Folketingsvalget 1981

Folketingsvalget den 8. december 1981 var det 58. valg til Folketinget i Kongeriget Danmark. det foregående valg fandt sted 23. oktober 1979.

Folketingsvalget 1981
Danmark
← 1979 8. december 1981
(Folketingsmedlemmer valgt i 1981)
1984 →

Der stemmes om 179 pladser i Folketinget:
175 fra Danmark, 2 fra Grønland og 2 fra Færøerne
90 mandater for et flertal
Valgdeltagelse 83,3% (Danmark)

Parti Leder % Valgt ±
Socialdemokratiet Anker Jørgensen 32,9% 59 -9
Det Konservative Folkeparti Poul Schlüter 14,5% 26 +4
Socialistisk Folkeparti Gert Petersen 11,3% 21 +10
Venstre Henning Christophersen 11,3% 20 -2
Fremskridtspartiet Mogens Glistrup 8,9% 16 -4
Centrum-Demokraterne Erhard Jakobsen 8,3% 15 +9
Det Radikale Venstre Niels Helveg Petersen 5,1% 9 -1
Venstresocialisterne Kollektiv ledelse 2,7% 5 -1
Kristeligt Folkeparti Christian Christensen 1,4% 0 -5
Danmarks Retsforbund Ib Christensen 2,6% 5 -1
Danmarks Kommunistiske Parti Jørgen Jensen 1,1% 0 0
Kommunistisk Arbejderparti Benito Scocozza 0,1% 0 0
Internationalen-Socialistisk Arbejderparti 0,1% 0 Nyt
Dette viser partilisten over vundne mandater. Se det samlede resultat nedenfor.
Folketing1981.svg
Mandaternes fordeling efter amts- og storkredse
Siddende Statsminister Ny Statsminister
Anker Jørgensen (1975).jpg Anker Jørgensen
Socialdemokratiet
Anker Jørgensen
Socialdemokratiet
Anker Jørgensen (1975).jpg

ValgresultatRediger

Resultat i Danmark
PartiStemmer%Mandater+/–
  Socialdemokratiet1.026.72632,8759 9
  Det Konservative Folkeparti451.47814,4526 4
  Socialistisk Folkeparti353.37311,3121 10
  Venstre353.28011,3120 2
  Fremskridtspartiet278.3838,9116 4
  Centrum-Demokraterne258.5228,2815 9
  Det Radikale Venstre160.0535,129 1
     Venstresocialisterne82.7112,655 1
  Kristeligt Folkeparti72.1742,314 1
     Danmarks Retsforbund45.1741,450 5
  Danmarks Kommunistiske Parti34.6251,110 
  Kommunistisk Arbejderparti4.2230,140 
     Internationalen-Socialistisk Arbejderparti2.0340,070NYT
Udenfor partierne8070,030 
I alt3.123.563100,001750
Gyldige stemmer3.123.56399,37
Ugyldige/blanke stemmer19.8810,63
Stemmer i alt3.143.444100,00
Stemmeberettigede/valgdeltagelse3.775.33383,26
Kilde: [1]

Se ogsåRediger