenrigsministeriet udenrigsministerium Q6867006
Viljandi teater Ugala.jpg
Ugala teaterkompagni Q3738735
Uku Masing.jpg
Uku Masing menneske Q594450
Europe-Estonia-Tallinn-Tallinn University.JPG
Universitetet i Tallinn offentligt universitet
open-access publisher
Q1257946
Tartu ülikooli muuseum 2014.jpg
University of Tartu Museum museum Q12376504
University of Tartu Natural History Museum (6).jpg
University of Tartu Natural History Museum museum Q12376512
Urmas-ott-1993.jpg
Urmas Ott menneske Q2027759
Usuvahetusliikumine Q18623546
Vabamu Museum of Occupations (Okupatsioonide muuseum).jpg
Vabamu Museum of Occupations and Freedom museum Q625590
Vaino Väljas, endine Eesti NSV ja Eesti Vabariigi poliitik ning Nõukogude Liidu diplomaat 2013.jpg
Vaino Väljas menneske Q1848877
Valdo Pant menneske Q12378051
Valga Rural Municipality landkommune i Estland Q42846054
Valjala maalinn 1.jpg
Valjala Stronghold voldsted Q18623991
Vanapagan fabeldyr Q2509982
Vanemuine Theatre teaterkompagni Q1646059
VanillaNinja.jpg
Vanilla Ninja band Q34504
Vaps Movement politisk parti Q631241
Varbola Jaanilinn 08.jpg
Varbola Stronghold voldsted Q1014364
Vastupanutegevus ENSVs Q12378346
Veiko Õunpuu menneske Q983793
Veljo Tormis.jpg
Veljo Tormis estlandsk komponist menneske Q461923
Vello Salo.JPG
Vello Salo menneske Q16403795
Teatro Estatal Ruso, Tallinn, Estonia, 2012-08-05, DD 01.JPG
Vene Teater teaterkompagni Q877070
Vene-Liivi sõda krig Q16408889
Venestusaeg Q11327280
Vera Poska-Grünthal menneske Q12378482
Viidumäe looduskaitseala.JPG
Viidumäe Nature Reserve beskyttet område Q4110931
Viimsi Peninsula halvø Q11896719
Luik, Viivi.IMG 9426.JPG
Viivi Luik estlandsk skribent og poet menneske Q299334
Vikerlased musikdramatisk værk Q12378605
Vikerraadio radio channel
Internetradio
Q15410794
Viking Age in Estonia aspekt i en geografisk region Q60747281
Vilen Künnapu.jpg
Vilen Künnapu menneske Q3739237
Viljandi castle convent wall.jpg
Viljandi Castle borg
tidligere bygning eller struktur
Q373326
Jaanikirk.jpg
Viljandi Folk Music Festival musikfestival Q2524769
Viljandi vana veetorn.jpg
Viljandi Old Water Tower Q42888774
Viiralti tamm.jpg
Viljandi Rural Municipality landkommune i Estland Q15100022
Villem Reiman.jpg
Villem Reiman menneske Q12083843
Mõdriku mõisa peahoone-b.jpg
Vinni Rural Municipality landkommune i Estland Q301179
Viru Bog, Parque Nacional Lahemaa, Estonia, 2012-08-12, DD 12.JPG
Viru Bog mose Q12378753
VKG Energia panoraam.jpg
Viru Keemia Grupp virksomhed Q3313991
Viru-Nigula Rural Municipality landkommune i Estland Q44492600
Virulase koobas hule Q12378762
Virumaa Museums organisation Q12378764
Vjatšeslav Leedo menneske Q7938102
Voldemar Panso beentree.jpg
Voldemar Panso menneske Q3744291
Väike Taevaskoda 2011.jpg
Väike Taevaskoda sandstone outcrop Q12378954
Väike-Pakri kabel.JPG
Väike-Pakri ø Q3512704
Vällamägi 2014 01.jpg
Vällamägi bakke Q15648039
Räpina järv (Võhandu jõgi).JPG
Võhandu River flod Q2094012
Võidupüha helligdag
offentlig helligdag
Q20529378
Võro Instituut 2011 03 17.jpg
Võro Institute forskningsinstitut Q501367
Võros etnisk gruppe Q1341522
Võru Rural Municipality landkommune i Estland Q44827469
Waldhof factory fabrik Q12379173
Wanradti-Koelli katekismus, fragment.jpg
Wanradt-Koell Catechism bog Q12379178
TallinnWarMemorial2009.JPG
War of Independence Victory Column mindesmærke
Estonian War of Independence memorial
Q2529281
Wolter von Plettenberg (1450-1535).jpg
Wolter von Plettenberg menneske Q72444
Young Estonia stilart Q1814286
accession of Estonia to the European Union tilslutning af et land til Den Europæiske Union Q2824357
administrative territorial entity of Estonia Q15620181
agriculture in Estonia landbrug efter land eller område Q2827169
ancient county of Estonian region Q11901695
architecture of Estonia historisk aspekt Q4070878
art of Estonia kunst Q16408568
bogs of Estonia Q16410650
by Q11881845
cinema of Estonia film i et land eller område Q603900
city districts of Tallinn Q2864118
climate of Estonia klima af et område Q3647183
conservation in Estonia Q16408572
coup d'Etat du 21 juin 1940 statskup Q3738122
crime in Estonia aspekt i en geografisk region Q3697172
demographics of Estonia demografi i et land eller en region Q2000306
energy in Estonia aspekt i en geografisk region Q3588971
environment of Estonia aspekt i en geografisk region Q647389
estisk litteratur sub-set of literature Q1334834
extreme points of Estonia Wikimedia liste Wikimedia-liste Q3090683
fauna of Estonia aspekt i en geografisk region Q5438201
foreign relations of Estonia Q2662209
Letipea hiidrahn.jpg
glacial erratic boulders in Estonia aspekt i en geografisk region Q15869678
healthcare in Estonia sundhedspleje efter land eller region Q16835717
human rights in Estonia human rights by country or territory Q4375756
internet in Estonia aspekt i en geografisk region Q4202112
islands of Estonia Q16408605
kaerajaan type af dans Q12366001
Kama.jpg
kama Q134213
languages of Estonia Q3347031
Eesti Rahva Muuseumi peahoone.jpg
main building of the Estonian National Museum museumsbygning Q22909961
Tartu asv2022-04 img21 University main building.jpg
main building of the University of Tartu bygning Q11896548
media of Estonia media of country or region Q16408578
music of Estonia musik efter land eller region
musikgenre
Q3110519
Coat of arms of Estonia.svg
national symbols of Estonia aspekt i en geografisk region Q6979699
offentlig helligdage i Estland Wikimedia liste Wikimedia-liste Q618439
oil shale in Estonia aspekt i en geografisk region Q7081456
politics of Estonia Q595508
protected area of Estonia Q3622110
Elektriraudtee's FLIRT.jpg
rail transport in Estonia jernbanetransport efter et land eller en region Q520283
religion in Estonia religion i et område Q14371213
runo song musikgenre
sangtype
Q4400125
Pirita Olympic Regatta Center - panoramio.jpg
sailing at the 1980 Summer Olympics olympisk disciplin Q911259
setu leelo musikgenre Q3228974
Narva 1944.jpg
slag ved Narva (1944) slag i 2. verdenskrig slag Q7885422
sport in Estonia sport i en geografisk region Q619375
tarand-grave Q11896509
taxation in Estonia aspekt i en geografisk region Q7689528
television in Estonia fjernsyn i et land Q3448745
theatre of Estonia Q7777509
three patriotic speeches Q16408303
tourism in Estonia turisme i en region Q10385571
Eesti rahvarõivad-EE 2.jpg
traditional clothing of Estonia Q42900827
transport in Estonia aspekt i en geografisk region Q609816
uddannelse i Estland uddannelse i et land eller et område Q4329761
valg i Estland aspekt i en geografisk region Q2062518
vürtsikilu Q20529721
A-10 from Michigan Air National Guard lands in Estonia.jpg
Ämari Air Base flyvestation Q938047
Äripäev dagblad Q256427
Õhtuleht avis
tabloid
Q293572
Õigeusu kirik Eestis Q18623721
Saaremäe Üllar.IMG 3346.JPG
Üllar Saaremäe menneske Q3739506
Ülle Madise.jpg
Ülle Madise menneske Q16407395
Ülo Sooster estlandsk kunstner menneske Q2384009

∑ 774 items.

Afslutning på autogenereret liste.