Folketingsvalget 1990

Folketingsvalget den 12. december 1990 blev udskrevet den 21. november 1990. Socialdemokratiet blev valgets mandatmæssige vinder, men de kunne ikke vinde regeringsmagten.

Folketingsvalget 1990
Kongeriget Danmark
← 1988
medlemmer
Onsdag d. 12. december 1990
(Folketingsmedlemmer valgt i 1990)
1994
medlemmer →

Der stemtes om 179 pladser i Folketinget:
175 fra Danmark, 2 fra Grønland og 2 fra Færøerne.[1]
90 mandater for et flertal
Valgdeltagelse 82,3 % (hele Kongeriget)

Parti Leder % Valgt ±
Socialdemokratiet Svend Auken 37,4 69 +14
Konservative Poul Schlüter 16,0 30 -5
Venstre Uffe Ellemann-Jensen 15,8 29 +7
Socialistisk Folkeparti Gert Petersen 8,3 15 -9
Fremskridtspartiet Pia Kjærsgaard 6,4 12 -4
Centrum-Demokraterne Mimi Jakobsen 5,1 9 0
Radikale Venstre Marianne Jelved 3,5 7 -3
Kristeligt Folkeparti Flemming Kofod-Svendsen 2,3 4 0
Fælles Kurs Preben Møller Hansen 1,8 0 0
Enhedslisten Kollektivt lederskab 1,7 0 Nyt
De Grønne Kollektivt lederskab 0,9 0 0
Danmarks Retsforbund Ib Christensen 0,5 0 0
Det Humanistiske Parti - 0,0 0 Nyt
Færøerne
Javnaðarflokkurin Atli Dam 27,0 1 +1
Fólkaflokkurin Jógvan Sundstein 25,6 1 0
Grønland
Siumut Jonathan Motzfeldt 42,8 1 0
Atassut Konrad Steenholdt 36,6 1 0
Dette viser partilisten over vundne mandater. Se det samlede resultat nedenfor.
Folketing1990.svg
Siddende statsminister Ny statsminister
Poul Schlüter
Konservative
Poul Schlüter
Konservative

Valget resulterede i Poul Schlüter dannede en VK-regering, som holdt til 14. januar 1993 da de gik af, uden at udskrive folketingsvalg, efter dommen i Tamilsagen 14. januar 1993. 25. januar 1993 dannede Poul Nyrup Rasmussen en socialdemokratisk ledet regering, der sad til Folketingsvalget den 21. september 1994.

ValgresultatetRediger

Resultat i Danmark
PartiStemmer%Mandater+/–
  Socialdemokratiet1.211.12137,3869 14
  Det Konservative Folkeparti517.29315,9730 5
  Venstre511.64315,7929 7
  Socialistisk Folkeparti268.7598,3015 9
  Fremskridtspartiet208.4846,4412 4
  Centrum-Demokraterne165.5565,119 
  Det Radikale Venstre114.8883,557 3
  Kristeligt Folkeparti74.1742,294 
     Fælles Kurs57.8961,790 
  Enhedslisten54.0381,670NYT
     De Grønne27.6420,850 
     Danmarks Retsforbund17.1810,530 
  Det Humanistiske Parti7630,020NYT
Udenfor partierne10.2240,320 
I alt3.239.662100,001750
Gyldige stemmer3.239.66299,21
Ugyldige/blanke stemmer25.7580,79
Stemmer i alt3.265.420100,00
Stemmeberettigede/valgdeltagelse3.941.66682,84
Kilde: [1]
Stemmefordeling
Socialdemokratiet
  
37.4%
Det Konservative Folkeparti
  
16.0%
Venstre
  
15.8%
Socialistisk Folkeparti
  
8.3%
Fremskridtspartiet
  
6.4%
Centrum-Demokraterne
  
5.1%
Det Radikale Venstre
  
3.5%
Kristeligt Folkeparti
  
2.3%
Fælles Kurs
  
1.8%
Enhedslisten
  
1.7%
De Grønne
  
0.9%
Danmarks Retsforbund
  
0.5%
Det Humanistiske Parti
  
0.0%

Personlige stemmerRediger

Følgende kandidater fik flest personlige stemmer:[2]

  1. Svend Auken (A): 35.647
  2. Uffe Ellemann-Jensen (V): 35.086
  3. Poul Schlüter (C): 29.342
  4. Mimi Jakobsen (D): 21.988
  5. Poul Nyrup Rasmussen (A): 21.790
  6. Ritt Bjerregaard (A): 20.082
  7. Mogens Lykketoft (A): 18.906
  8. Anker Jørgensen (A): 18.014
  9. Peter Brixtofte (V): 16.619
  10. Torben Lund (A): 16.590

HenvisningerRediger

  1. ^ "Mandat". Folketingets leksikon. 12. december 1990. Arkiveret fra originalen 7. juni 2019. Hentet 2019-06-07.
  2. ^ "Folketingsvalget den 12. december 1990" (PDF). im.dk. 1996-01-13. Hentet 2023-01-15.