Folketingsvalget 1979

Folketingsvalget den 23. oktober 1979 var det 57. valg til Folketinget i Kongeriget Danmark.

Folketingsvalget 1979
Danmark
← 1977 23. oktober 1979
(Folketingsmedlemmer valgt i 1979)
1981 →

Der stemmes om 179 pladser i Folketinget:
175 fra Danmark, 2 fra Grønland og 2 fra Færøerne
90 mandater for et flertal
Valgdeltagelse 85,6% (Danmark)

Parti Leder % Valgt ±
Socialdemokratiet Anker Jørgensen 38,3% 68 +3
Venstre Henning Christophersen 12,5% 22 +1
Det Konservative Folkeparti Poul Schlüter 12,5% 22 +7
Fremskridtspartiet Mogens Glistrup 11,0% 20 -6
Socialistisk Folkeparti Gert Petersen 5,9% 11 +4
Det Radikale Venstre Niels Helveg Petersen 5,4% 10 +4
Venstresocialisterne Kollektiv ledelse 3,7% 6 +1
Centrum-Demokraterne Erhard Jakobsen 3,2% 6 -5
Danmarks Retsforbund Lars Fredsted Kristensen 2,6% 5 -1
Kristeligt Folkeparti Jens Møller 2,6% 5 -1
Danmarks Kommunistiske Parti Jørgen Jensen 1,9% 0 -7
Kommunistisk Arbejderparti Benito Scocozza 0,4% 0 Nyt
Dette viser partilisten over vundne mandater. Se det samlede resultat nedenfor.
Folketing1979.svg
Mandaternes fordeling efter amts- og storkredse
Siddende Statsminister Ny Statsminister
Anker Jørgensen (1975).jpg Anker Jørgensen
Socialdemokratiet
Anker Jørgensen
Socialdemokratiet
Anker Jørgensen (1975).jpg

ValgresultatRediger

Resultat i Danmark
PartiStemmer%Mandater+/–
  Socialdemokratiet1.213.45638,2768 3
  Venstre396.48412,5022 1
  Det Konservative Folkeparti395.65312,4822 7
  Fremskridtspartiet349.24311,0120 6
  Socialistisk Folkeparti187.2845,9111 4
  Det Radikale Venstre172.3655,4410 4
     Venstresocialisterne116.0473,666 1
  Centrum-Demokraterne102.1323,226 5
     Danmarks Retsforbund83.2382,625 1
  Kristeligt Folkeparti82.1332,595 1
  Danmarks Kommunistiske Parti58.9011,860 7
  Kommunistisk Arbejderparti13.0700,410NYT
Udenfor partierne9960,030 
I alt3.171.002100,001750
Gyldige stemmer3.171.00299,27
Ugyldige/blanke stemmer23.3430,73
Stemmer i alt3.194.345100,00
Stemmeberettigede/valgdeltagelse3.730.65085,62
Kilde: [1]

Personlige stemmerRediger

Følgende kandidater fik flest personlige stemmer:[1]

  1. Anker Jørgensen (A): 31.459
  2. Ritt Bjerregaard (A): 27.027
  3. Poul Schlüter (C): 24.386
  4. Svend Auken (A): 22.936
  5. Inge Fischer Møller (A): 21.381
  6. Mogens Glistrup (Z): 15.702
  7. Dorte Bennedsen (A): 15.693
  8. Uffe Ellemann-Jensen (V): 15.463
  9. Lone Dybkjær (B): 15.316
  10.  Ivar Nørgaard (A): 14.852

NoterRediger

Kilder
  1. ^ "Folketingsvalget den 23. oktober 1979". www.dst.dk. Hentet 2023-02-11.