Åbn hovedmenuen

Vinter-OL 2006 (officielt: De XX Olympiske Vinterlege) blev afholdt i og omkring den italienske by Torino i Piemonte-regionen fra den 10. til den 26. februar 2006. Legene var de 20. olympiske vinterlege, og det var anden gang de blev afholdt i Italien efter at Cortina d'Ampezzo var vært for vinter-OL i 1956.

De XX Olympiske Vinterlege
P8160018.JPG
Logoet for Vinter-OL 2006 på et flag.
Værtsby Italien Turin, Italien
Motto Passion Lives Here
Deltagende lande 80
Deltagende atleter 2.508 (1.548 mænd, 960 kvinder)
Discipliner 84 i 7 sportsgrene (15 discipliner)
Åbnings-
ceremoni
10. februar
Afslutnings-
ceremoni
26. februar
Officielt åbnet af President Carlo Azeglio Ciampi
Atletløfte Giorgio Rocca
Dommerløfte Fabio Bianchetti
Fakkelbærer Stefania Belmondo
Stadion Stadio Olimpico

Konkurrencerne i ishockey og skøjteløb blev afholdt i selve Torino by. Curling blev spillet i Pinerolo, ca. 50 km sydvest for Torino. Og de resterende idrætsgrene blev afviklet i de italienske alper 60-100 km vest for Torino. Sportsfolk fra 80 lande konkurrerede i 15 discipliner i 7 sportsgrene, og Tyskland blev bedste nation med i alt 29 medaljer.

HøjdepunkterRediger

Sportsgrene og idrætsanlægRediger

Deltagende nationerRediger

MedaljefordelingRediger

Medaljefordelingen ved vinter-OL 2006  
Nr. Land Guld Sølv Bronze Total
1.   Tyskland 11 12 6 29
2.   USA 9 9 7 25
3.   Østrig 9 7 7 23
4.   Rusland 8 6 8 22
5.   Canada 7 10 7 24
6.   Sverige 7 2 5 14
7.   Sydkorea 6 3 2 11
8.    Schweiz 5 4 5 14
9.   Italien 5 0 6 11
10.   Frankrig 3 2 4 9
  Holland 3 2 4 9
12.   Estland 3 0 0 3
13.   Norge 2 8 9 19
14.   Kina 2 4 5 11
15.   Tjekkiet 1 2 1 4
16.   Kroatien 1 2 0 3
17.   Australien 1 0 1 2
18.   Japan 1 0 0 1
19.   Finland 0 6 3 9
20.   Polen 0 1 1 2
21.   Bulgarien 0 1 0 1
  Hviderusland 0 1 0 1
  Slovakiet 0 1 0 1
  Storbritannien 0 1 0 1
25.   Ukraine 0 0 2 2
26.   Letland 0 0 1 1

Alpint skiløbRediger

Styrtløb, mænd  Tid (min.) 
Guld   Antoine Deneriaz 1:48,80
Sølv   Michael Walchhofer 1:49,52
Bronze    Bruno Kernen 1:49,82
4.   Kjetil Andre Aamodt    1:49,88
5.   Bode Miller 1:49,93
6.   Hermann Maier 1:50,00
7.   Marco Büchel 1:50,04
8.   Fritz Strobl 1:50,12
9.   Patrick Staudacher 1:50,29
10.   Daron Rahlves 1:50,33
55 deltagere – 53 fuldførte
Super-G, mænd Tid (min.)
Guld   Kjetil Andre Aamodt 1:30,65
Sølv   Hermann Maier 1:30,78
Bronze    Ambrosi Hoffmann 1:30,98
4.   Erik Guay 1:31,08
5.   Aksel Lund Svindal 1:31,10
6.   Marco Büchel 1:31,22
7.   Scott Macartney 1:31,23
8.   Francois Bourque 1:31,27
9.   Daron Rahlves 1:31,37
10.   Hannes Reichelt 1:31,39
63 deltagere – 56 fuldførte
Storslalom, mænd Tid (min.)
1. løb 2. løb Total
Guld   Benjamin Raich 1:16,95 1:18,05 2:35,00
Sølv   Joel Chenal 1:16,80 1:18,27 2:35,07
Bronze   Hermann Maier 1:16,83 1:18,33 2:35,16
4.   Francois Bourque 1:16,61 1:19,31 2:35,92
5.   Fredrik Nyberg 1:16,83 1:19,22 2:36,05
6.   Aksel Lund Svindal 1:17,10 1:18,96 2:36,06
  Bode Miller 1:17,58 1:18,48 2:36,06
8.   Rainer Schönfelder 1:17,49 1:19,15 2:36,64
9.   Kalle Palander 1:18,22 1:18,60 2:36,82
10.   Thomas Grandi 1:17,23 1:19,65 2:36,88
82 deltagere – 41 fuldførte
Slalom, mænd Tid
1. løb 2. løb Total
Guld   Benjamin Raich 53,37 49,77 1:43,14
Sølv   Reinfried Herbst 53,55 50,42 1:43,97
Bronze   Rainer Schönfelder 54,03 50,12 1:44,15
4.   Kentaro Minagawa 53,44 50,74 1:44,18
  André Myhrer 53,95 50,23 1:44,18
6.   Ivica Kostelic 54,43 50,02 1:44,45
7.   Naoki Yuasa 54,76 49,81 1:44,57
8.   Johan Brolenius 54,37 50,44 1:44,81
9.   Thomas Grandi 53,64 51,20 1:44,84
10.   Martin Hansson 54,50 50,74 1:45,24
93 deltagere – 47 fuldførte
Alpin kombination, mænd Tid (min.)
Styrtløb Slalom Total
Guld   Ted Ligety 1:41,22 1:27,93 3:09,35
Sølv   Ivica Kostelic 1:40,44 1:29,44 3:09,88
Bronze   Rainer Schönfelder 1:40,02 1:30,65 3:10,67
4.    Daniel Albrecht 1:40,47 1:30,26 3:10,73
5.   Giorgio Rocca 1:41,39 1:29,35 3:10,74
6.   Ondrej Bank 1:40,50 1:30,50 3:11,00
7.    Marc Berthod 1:41,24 1:29,98 3:11,22
8.   Pierrick Bourgeat 1:41,35 1:29,94 3:11,29
9.   Peter Fill 1:39,22 1:32,99 3:12,21
10.   Kjetin Jansrud 1:41,55 1:30,77 3:12,32
59 deltagere – 35 fuldførte
Styrtløb, kvinder  Tid (min.) 
Guld   Michaela Dorfmeister 1:56,49
Sølv    Martina Schild 1:56,86
Bronze   Anja Pärson 1:57,13
4.   Renate Götschl 1:57,20
5.    Nadia Styger 1:57,62
6.   Petra Haltmayr 1:57,69
7.   Julia Mancuso 1:57,71
8.   Lindsey C. Kildow 1:57,78
  Alexandra Meissnitzer 1:57,78
10.   Nadia Fanchini 1:57,84
44 deltagere – 40 fuldførte
Super-G, kvinder Tid (min.)
Guld   Michela Dorfmeister 1:32,47
Sølv   Janica Kostelic 1:32,74
Bronze   Alexandra Meissnitzer 1:33,06
4.   Kelly Vanderbeek 1:33,09
5.   Carole Montillet-Carles 1:33,31
6.    Martina Schild 1:33,33
7.   Lindsey C. Kildow 1:33,42
8.   Lucia Recchia 1:33,48
9.   Emily Brydon 1:33,50
  Petra Haltmayr 1:33,50
54 deltagere – 51 fuldførte
Storslalom, kvinder Tid (min.)
1. løb 2. løb Total
Guld   Julia Mancuso 1:00,89 1:08,30 2:09,19
Sølv   Tanja Poutiainen 1:01,21 1:08,65 2:09,86
Bronze   Anna Ottosson 1:02,04 1:08,29 2:10,33
4.   Nicole Hosp 1:01,26 1:09,40 2:10,66
5.   Genevieve Simard 1:01,47 1:09,26 2:10,73
6.   Anja Pärson 1:01,07 1:09,89 2:10,96
7.   Kathrin Zettel 1:01,95 1:09,40 2:11,35
8.   Nadia Fanchini 1:01,77 1:09,69 2:11,46
9.   Ana Drev 1:02,45 1:09,22 2:11,67
10.   Maria Pietilä-Holmner 1:02,00 1:09,69 2:11,69
65 deltagere
Slalom, kvinder Tid
1. løb 2. løb Total
Guld   Anja Pärson 42,38 46,66 1:29,04
Sølv   Nicole Hosp 42,83 46,50 1.29,33
Bronze   Marlies Schild 43,09 46,70 1:29,79
4.   Janica Kostelic 43,07 46,87 1:29,94
5.   Michaela Kirchgasser 42,97 47,31 1:30,28
6.   Tanja Poutiainen 43,05 47,74 1:30,79
7.   Annemarie Gerg 43,37 47,52 1:30,89
8.   Chiara Costazza 44,15 46,93 1:31,08
  Therese Borssen 43,21 47,87 1:31,08
10.   Sarah Schleper 43,61 47,77 1:31,38
64 deltagere
Alpin kombination, kvinder Tid (min.)
Styrtløb Slalom Total
Guld   Janica Kostelic 1.29,40 1:21,68 2:51,08
Sølv   Marlies Schild 1:30,36 1:21,22 2:51,58
Bronze   Anja Pärson 1:29,57 1:22,06 2:51,63
4.   Kathrin Zettel 1:30,66 1:21,75 2:52,41
5.   Nicole Hosp 1:31,14 1:22,07 2:53,21
6.   Michaela Kirchgasser 1:31,02 1:22,46 2:53,48
7.   Martina Ertl-Renz 1:31,08 1:23,20 2:54,28
8.   Jessica Lindell-Vikarby 1:30,19 1:25,00 2:55,19
9.   Julia Mancuso 1:30,84 1:24,60 2:55,44
10.   Brigitte Acton 1:30,98 1:24,77 2:55,75
43 deltagere – 30 fuldførte

BobslædeRediger

Bobslædekonkurrencerne blev kørt på banen Cesana Pariol med en længde på 1.435 m og en højdeforskel på 114 m.

Toerbob, mænd Tid (sek.)
1. løb 2. løb 3. løb 4. løb Totalt (min.)
Guld   Tyskland 1 André Lange (fører)
Kevin Kuske
55,28 55,73 56,01 56,36 3:43,38
Sølv   Canada 1 Pierre Lueders (fører)
Lascelles Brown
55,57 55,50 56,11 56,41 3:43,59
Bronze    Schweiz 1 Martin Annen (fører)
Beat Hefti
55,54 55,67 56,18 56,34 3:43,73
4.   Rusland 1 Alexandre Zoubkov (fører)
Alexey Voevoda
55,54 55,85 56,12 56,49 3:44,00
5.   Tyskland 2 Matthias Höpfner (fører)
Marc Kühne
55,56 55,82 56,24 56,63 3:44,25
6.   Letland 1 Janis Minins (fører)
Daumants Dreishkens
55,94 55,84 56,16 56,69 3:44,63
7.   USA 1 Todd Hays (fører)
Pavle Jovanovic
55,81 55,72 56,31 56,88 3:44,72
8.    Schweiz 2 Ivo Rüegg (fører)
Cedric Grand
55,85 55,74 56,37 56,90 3:44,86
9.   Italien 1 Simone Bertazzo (fører)
Matteo Torchio
55,78 55,99 56,43 56,95 3:45,15
10.   Østrig 1 Wolfgang Stampfer (fører)
Klaus Seelos
55,92 55,94 56,57 56,90 3:45,33
29 deltagende hold
Firerbob, mænd Tid (sek.)
1. løb 2. løb 3. løb 4. løb Totalt (min.)
Guld   Tyskland 1 André Lange (fører)
René Hoppe
Kevin Kuske
Martin Putze
55,20 55,30 54,80 55,12 3:40,42
Sølv   Rusland 1 Alexandre Zoubkov (fører)
Filipp Egorov
Alexej Seliverstov
Alexey Voevoda
55,22 55,45 54,87 55,01 3:40,55
Bronze    Schweiz 1 Martin Annen (fører)
Thomas Lamparter
Beat Hefti
Cedric Grand
55,26 55,37 55,00 55,20 3:40,83
4.   Canada 1 Pierre Lueders (fører)
Ken Kotyk
Morgan Alexander
Lascelles Brown
55,34 55,43 54,95 55,20 3:40,92
5.   Tyskland 2 René Spies (fører)
Christoph Heyder
Enrico Kühn
Alexander Metzger
55,47 55,48 54,91 55,18 3:41,04
6.   USA 2 Steven Holcomb (fører)
Curt Tomasevicz
Bill Schuffenhauer
Lorenzo Smith III
55,46 55,50 55,14 55,26 3:41,36
7.   USA 1 Todd Hays (fører)
Pavle Jovanovic
Steve Mesler
Brock Kreitzburg
55,43 55,56 55,04 55,41 3:41,44
8.    Schweiz 2 Ivo Rüegg (fører)
Andi Gees
Roman Handschin
Christian Äbli
55,65 55,63 55,22 55,30 3:41,80
9.   Rusland 2 Evgeny Popov (fører)
Sergei Golubev
Piotr Makartchuk
Dmitry Stepushkin
55,87 55,57 55,16 55,33 3:41,93
10.   Letland 1 Janis Minins (fører)
Daumants Dreishkens
Marcis Rullis
Janis Ozols
55,88 55,69 55,51 55,51 3:42,59
25 deltagende hold
Toerbob, kvinder Tid (sek.)
1. løb 2. løb 3. løb 4. løb Totalt (min.)
Guld   Tyskland 1 Sandra Kiriasis (fører)
Anja Schneiderheinze
57,16 57,77 57,34 57,71 3:49,98
Sølv   USA 1 Shauna Rohbock (fører)
Valerie Fleming
57,37 57,65 57,78 57,89 3:50,69
Bronze   Italien 1 Gerda Weissensteiner (fører)
Jennifer Isacco
57,50 57,67 57,71 58,13 3:51,01
4.   Canada 1 Helen Upperton (fører)
Heather Moyse
57,37 57,77 58,09 57,83 3:51,06
5.   Tyskland 2 Susi Lisa Erdmann (fører)
Nicole Herschmann
57,26 57,75 58,04 58,27 3:51,32
6.   USA 2 Jean Prahm (fører)
Vonetta Flowers
57,97 57,67 57,81 58,33 3:51,78
7.   Rusland 1 Victoria Tokovaia (fører)
Nadejda Orlova
57,64 57,72 58,44 58,13 3:51,93
8.    Schweiz 1 Maya Bamert (fører)
Martina Feusi
57,72 57,78 58,00 58,54 3:52,04
9.   Storbritannien 1 Nicola Minichiello (fører)
Jacqui Davies
57,78 57,49 58,41 58,48 3:52,16
10.    Schweiz 2 Sabina Hafner (fører)
Cora Huber
57,86 57,92 58,73 58,35 3:52,86
16 deltagende hold

CurlingRediger

Alle curlingkampe blev spillet i ishallen Pinerolo Palaghiaccio i Pinerolo, 50 km sydvest for Torino.

Mænd    Sejre    Nederlag
1.   Finland 7 2
2.   Canada 6 3
  USA 6 3
  Storbritannien 6 3
5.   Norge 5 4
   Schweiz 5 4
7.   Italien 4 5
8.   Tyskland 3 6
  Sverige 3 6
10.   New Zealand 0 9
Semifinaler
  • USA - Canada   5-11
  • Finland - Storbritannien   4-3
Bronzekamp
  • USA - Storbritannien   8-6
Finale
  • Finland - Canada   4-10
Slutstilling
Guld   Canada
Brad Gushue
Mark Nichols
Russ Howard (skip)
Jamie Korab
Mike Adam (alternate)
Sølv   Finland
Markku Uusipaavalniemi (skip)
Wille Mäkelä
Kalle Kiiskinen
Teemu Salo
Jani Sullanmaa (alternate)
Bronze   USA
Pete Fenson (skip)
Shawn Rojeski
Joe Polo
John Shuster
Scott Baird (alternate)
4.   Storbritannien
David Murdoch (skip)
Ewan MacDonald
Warwick Smith
Euan Byers
Craig Wilson (alternate)
Kvinder    Sejre    Nederlag
1.   Sverige 7 2
   Schweiz 7 2
3.   Canada 6 3
  Norge 6 3
5.   Storbritannien 5 4
  Rusland 5 4
7.   Japan 4 5
8.   Danmark 2 7
  USA 2 7
10.   Italien 1 8
Semifinaler
  • Norge - Sverige   4-5
  • Schweiz - Canada   7-5
Bronzekamp
  • Norge - Canada   5-11
Finale
  • Sverige - Schweiz   7-6
Slutstilling
Guld   Sverige
Anette Norberg (skip)
Eva Lund
Cathrine Lindahl
Anna Svärd
Ulrika Bergman (alternate)
Sølv   Schweiz
Mirjam Ott (skip)
Binia Beeli
Valeria Spälty
Michele Moser
Manuela Kormann (alternate)
Bronze   Canada
Shannon Kleibrink (skip)
Amy Nixon
Glenys Bakker
Christine Keshen
Sandra Jenkins (alternate)
4.   Norge
Dordi Nordby (skip)
Marianne Haslum
Marianne Rørvik
Camilla Holth
Charlotte Hovring (alternate)

Freestyle skiløbRediger

Kunkurrencerne i freestyle skiløb blev afviklet i Sauze d'Oulx i de italienske alper, ca. 70 km vest for Torino. Der var to konkurrencer, aerials og pukkelpist, begge for både mænd og kvinder.

Aerials, mænd Point
 1. hop   2. hop    Total  
Guld   Xiaopeng Han 130,53 120,24 250,77
Sølv   Dmitri Dashinski 131,42 117,26 248,68
Bronze   Vladimir Lebedev 120,65 126,11 246,76
4.   Alexei Grishin 123,90 121,28 245,18
5.   Kyle Nissen 114,38 130,53 244,91
6.   Warren Shouldice 123,45 116,25 239,70
7.   Jeret Peterson 124,78 112,70 237,48
8.   Anton Kushnir 124,56 103,10 227,66
9.   Evgeniy Brailovskiy 110,01 113,60 223,61
10.    Renato Ulrich 105,53 99,22 204,75
28 deltagere
Pukkelpist, mænd Point
Guld   Dale Begg-Smith 26,77
Sølv   Mikko Ronkainen 26,62
Bronze   Toby Dawson 26,30
4.   Marc-André Moreau 25,62
5.   Jesper Björnlund 25,21
6.   Jeremy Bloom 25,17
7.   Travis Mayer 24,91
8.   Juuso Lahtela 24,42
9.   Travis Cabral 24,38
10.   Guilbaut Colas 23,60
35 deltagere
Aerials, kvinder Point
 1. hop   2. hop    Total  
Guld    Evelyne Leu 94,62 107,93 202,55
Sølv   Nina Li 100,81 96,58 197,39
Bronze   Alisa Camplin 94,99 96,40 191,39
4.   Nannan Xu 98,70 92,53 191,23
5.   Oly Slivets 87,50 90,25 177,75
6.   Xinxin Guo 103,17 71,68 174,85
7.    Manuela Müller 73,49 85,65 159,14
8.   Jacqui Cooper 78,97 73,72 152,69
9.   Anna Zukal 81,90 70,14 152,04
10.   Alla Tsuper 53,58 84,26 137,84
23 deltagere
Pukkelpist, kvinder Point
Guld   Jennifer Heil 26,50
Sølv   Kari Traa 25,65
Bronze   Sandra Laoura 25,37
4.   Sara Kjellin 24,74
5.   Aiko Uemura 24,01
6.   Nikola Sudova 23,58
7.   Kristi Richards 23,30
8.   Audrey Robichaud 23,10
9.   Deborah Scanzio 23,00
10.   Shannon Bahrke 22,82
30 deltagere

Hurtigløb på skøjterRediger

Kunkurrencerne i hurtigløb på skøjter blev afviklet indendørs i Oval Lingotto i Torino. Forfølgelsesløb for hold var på OL-programmet for første gang.

Canadiske Cindy Klassen blev den største medaljesluger med 1 guld-, 2 sølv- og 2 bronzemedaljer. Kun på 500 m-distancen, hvor hun ikke deltog, vandt hun ingen medalje. Blandt mændene var den lokale favorit Enrico Fabris mest succesfuld med 2 guld- og 1 sølvmedalje.

500 m, mænd Tid (sek.)
1. løb 2. løb Totalt
Guld   Joey Cheek 34,82 34,94 69,76
Sølv   Dmitry Dorofeyev 35,24 35,17 70,41
Bronze   Kang Seok Lee 35,34 35,09 70,43
4.   Yuya Oikawa 35,35 35,21 70,56
5.   Fengtong Yu 35,39 35,29 70,68
6.   Joji Kato 35,59 35,19 70,78
7.   Michael Ireland 35,59 35,29 70,88
8.   Jae-Bong Choi 35,61 35,43 71,04
9.   Jeremy Wotherspoon 35,37 35,68 71,05
10.   Pekka Koskela 35,58 35,51 71,09
37 deltagere
1000 m, mænd Tid (min.)
Guld   Shani Davis 1:08,89
Sølv   Joey Cheek 1:09,16
Bronze   Erben Wennemars 1:09,32
4.   Kyou-Hyuk Lee 1:09,37
5.   Jan Bos 1:09,42
6.   Chad Hedrick 1:09,45
7.   Yevgeny Lalenkov 1:09,46
8.   Stefan Groothuis 1:09,57
9.   Casey Fitzrandolph 1:09,59
10.   Dmitry Dorofeyev 1:09,74
41 deltagere
1500 m, mænd Tid (min.)
Guld   Enrico Fabris 1:45,97
Sølv   Shani Davis 1:46,13
Bronze   Chad Hedrick 1:46,22
4.   Simon Kuipers 1:46,58
5.   Erben Wennemars 1:46,71
6.   Ivan Skobrev 1:46,91
7.   Petter Andersen 1:47,15
8.   Mikael Flygind-Larsen 1:47,28
9.   Joey Cheek 1:47,52
10.   Even Wetten 1:47,78
41 deltagere
5.000 m, mænd Tid (min.)
Guld   Chad Hedrick 6:14,68
Sølv   Sven Kramer 6:16,40
Bronze   Enrico Fabris 6:18,25
4.   Carl Verheijen 6:18,84
5.   Arne Dankers 6:21,24
6.   Bob de Jong 6:22,12
7.   Shani Davis 6:23,08
8.   Øystein Grødum 6:24,21
9.   Lasse Sætre 6:25,15
10.   Eskil Ervik 6:26,91
28 deltagere
10.000 m, mænd Tid (min.)
Guld   Bob de Jong 13:01,57
Sølv   Chad Hedrick 13:05,40
Bronze   Carl Verheijen 13:08,80
4.   Øystein Grødum 13:12,58
5.   Lasse Sætre 13:12,93
6.   Ivan Skobrev 13:17,54
7.   Sven Kramer 13:18,14
8.   Enrico Fabris 13.21,54
9.   Arne Dankers 13:23,55
10.   Johan Röjler 13:29,50
16 deltagere
Holdforfølgelse 3200 m, mænd
Finale Tid (min.)
Guld   Italien
Matteo Anesi
Stefano Donagrandi
Enrico Fabris
Ippolito Sanfratello
3:44,46
Sølv   Canada
Arne Dankers
Steven Elm
Jason Parker
Justin Warsylewicz
Denny Morrison
3:47,28
B-finale Tid (min.)
Bronze   Holland
Sven Kramer
Rintje Ritsma
Mark Tuitert
Carl Verheijen
Erben Wennemars
3:44,53
4.   Norge
Håvard Bokko
Eskil Ervik
Mikael Flygind-Larsen
Øystein Grødum
Lasse Sætre
3:45,96
C-finale Tid (min.)
5.   Rusland
Artyom Detyshev
Aleksandr Kibalko
Yevgeny Lalenkov
Dmitry Shipel
Ivan Skobrev
3:46,91
6.   USA
K.C. Boutiette
Chad Hedrick
Charles Ryan Leveille Cox
Clay Mull
Derek Parra
3:49,73
D-finale Tid (min.)
7.   Tyskland
Jens Boden
Jörg Dallmann
Stefan Heythausen
Robert Lehmann
Tobias Schneider
3:48,28
8.   Japan
Kasato Miyazaki
Takaharu Nakajima
Teruhiro Sugimori
Takahiro Ushiyama
3:50,37
8 deltagende hold
500 m, kvinder Tid (sek.)
1. løb 2. løb Totalt
Guld   Svetlana Zhurova 38,23 38,34 76,57
Sølv   Manli Wang 38,31 38,47 76,78
Bronze   Hui Ren 38,60 38,27 76,87
4.   Tomomi Okizaki 38,46 38,46 76,92
5.   Fengtong Yu 38,69 38,35 77,04
6.   Jenny Wolf 38,70 38,55 77,25
7.   Beixing Wang 38,71 38,56 77,27
8.   Sayuri Osuga 38,74 38,65 77,39
9.   Sayuri Yoshii 38,68 38,75 77,43
10.   Chiara Simionato 39,02 38,66 77,68
30 deltagere
1000 m, kvinder Tid (min.)
Guld   Marianne Timmer 1:16,05
Sølv   Cindy Klassen 1:16,09
Bronze   Anni Friesinger 1:16,11
4.   Ireen Wust 1:16,39
5.   Kristina Groves 1:16,54
6.   Barbara de Loor 1:16,73
7.   Svetlana Zhurova 1:17,13
8.   Katarzyna Wojcicka 1:17,28
9.   Yekatarina Abramova 1:17,33
10.   Jennifer Rodriguez 1:17,47
36 deltagere
1500 m, kvinder Tid (min.)
Guld   Cindy Klassen 1:55,27
Sølv   Kristina Groves 1:56,74
Bronze   Ireen Wust 1:56,90
4.   Anni Friesinger 1:57,31
5.   Chiara Simionato 1:58,76
6.   Yekaterina Lobysheva 1:58,87
7.   Christine Nesbitt 1:59,15
8.   Jennifer Rodriguez 1:59,30
9.   Renate Groenewold 1:59,33
10.   Daniela Anschütz Thoms 1:59,74
35 deltagere
3.000 m, kvinder Tid (min.)
Guld   Ireen Wust 4:02,43
Sølv   Renate Groenewold 4:03,48
Bronze   Cindy Klassen 4:04,37
4.   Anni Friesinger 4:04,59
5.   Claudia Pechstein 4:05,54
6.   Daniela Anschütz Thoms 4:06,89
7.   Martina Sablikova 4:08,42
8.   Kristina Groves 4:09,03
9.   Clara Hughes 4:09,17
10.   Katarzyna Wojcicka 4:09,61
28 deltagere
5.000 m, kvinder Tid (min.)
Guld   Clara Hughes 6:59,07
Sølv   Claudia Pechstein 7:00,08
Bronze   Cindy Klassen 7:00,57
4.   Martina Sablikova 7:01,38
5.   Daniela Anschütz Thoms 7:02,82
6.   Kristina Groves 7:03,95
7.   Catherine Raney 7:04,91
8.   Maren Haugli 7:06,08
9.   Renate Groenewold 7:11,32
10.   Carien Kleibeuker 7:12,18
16 deltagere
Holdforfølgelse 2400 m, kvinder
Finale Tid (min.)
Guld   Tyskland
Daniela Anschütz Thoms
Lucille Opitz
Anni Friesinger
Claudia Pechstein
Sabine Völker
3:01,25
Sølv   Canada
Kristina Groves
Clara Hughes
Cindy Klassen
Christine Nesbitt
Shannon Rempel
3:02,91
B-finale Tid (min.)
Bronze   Rusland
Yekaterina Abramova
Varvara Barysheva
Yekaterina Lobysheva
Galina Likhachova
Svetlana Vysokova
Indhentet
4.   Japan
Eriko Ishino
Nami Nemoto
Hiromi Otsu
Eriko Seo
Maki Tabata
C-finale Tid (min.)
5.   USA
Margaret Crowley
Maria Lamb
Catherine Raney
Jennifer Rodriguez
Amy Sannes
3:04,22
6.   Holland
Renate Groenewold
Moniek Kleinsman
Gretha Smit
Paulien van Deutekom
Ireen Wust
3:05,62
D-finale Tid (min.)
7.   Norge
Annette Bjelkevik
Hedvig Bjelkevik
Maren Haugli
3:06,20
8.   Kina
Jia Ji
Fei Wang
Xiaolei Zhang
3:06,91
8 deltagende hold

IshockeyRediger

Ishockeykampene blev spillet i to haller – Esposizioni og Palasport Olimpico – begge i Torino.

MændRediger

Gruppe A
Italien - Canada 2-7
Schweiz - Finland 0-5
Tyskland - Tjekkiet     1-4
Finland - Italien 6-0
Tjekkiet - Schweiz 2-3
Canada - Tyskland 5-1
Italien - Tyskland 3-3
Canada - Schweiz 0-2
Tjekkiet - Finland 2-4
Tyskland - Schweiz 2-2
Tjekkiet - Italien 4-1
Finland - Canada 2-0
Schweiz - Italien 3-3
Finland - Tyskland 2-0
Canada - Tjekkiet 3-2
Gruppe A Kampe   Mål   Point
  Finland 5 19-2   10
   Schweiz 5 10-12 6
  Canada 5 15-9   6
  Tjekkiet 5 14-12 4
  Tyskland     5   7-16 2
  Italien 5   9-23 2
Gruppe B
Kasakhstan - Sverige 2-7
Rusland - Slovakiet 3-5
Letland - USA 3-3
Sverige - Rusland 0-5
Slovakiet - Letland 6-3
USA - Kasakhstan 4-1
Kasakhstan - Rusland 0-1
Sverige - Letland 6-1
Slovakiet - USA 2-1
Rusland - Letland 9-2
Slovakiet - Kasakhstan     2-1
USA - Sverige 1-2
Letland - Kasakhstan 2-5
Sverige - Slovakiet 0-3
USA - Rusland 4-5
Gruppe B Kampe   Mål   Point
  Slovakiet 5 18-8   10
  Rusland 5 23-11 8
  Sverige 5 15-12 6
  USA 5 13-13 3
  Kasakhstan 5   9-16 2
  Letland 5 11-29 1
Kvartfinaler
  • Schweiz - Sverige  2-6
  • Finland - USA  4-3
  • Rusland - Canada  2-0
  • Slovakiet - Tjekkiet  1-3
Semifinaler
  • Sverige - Tjekkiet  7-3
  • Finland - Rusland  4-0
Bronzekamp
  • Rusland - Tjekkiet  0-3
Finale
  • Finland - Sverige  2-3
Guld Sølv Bronze
  Sverige   Finland   Tjekkiet
Mattias Öhlund
Christian Bäckman
Daniel Alfredsson
Niklas Kronwall
Nicklas Lidström
Daniel Sedin
Niclas Havelid
Stefan Liv
Tomas Holmström
Jörgen Jönsson
Mika Hannula
Henrik Zetterberg
Mikael Samuelsson
Henrik Lundqvist
Daniel Tjärnqvist
Fredrik Modin
Mikael Tellqvist
Kenny Jönsson
Samuel Påhlsson
Ronnie Sundin
Per Johan Axelsson
Peter Forsberg
Henrik Sedin
Mats Sundin
Petteri Nummelin
Kimmo Timonen
Lasse Kukkonen
Sami Salo
Aki-Petteri Berg
Teemu Selänne
Ville Nieminen
Saku Koivu
Olli Jokinen
Niklas Hagman
Ville Peltonen
Mikko Koivu
Antti Laaksonen
Jukka Hentunen
Jere Lehtinen
Teppo Numminen
Fredrik Norrena
Antero Niitymäki
Toni Lydman
Niklas Bäckström
Jussi Jokinen
Jarkko Ruutu
Niko Kapanen
Antti-Jussi Niemi
Marek Zidlicky
Jaroslav Spacek
David Vyborny
Marek Malik
Frantisek Kaberle
Tomas Kaberle
Filip Kuba
Ales Kotalik
Martin Rucinsky
Dusan Salficky
Jaromir Jagr
Patrik Elias
Vaclav Prospal
Dominik Hasek
Jan Bulis
Milan Hnilicka
Tomas Vokoun
Martin Straka
Martin Erat
Rostislav Olesz
Ales Hemsky
Milan Hejduk
Robert Lang
Petr Cajanek
Pavel Kubina
Sekundære placeringer
4.   Rusland
5.   Slovakiet
6.    Schweiz
7.   Canada
8.   USA
9.   Kasakhstan
10.   Tyskland
11.   Italien
12.   Letland

KvinderRediger

Gruppe A
Sverige - Rusland 3-1
Canada - Italien 16-0
Rusland - Canada       0-12
Sverige - Italien 11-0
Italien - Rusland 1-5
Canada - Sverige 8-1
Gruppe A Kampe   Mål   Point
  Canada 3 36-1   6
  Sverige 3 15-9   4
  Rusland     3   6-16 2
  Italien 3   1-32 0
Gruppe B
Finland - Tyskland 3-0
USA - Schweiz 6-0
Tyskland - USA 0-5
Finland - Schweiz 4-0
Schweiz - Tyskland     1-2
USA - Finland 7-3
Gruppe B Kampe   Mål   Point
  USA 3 18-3   6
  Finland 3 10-7   4
  Tyskland     3 2-9 2
   Schweiz 3   1-12 0

Semifinaler

  • USA - Sverige  2-3 efter straffeslag
  • Canada - Finland  6-0

Bronzekamp

  • Finland - USA  0-4

Finale

  • Sverige - Canada  1-4

    

Placeringskampe

  • Rusland - Schweiz  6-2
  • Tyskland - Italien  5-2

Kamp om 7.pladsen

  • Schweiz - Italien  11-0

Kamp om 5.pladsen

  • Tyskland - Rusland  1-0 efter straffeslag
Guld Sølv Bronze
  Canada   Sverige   USA
Becky Kellar
Gillian Ferrari
Gina Kingsbury
Sarah Vaillancourt
Hayley Wickenheiser
Jennifer Botterill
Jayna Hefford
Danielle Goyette
Caroline Ouelette
Cheryl Pounder
Gillian Apps
Carla MacLeod
Meghan Agosta
Cassie Campbell
Vicky Sunohara
Kim St-Pierre
Charline Labonte
Katie Weatherston
Colleen Sostorics
Cherie Piper
Cecilia Andersson
Frida Nevalainen
Jenni Asserholt
Maria Rooth
Erika Holst
Anna Vikman
Jenny Lindqvist
Katarina Timglas
Pernilla Winberg
Ann Louise Edstrand
Kristina Lundberg
Emilie O Konor
Joa Elfberg
Emma Eliasson
Gunilla Andersson
Nanna Jansson
Therese Sjölander
Ylva Lindberg
Danijela Rundqvist
Kim Martin
Courtney Kennedy
Angela Ruggiero
Lyndsay Wall
Krissy Wendell
Molly Engstrom
Jamie Hagerman
Julie Chu
Pam Dreyer
Chanda Gunn
Sarah Parsons
Tricia Dunn-Luoma
Natalie Darwitz
Katie King
Kristin King
Kathleen Kauth
Kelly Stephens
Jenny Potter
Kim Insalaco
Caitlin Cahow
Helen Resor
Sekundære placeringer
4.   Finland
5.   Tyskland
6.   Rusland
7.    Schweiz
8.   Italien

KunstskøjteløbRediger

Konkurrencerne i kunstskøjteløb blev afvilket i skøjtehallen Palavela i Torino.

Mænd Point
Kort Frit Total
Guld   Evgeni Plushenko 90,66 167,67 253,38
Sølv    Stephane Lambiel 79,04 152,17 231,21
Bronze   Jeffrey Buttle 73,29 154,30 227,59
4.   Evan Lysacek 67,55 152,58 220,13
5.   Johnny Weir 80,00 136,63 216,63
6.   Brian Joubert 77,77 135,12 212,89
7.   Matthew Savoie 69,15 137,52 206,67
8.   Daisuke Takahashi 73,77 131,12 204,89
9.   Kevin van der Perren 65,36 132,03 197,39
10.   Min Zhang 67,39 128,88 196,27
30 deltagere
Kvinder Point
Kort Frit Total
Guld   Shizuka Arakawa 66,02 125,32 191,34
Sølv   Sasha Cohen 66,73 116,63 183,36
Bronze   Irina Slutskaya 66,70 114,74 181,44
4.   Fumie Suguri 61,75 113,48 175,23
5.   Joannie Rochette 55,85 111,42 167,27
6.   Kimmie Meissner 59,40 106,31 165,71
7.   Emily Hughes 57,80 103,79 160,87
8.    Sarah Meier 55,57 100,56 156,13
9.   Carolina Kostner 53,77  99,73 153,50
10.   Elene Gedevanishvili 57,90  93,56 151,46
30 deltagere
Parløb Point
Kort Frit Total
Guld   Tatiana Totmianina / Maxim Marinin 68,64 135,84 204,48
Sølv   Dan Zhang / Hao Zhang 64,72 125,01 189,73
Bronze   Xue Shen / Hongbo Zhao 62,32 124,59 186,91
4.   Qing Pang / Jian Tong 63,19 123,48 186,67
5.   Maria Petrova / Alexei Tikhonov 64,27 117,42 181,69
6.   Aliona Savchenko / Robin Szolkowy 60,96 119,19 180,15
7.   Rena Inoue / John Baldwin 61,27 113,74 175,01
8.   Julia Obertas / Sergei Slavnov 60,25 106,29 166,54
9.   Dorota Zagorska / Mariusz Siudek 56,10 109,85 165,95
10.   Jessica Dube / Bryce Davison 55,48 104,23 159,71
20 deltagende par
Isdans Point
Oblig. Origin. Frit Total
Guld   Tatiana Navka / Roman Kostomarov 38,20 61,07 101,37 200,64
Sølv   Tanith Belbin / Benjamin Agosto 37,36 60,53 98,17 196,06
Bronze   Elena Grushina / Ruslan Goncharov 37,39 59,29 99,17 195,85
4.   Isabelle Delobel / Olivier Schönfelder 36,44 58,34 99,50 194,28
5.   Albena Denkova / Maxim Staviski 37,65 55,85 96,03 189,53
6.   Barbara Fusar Poli / Maurizio Margaglio 38,78 51,73 92,95 183,46
7.   Margarita Drobiazko / Povilas Vanagas 35,23 52,79 95,19 183,21
8.   Galit Chait / Sergei Sakhnovski 31,07 55,65 94,44 181,16
9.   Oksana Domnina / Maxim Shabalin 33,37 52,36 88,03 173,76
10.   Sinead Kerr / John Kerr 31,58 50,28 85,57 167,43
24 deltagende par

Andre sportsgreneRediger

  • Kælk
  • Langrend
  • Nordisk kombination
  • Short track
  • Skeleton
  • Skihop
  • Skiskydning
  • Snowboard
Wikimedia Commons har medier relateret til:

Koordinater: 45°02′30″N 7°39′00″Ø / 45.041667°N 7.65°Ø / 45.041667; 7.65