Folketingsvalget 1975

(Omdirigeret fra Folketingsvalg 1975)

Folketingsvalget den 9. januar 1975 var det 55. valg til Folketinget i Kongeriget Danmark. Det var et særdeles godt valg for Venstre, men alligevel dannede Anker Jørgensen igen regering, efter lidt over et år med Poul Hartling som statsminister. Regeringen Anker Jørgensen II blev dannet efter 35 dages forhandlinger, hvilket frem til folketingsvalget 2022 var den længste regeringsdannelsesperiode i dansk politisk historie.[1]

Folketingsvalget 1975
Danmark
← 1973 9. januar 1975
(Folketingsmedlemmer valgt i 1975)
1977 →

Der stemmes om 179 pladser i Folketinget:
175 fra Danmark, 2 fra Grønland og 2 fra Færøerne
90 mandater for et flertal
Valgdeltagelse 88,2%

Parti Leder % Valgt ±
Socialdemokratiet Anker Jørgensen 29,9% 53 +7
Venstre Poul Hartling 23,3% 42 +20
Fremskridtspartiet Mogens Glistrup 13,6% 24 -4
Det Radikale Venstre Svend Haugaard 7,1% 13 -7
Det Konservative Folkeparti Poul Schlüter 5,5% 10 -6
Kristeligt Folkeparti Jens Møller 5,3% 9 +2
Socialistisk Folkeparti Gert Petersen 5,0% 9 -2
Danmarks Kommunistiske Parti Knud Jespersen 4,2% 7 +1
Centrum-Demokraterne Erhard Jakobsen 2,2% 4 -10
Venstresocialisterne Kollektiv ledelse 2,1% 4 +4
Danmarks Retsforbund Ib Christensen 1,8% 0 -5
Dette viser partilisten over vundne mandater. Se det samlede resultat nedenfor.
Folketing1975.svg
Siddende Statsminister Ny Statsminister
Poul Hartling.jpg Poul Hartling
Venstre
Anker Jørgensen
Socialdemokratiet
Anker Jørgensen (1975).jpg

For første gang kom der tre partier til venstre for Socialdemokratiet i Folketinget: Socialistisk Folkeparti, Danmarks Kommunistiske Parti og Venstresocialisterne, idet de to sidstnævnte partier for første gang opnåede repræsentation samtidigt.

ValgresultatRediger

Resultat i Danmark
PartiStemmer%Mandater+/–
  Socialdemokratiet913.15529,9453 7
  Venstre711.29823,3342 20
  Fremskridtspartiet414.21913,5824 4
  Det Radikale Venstre216.5537,1013 7
  Det Konservative Folkeparti168.1645,5110 6
  Kristeligt Folkeparti162.7345,349 2
  Socialistisk Folkeparti150.9634,959 2
  Danmarks Kommunistiske Parti127.8374,197 1
  Centrum-Demokraterne66.3162,174 10
     Venstresocialisterne63.5792,084 4
     Danmarks Retsforbund54.0951,770 5
Udenfor partierne5390,020 
I alt3.049.452100,001750
Gyldige stemmer3.049.45299,39
Ugyldige/blanke stemmer18.8500,61
Stemmer i alt3.068.302100,00
Stemmeberettigede/valgdeltagelse3.477.62188,23
Kilde: [1]

Personlige stemmerRediger

Følgende kandidater fik flest personlige stemmer:[2]

  1. Poul Nyboe Andersen (V): 27.974
  2. Mogens Glistrup (Z): 27.577
  3. Poul Hartling (V): 25.887
  4. Kjeld Olesen (A): 24.696
  5. Anker Jørgensen (A): 16.740
  6. Svend Auken (A): 14.488
  7. Orla Møller (A): 14.155
  8. Poul Schlüter (C): 14.039
  9. Erling Jensen (A): 13.677
  10. Tove Nielsen (V): 12.602

NoterRediger

Kilder
  1. ^ "Nu starter forhandlingerne om ny regering - her er fire mulige udfald og én joker - TV 2". nyheder.tv2.dk. 2022-11-04. Hentet 2022-11-04.
  2. ^ "Folketingsvalget den 9. Januar 1975". www.dst.dk. Hentet 2023-01-24.