Åbn hovedmenuen

Verdensmesterskaberne i atletik 2009 var det 12. atletik-VM, og mesterskabsstævnet blev afholdt i Berlin, Tyskland i perioden 15.23. august 2009. Kokurrencerne blev afviklet i Berlins Olympiastadion, bortset fra marathonløb og kapgang, som havde start og mål ved Brandenburger Tor.

MedaljevindereRediger

MændRediger

Konkurrence Guld Sølv Bronze
Løb
100 m   Usain Bolt 9,58   Tyson Gay 9,71   Asafa Powell 9,84
200 m   Usain Bolt 19,19   Alonso Edward 19,81   Wallace Spearmon 19,85
400 m   LaShawn Merritt 44,06   Jeremy Wariner 44,60   Renny Quow 45,02
800 m   Mbulaeni Mulaudzi 1:45,29   Alfred Kirwa Yego 1:45,35   Yusuf Saad Kamel 1:45,35
1500 m   Yusuf Saad Kamel 3:35,93   Deresse Mekonnen 3:36,01   Bernard Lagat 3:36,20
5000 m   Kenenisa Bekele 13:17,09   Bernard Lagat 13:17,33   James Kwalia C'Kurui 13:17,78
10.000 m   Kenenisa Bekele 26:46,31   Zersenay Tadese 26:50,12   Moses Ndiema Masai 26:57,39
Maraton   Abel Kirui 2:06:54   Emmanuel Kipchirchir Mutai 2:07:48   Tsegay Kebede 2:08:35
4 × 100 m   Steve Mullings
  Michael Frater
  Usain Bolt
  Asafa Powell
37,31   Darrel Brown
  Marc Burns
  Emmanuel Callander
  Richard Thompson
37,62   Simeon Williamson
  Tyrone Edgar
  Marlon Devonish
  Harry Aikines-Aryeetey
38,02
4 × 400 m   Angelo Taylor
  Jeremy Wariner
  Kerron Clement
  LaShawn Merritt
2:57,86   Conrad Williams
  Michael Bingham
  Robert Tobin
  Martyn Rooney
3:00,53   John Steffensen
  Ben Offereins
  Tristan Thomas
  Sean Wroe
3:00,90
110 m hæk   Ryan Brathwaite 13,14   Terrence Trammell 13,15   David Payne 13,15
400 m hæk   Kerron Clement 47,91   Javier Culson 48,09   Bershawn Jackson 48,23
3000 m forh.   Ezekiel Kemboi 8:00,43   Richard Kipkemboi Mateelong 8:00,89   Bouabdellah Tahri 8:01,18
Spring
Længdespring   Dwight Phillips 8,54 m   Godfrey Khotso Mokoena 8,47 m   Mitchell Watt 8,37 m
Trespring   Phillips Idowu 17,73 m   Nelson Évora 17,55 m   Alexis Copello 17,36 m
Højdespring   Jaroslav Rybakov 2,32 m   Kyriakos Ioannou 2,32 m   Raul Spank
  Sylwester Bednarek
2,32 m
Stangspring   Steven Hooker 5,90 m   Romain Mesnil 5,85 m   Renaud Lavillenie 5,80 m
Kast
Kuglestød   Christian Cantwell 22,03 m   Tomasz Majewski 21,91 m   Ralf Bartels 21,37 m
Spydkast   Andreas Thorkildsen 89,59 m   Guillermo Martínez 86,41 m   Yukifumi Murakami 82,97 m
Diskoskast   Robert Harting 69,43 m   Piotr Malachowski 69,15 m   Gerd Kanter 66,88 m
Hammerkast   Primož Kozmus 80,84 m   Szymon Ziólkowski 79,30 m   Aleksej Zagornyj 78,09 m
Mangekamp
Tikamp   Trey Hardee 8.790   Leonel Suárez 8.640   Aleksandr Pogorelov 8.528
Kapgang
20 km   Valerij Bortjin 1:18:41   Wang Hao 1:19:06   Eder Sánchez 1:19:22
50 km   Sergej Kirdjapkin 3:38:35   Trond Nymark 3:41:16   Jesús Angel García 3:41:37

KvinderRediger

Konkurrence Guld Sølv Bronze
Løb
100 m   Shelly-Ann Fraser 10,73   Kerron Stewart 10,75   Carmelita Jeter 10,90
200 m   Allyson Felix 22,02   Veronica Campbell-Brown 22,35   Debbie Ferguson-McKenzie 22,41
400 m   Sanya Richards 49,00   Shericka Williams 49,32   Antonina Krivosjapka 49,71
800 m   Caster Semenya 1:55,45   Janeth Jepkosgei Busienei 1:57,90   Jennifer Meadows 1:57,93
1500 m   Maryam Yusuf Jamal 4:03,74   Lisa Dobriskey 4:03,75   Shannon Rowbury 4:04,18
5000 m   Vivian Cheruiyot 14:57,97   Sylvia Jebiwott Kibet 14:58,33   Meseret Defar 14:58,41
10.000 m   Linet Chepkwemoi Masai 30:51,24   Meselech Melkamu 30:51,34   Wude Ayalew 30:51,95
Maraton   Xue Bai 2:25:15   Yoshimi Ozaki 2:25:25   Aselefech Mergia 2:25:32
4 × 100 m   Simone Facey
  Shelly-Ann Fraser
  Aleen Bailey
  Kerron Stewart
42,06   Sheniqua Ferguson
  Chandra Sturrup
  Christine Amertil
  Debbie Ferguson-McKenzie
42,29   Marion Wagner
  Anne Möllinger
  Cathleen Tschirch
  Verena Sailer
42,87
4 × 400 m   Debbie Dunn
  Allyson Felix
  Lashinda Demus
  Sanya Richards
3:17,83   Rosemarie Whyte
  Novlene Williams-Mills
  Shereefa Lloyd
  Shericka Williams
3:21,15   Anastasija Kapatjinskaja
  Tatjana Firova
  Ljudmila Litvinova
  Antonina Krivosjapka
3:21,64
100 m hæk   Brigitte Foster-Hylton 12,51   Priscilla Lopes-Schliep 12,54   Delloreen Ennis-London
400 m hæk   Melaine Walker 52,42   Lashinda Demus 52,96   Josanne Lucas 53,20
3000 m forh.   Marta Domínguez 9:07,32   Julija Zarudneva 9:08,39   Milcah Chemos Cheywa 9:08,57
Spring
Længdespring   Brittney Reese 7,10 m   Tatyana Lebedeva 6,97 m   Karin Mey Melis 6,80 m
Trespring   Yargeris Savigne 14,95 m   Mabel Gay 14,61 m   Anna Pjatykh 14,58 m
Højdespring   Blanka Vlašić 2,04 m   Anna Tjitjerova 2,02 m   Ariane Friedrich 2,02 m
Stangspring   Anna Rogowska 4,75 m   Monika Pyrek
  Chelsea Johnson
4,65 m - -
Kast
Kuglestød   Valerie Vili 20,44 m   Nadine Kleinert 20,20 m   Gong Lijiao 19,89 m
Spydkast   Steffi Nerius 67,30 m   Barbora Špotáková 66,42 m   Maria Abakumova 66,06 m
Diskoskast   Dani Samuels 65,44 m   Yarelis Barrios 65,31 m   Nicoleta Grasu 65,20 m
Hammerkast   Anita Wlodarczyk 77,96 m   Betty Heidler 77,12 m   Martina Hrasnová 74,79 m
Mangekamp
Syvkamp   Jessica Ennis 6.731   Jennifer Oeser 6.493   Kamila Chudzik 6.471
Kapgang
20 km   Olga Kaniskina 1:28:09   Olive Loughnane 1:28:58   Liu Hong 1:29:10

Kilder / eksterne henvisningerRediger